Wtorek, 18 stycznia 2022

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

Bartosz Giemza liderem w PŚ w ściganiu się po centrum handlowym [WIDEO]

27.02.2018 11:52 | 0 komentarzy | kozz

28-letni mieszkaniec Rybnika po trzech konkursach downmall, jest liderem zawodów. W dotychczasowych trzech rundach w niemieckich Ulm, Essen i stolicy Węgier Budapesztu plasował się w ścisłej czołówce.

Bartosz Giemza liderem w PŚ w ściganiu się po centrum handlowym [WIDEO]
fot. NW-Fotografie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

W Ulm był drugi, w Essen trzeci, w Budapeszcie piąty, a to w klasyfikacji generalnej daje mu pozycję lidera. Do kompletu w rozgrywanym Pucharze Świata pozostały podwójnie punktowane zawody w stolic Czech - Pradze. - Jeśli chcę utrzymać pozycję lidera i wygrać Puchar Świata, to będę musiał wygrać czeskie zawody, bo są one punktowane podwójnie - powiedział nam pochodzący z Rud, a obecnie mieszkaniec Rybnika, Bartosz Giemza.

Downmall, to dyscyplina polegająca na ściganiu się po centrach handlowych. Popularność zyskała mniej więcej trzy lata temu. Na zawody zaczęło przyjeżdżać coraz więcej zagranicznych zawodników. Puchar rozgrywany jest na początku roku, zimą i złożony jest od 4 do 6 rund. - W tym sezonie rozgrywane są cztery rundy. Dwa lata temu byłem trzeci w generalce, ale bez sukcesów indywidualnych, a w tym roku zacząłem od podium, co daje mi obecnie pierwsze miejsce w PŚ. W Budapeszcie do podium zabrakło 20, a do pierwszego miejsca 70 setnych sekundy - powiedział Bartek.

Bartosz Giemza zaczynał z downmall 7 lat temu w Pradze. - Nie każdy może wziąć udział, zostałem wówczas zaproszony na te trudne zawody. Trzeba być bardzo dobrym technicznie i nie bać się wysokości, bo są dosyć duże skoki. Teraz zdarza się, że skaczemy z piętra na piętro. Jest jak w sporcie, kto popełni mniej błędów ten wygrywa. Aby być dobrym trzeba mieć dobry sprzęt, ale też spore umiejętności. Do tego trzeba mieć motoryczne przygotowanie, być dynamicznym, a w trakcie startu nie popełniać błędów i być cały czas skupionym na trasie - tłumaczy.

Giemza to jeden z nielicznych zawodowych kolarzy ekstremalnych w Polsce. Wielokrotny Mistrz Polski w BMX Racingu, ale przez kontuzję musiał wycofać się z uczestniczenia w tej sztuce kolarstwa. - Zacząłem się ścigać w górach w zawodach Enduro. Można mnie też zobaczyć w zawodach w ściganiu się po miastach z cyklu Downhill City Tour.

Na co dzień Bartek oprócz ścigania zajmuje się szkoleniem w Akademii Bezpiecznego Rowerzysty. Uczy podstaw techniki jazdy, które każdy może wykorzystać na drodze, ścieżce rowerowej, pumptracku czy w górach.

W materiale wideo przejazd z Essen (3. miejsce)