Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ślązacy potrzebują wsparcia w walce z rakiem!

Według najnowszych badań Śląskiego Rejestru Nowotworów w 2013 roku zarejestrowano łącznie 19 166 zachorowań na nowotwory złośliwe, w tym 9 688 przypadków u mężczyzn (50,4%) i 9 478 u kobiet (49,5%). W porównaniu z liczbą zarejestrowanych chorych w 1999 roku liczba ta wzrosła o 21,6% - 3407 więcej przypadków zachorowań. Niestety, wiele osób nie może liczyć na odpowiednią opiekę w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia.

Ślązacy potrzebują wsparcia w walce z rakiem!

Najczęściej mieszkańcy województwa śląskiego rozpoczynają walkę z rakiem płuca oraz rakiem jelita grubego. Chociaż województwo śląskie może pochwalić się wieloma ośrodkami, które realizują szybka ścieżkę onkologiczną, to sytuacja pacjentów wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Utrudniony dostęp do specjalistów, nowoczesnych terapii, specjalistycznych badań powoduje, że chorzy zaczynają szukać pomocy na własną rękę. Wielu, korzystając z danych znalezionych w Internecie, lub „pocztą pantoflową”, zgłasza się do organizacji pacjenckich specjalizujących się w walce z rakiem. Jedną z takich organizacji jest działająca od 2010 roku Fundacja Alivia, która oferuje pomoc w walce z chorobą onkologiczną chorym z całej Polski.

Historie pani Iwony, pani Edyty i pana Sebastiana - podopiecznych Fundacji - dają nadzieję, poczucie, że nie jest się osamotnionym, i siłę do przezwyciężania choroby.


Z raka czerpie siłę by czynić świat lepszym!

Był rok 2012 i to właśnie wtedy świat pani Iwony Watała runął. Zdiagnozowano u niej raka piersi z przerzutami. Rokowania - 6 miesięcy - z szansą na 2 lata.

Jak wspomina pani Iwona „Nic już nie było jak dawniej, wessał mnie korowód onkologicznych procedur, spotkań z lekarzami, badań obrazowych, terminów chemii… Straciłam tożsamość, stałam się pacjentką onkologiczną, przypadkiem chorobowym ze złymi rokowaniami.” Mija jednak 5 lat od diagnozy - 5 lat, które pozwoliły poznać to co najważniejsze – nigdy się nie poddawać i cieszyć każdą dobrą chwilą. Choroba przychodziła i odchodziła falami. Bywały bardzo złe chwile, już pod opieką hospicjum. Bywały lepsze, jak pobyt w zagranicznej klinice, gdzie Pani Iwona odzyskała siły. Leczenie pochłonęło całe oszczędności i pieniądze zebrane przez przyjaciół. Niestandardowe terapie nie są refundowane, a powstające na świecie nowe leki i terapie to duży koszt. Często za dużo jak na możliwości finansowe zwykłego człowieka.

Dla pani Iwony pojawiła się kolejna szansa - na rynek wszedł nowy lek dający dobre efekty przy tym typie nowotworu. Kosztuje 20 tys. zł za opakowanie. Opakowanie wystarczy na 1 miesiąc, a trzeba przyjmować go co najmniej przez rok. „Chciałabym spróbować. Gdy leżałam powalona kolejną chemioterapią, coraz słabsza i obolała, obiecałam sobie i światu, że jak to przeżyję, zrobię coś dla innych, może bardziej cierpiących ode mnie stworzeń. Udało się! Założyłam inicjatywę Uwolnij Kurkę! Pomóż mi ją kontynuować!”

Od 2015 roku pani Iwona jest podopieczną Fundacji Alivia w programie Skarbonka, i z pomocą ludzi dobrego serca zbiera środki niezbędne do dalszej terapii. Darowizny na rzecz leczenia pani Iwony Watała można przekazywać za pomocą strony internetowej https://skarbonka.alivia.org.pl/iwona-watala, lub wpłacając na konto fundacji: Fundacja Alivia, ul. Zaruby 9, lok. 131, 02 – 796 Warszawa. Konto: 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831. Opis przelewu: darowizna na program skarbonka Iwona Watała 110197. Wpłaty z zagranicy: PL 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831.


Wygrana bitwa z rakiem!

Sebastian Klimeczek musiał bardzo szybko dorosnąć - w wieku 18 lat dostał od losu diagnozę - nowotwór złośliwy kości. „To całkowicie zmieniło mnie, życie mojego brata i rodziców” - wspomina. Zaczęło się niewinnie, w zimie 2013 roku, od bólu w lewej nodze. Chociaż bagatelizowany, ból nie dał o sobie zapomnieć - po 3 miesiącach nasilił się do takiego stopnia, że nie pozwalał na chodzenie. W badaniu rezonansem magnetycznym wykryto zmianę na kości udowej. Sebastian przeszedł operację, udało się częściowo usunąć guza, a po badaniach rozpoznano złośliwego chrzęstniakomięsaka. Konieczny okazał się bardziej radykalny zabieg, usunięcie całości zmian razem z uwzględnieniem przylegających tkanek miękkich. W 2014 roku wykonano kolejną operację, resekcję guza i endoprotezoplastykę kolana. Przez wiele miesięcy rehabilitacji Sebastian uczył się ponownego funkcjonowania, starał się odzyskać samodzielność. „Nigdy nie przypuszczałem, że znajdę się w takiej sytuacji walcząc o własne życie, bo przecież jestem młody i chciałbym cieszyć się życiem!”

Zamiast tego w życiu młodego chłopaka z Rybnika jest codzienny strach, wciąż wymagana rehabilitacja, prywatne badania diagnostyczne i konsultacje, które obciążają budżet rodziny. Szczęście jednak uśmiechnęło się do Sebastiana - w czerwcu po serii badań stwierdzono brak jakichkolwiek zmian i przerzutów. Wygrał bitwę. Jednak wie, że przed nim wciąż wojna – o pełną sprawność i całe życie bez raka!

Od 2015 roku Sebastian jest podopiecznym Fundacji Alivia w programie Skarbonka, i z pomocą ludzi dobrego serca zbiera środki niezbędne do dalszej terapii. Darowizny na rzecz leczenia Sebastiana Klimeczka można przekazywać za pomocą strony internetowej https://skarbonka.alivia.org.pl/sebastian-klimeczek, lub wpłacając na konto fundacji: Fundacja Alivia, ul. Zaruby 9, lok. 131, 02 – 796 Warszawa. Konto: 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831. Opis przelewu: darowizna na program skarbonka Sebastian Klimeczek 110151. Wpłaty z zagranicy: PL 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831.


Jej walka ma cel - jak najwięcej czasu z dziećmi!

Samotna matka dwójki dzieci nie ma lekko w naszym kraju - cóż dopiero samotna matka walcząca z rakiem?

Pani Edyta Sabaj od 12 roku choruje na nieoperacyjny nowotwór pnia mózgu. Samotnie wychowuje 10 letnią córeczkę i 8 letniego synka. To dzieci są źródłem jej siły do walki! Dzięki zastosowaniu radioterapii udało się zatrzymać rozrost guza. Zalecana chemioterapia, a także nowatorskie metody leczenia radioizotopami dały dobre efekty, rak stał się opanowaną chorobą przewlekłą. Pani Edyta nie ustrzegła się jednak przed powikłaniami. Guz sparaliżował jej lewą część głowy, przez co pani Edyta straciła słuch, a jej wzrok jest bardzo słaby. Jednak najgorszą rzeczą jest utrata równowagi - przy dwójce ruchliwych dzieci problemy z chodzeniem to ogromne wyzwanie. Pani Edyta ma przed sobą jeszcze długie leczenie oraz rehabilitację. Mimo dobrych rokowań często bywa w szpitalach, przechodząc kolejne operacje z powodu uszkodzeń głowy. Guz jest jeszcze obecny. Niestety, nie wszystko jest objęte refundacją NFZ, Pani Edyta jest zmuszona do korzystania również z opieki prywatnej. Choroba odebrała jej możliwość pracy - utrzymuje się niskiej renty inwalidzkiej. Jak sama mówi „w życiu codziennym pomaga nam moja rodzina. Niestety mój były mąż nie płaci alimentów, nie jest dla nas wsparciem. Bardzo proszę o pomoc, bo życie dla moich dzieci jest największym celem dla mnie do zdobycia.”

Od 2014 roku pani Edyta jest podopieczną Fundacji Alivia w programie Skarbonka, i z pomocą ludzi dobrego serca zbiera środki niezbędne do dalszej terapii. Darowizny na rzecz leczenia Edyty Sabaj można przekazywać za pomocą strony internetowej https://skarbonka.alivia.org.pl/edyta-sabaj lub wpłacając na konto fundacji: Fundacja Alivia, ul. Zaruby 9, lok. 131, 02 – 796 Warszawa. Konto: 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831. Opis przelewu: darowizna na program skarbonka Edyta Sabaj 110045. Wpłaty z zagranicy: PL 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831.


Niewydolność publicznego systemu opieki zdrowotnej powoduje, że chorzy sami muszą finansować wiele procedur i terapii – by przyspieszyć diagnostykę, uzyskać szybko drugą opinię czy też nabyć leki, których nie refunduje NFZ. Wydatki te rujnują domowe budżety pacjentów onkologicznych, a w dłuższej perspektywie okazują się nie do udźwignięcia. Rak jest chorobą przewlekłą, która często uniemożliwia kontynuowanie pracy zawodowej. Odbiera tym samym podstawowe źródło utrzymania, co w połączeniu z wysokimi kosztami leczenia składa się na dramatyczną sytuację finansową chorych. Fundacja Onkologiczna Alivia oferuje takim osobom pomoc w ramach Programu Skarbonka.

Program Skarbonka to prowadzony z udziałem wielu darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych, program pomocy finansowej, osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Dzięki niemu chorzy mogą założyć w Fundacji Alivia indywidualną „Skarbonkę”, na której Fundacja gromadzi darowizny i odpisy 1% podatku z przeznaczeniem na dofinansowanie wydatków związanych z leczeniem, poniesionych przez posiadacza „Skarbonki”. Podopieczni mogą finansować leki, diagnostykę, rehabilitację, transport medyczny i inne wydatki związane z leczeniem choroby onkologicznej.

Od niedawna do dyspozycji podopiecznych Fundacji jest także zespół ekspertów z dziedzin związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, m.in z zakresu psychoonkologii, genetyki, dietetyki, oraz specjaliści dający wskazówki dotyczące m.in. organizacji zdrowotnych wyjazdów zagranicznych czy ubezpieczeń dla rodziny. Pomagają oni zrozumieć zawiłości systemowe, odpowiadają mailowo lub telefonicznie na pytania.

Obecnie prawie trzystu chorych z całego kraju zbiera środki w ramach „Skarbonki”.

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
satyr 05.10.2017 09:48

~marekkkkkkkk (94.254. * .209) 15 godzin temu Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu dlaczego został usunięty ten komentarz a zostawcie bzdury towarzysza zezem ! a za chwile usuńcie mój komentarz

satyr 04.10.2017 21:12

~marekkkkkkkk (94.254. * .209) tak jak piszesz to są śmieci tak olej konopny jak herbata najlepsza jest z Czechach niedaleko granicy KONOPNÁ LÉKÁRNA - Hlučín Pode Zdí 153/21 748 01 Hlučín +420 604 744 785 niedawno kupiłem u nas na allegro same sieci ani w smaku ani w kolorze olej jadę do Czech.

~nierzecznik (91.224. * .201) 04.10.2017 20:14

może wiesz czym ja ogrzewam Podróżniku po ziemi wodzisławskiej dom i ciepłą wodę ... CO ?

~nierzecznik (91.224. * .201) 04.10.2017 20:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

No po prostu geniusz !! Jak Tyś te fakty połączył !! "ogrzewanie elektryczne podłogowe,albo kotły gazowe" jeździsz i wiesz co kto ma...... SZACUN !

~older (185.135. * .145) 04.10.2017 19:35
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Często jeżdżę dp Wodzisławia i mam porównanie co do jakości powietrza. W okolicach Ruda Śl,Chorzów, Katowice I okolice jet bardzo dobre powietrze. Tu nigdzie nie widać dymu z komina. Ludzie w większości domów mają ogrzewanie elektryczne podłogowe,albo kotły gazowe. Jak do was się przyjeżdża, to się czuje smród i widzi bród wszędzie.

~1tolikom (188.0. * .21) 04.10.2017 19:10

@older - co yt za głupoty piszesz ,Slonska już nima chyba że administracyjnie .porządny Ślonzok juz downo mjyszko na Westfalii ,to teraz miyszko tępota za Buga ,albo krojcery . Ślonzoka to tu jest jak na lekarstwo . Yeraz co do Rudy Ślonki . Jak już wjedziesz od połednia na Halymba tu już nima czym dychać ,czym dali ku Bytomiu to gorszy ( na północ ) na połednie wręcz odwrotnie . czeski Ślonsk nie wiy co to smród z kumina ,a wjysz czamu ? jo ci powjym czamu ,bo tam Gumoła z Gierkiem goroli nie sprowadzyli i tępota polsko sie nie rozprzestrzeniła .

~older (185.135. * .148) 04.10.2017 18:51
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

@ nierzecznik narud. Może ja tobie odpowiem. Na Śląsku a przede wszystkim południowej części woj.Śląskiego .Mieszkają ludzie podobni do Ciebie.Często chorzy otępiali. Nawet otwarli taki szpital jak na Gliwickiej dla ludzi z tych okolic. W całej Polsce Na Ślązaka bardzo często mówią, głupi hanys. Dzięki takim ludziom jak ty. Dlatego nie rób wstydu Ślązakom bo mieszka tu wielu wspaniałych i inteligentnych ludzi. Sam urodziłem się w Rudzie Ślaskiej w Ślaskiej rodzinie. Im bardziej na północ woj. Śląskiego tym mniej kopcących kominów. Dlaczego tak jest? Czyżby tam mieszkali mądrzejsi ludzie? Przecież tam mieszkają gorole.

~marekkkkkkkk (94.254. * .209) 04.10.2017 18:01
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do@DOIDIOTY (91.224. * .201) 04.10.2017 17:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Kolego pozwól niech Kolega S_K odpowie

~doidioty (89.77. * .131) 04.10.2017 17:06
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

co za różnica skąd przywędrował, jak trujesz też tych swoich na swej ojcowiźnie, ale to za trudne dla ciebie do zrozumienia, że zabijasz swoje śląskie dzieci, swoich sąsiadów hanysów itd., najważniejsze, że trujesz goroli ehhh

~nierzecznik (91.224. * .201) 04.10.2017 16:39
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

S_K pozwól że zadam Tobie jedno pytanie. Czy to tak jak piszesz "głupi hanysy" przybyli i zasiedlili Twoje rodzinne strony tzw "ojcowiznę" ? Czy Ty przewędrowałeś na Śląsk ?

S_K 04.10.2017 13:49
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Głupi hanys nigdy nie zrozumie że paląc w piecu truje siebie i innych. Organizm jest zatruwany powoli przez kilkadziesiąt lat. Nie rozumie że trucizna z płuc,przechodzi do krwi i powoli zatruwa cały organizm. Nawet latem wdychamy ten pył,który osiadał na wszystkim w zimie.Choroby biorą się z przebywania w zanieczyszczonym środowisku i złej żywności. Gdyby ludzie nie palili w piecach żyli by o 20 lat dłużej. Ale taki kretyn Jak @laszlo i wiele podobnych,myśli sobie, inni może chorują ale mnie i mojej rodzinie to się nie przydarzy. Dlaczego na Śląsku jest największa zachorowalność na nowotwory,choroby krążenia i choroby narządów ruchu? Głupi człowiek myśli że oszczędzi na ogrzewaniu kilka zł. a nie zauważa, że za leki płaci tysiące zł.

laszlo 04.10.2017 10:23
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

Jesteś kretynem!
Życzę konieczności wizyty na onkologii!

~zaniepokojony (91.192. * .78) 04.10.2017 07:42
oceniono 7 razy
1
Zgłoś

rak płuc? jelita ? ślązacy sami się wytrują spalając śmieci i trując innych wdychających pyły . jaka pomoc? ktoś ma płacić za czyjąś głupotę? do piachu!