Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Odkryj żeglarstwo - sport idealny na wakacje

Przed wiekami największe odkrycia geograficzne odbywały się przede wszystkim dzięki żeglowaniu. Podróżnicy zupełnie przypadkiem lub rzadziej celowo odkrywali nowe miejsca i poszerzali swoje horyzonty. Ty również możesz poszerzyć swój horyzont i rozpocząć niezwykłą przygodę z żeglarstwem. Nie jest to łatwy, ale za to jaki piękny sport - idealny na wakacje. 

Odkryj żeglarstwo - sport idealny na wakacje

Żeglarstwo nie jest sportem na chwilę, w którą wskoczymy, bo znudziło się nam bieganie. Wyprawa na żagle to planowanie, kompletowanie sprzętu, nauka i przede wszystkim przygoda. Żeglowanie to kilka lub kilkanaście godzin dziennie spędzonych z wiatrem we włosach, walka o każdy podmuch wiatru, czasem walka z więcej niż jednym żywiołem. Ale żeglarstwo to też niesamowity relaks, sposób na odpoczęcie od zgiełku miasta, kontakt z naturą i zawieranie wspaniałych znajomości, jak nie przyjaźni. 

Jak rozpocząć żeglowanie?

Zwykle zaczyna się to przypadkiem, kiedy zostajemy zaproszeni na pokład jachtu żaglowego, gdzie pełnimy rolę gościa i jedynie siedzimy grzecznie nie przeszkadzając załodze w wykonywaniu swoich obowiązków. Jednak, gdy zostaniemy poproszeni o naciągnięcie Lazy Jacka czy rzucenie cumy już wtedy coś może w nas zakiełkować i urosnąć do prawdziwej chęci stania się żeglarzem. Naukę możemy zacząć na sucho od teorii, jednak najszybciej pojmiemy sztukę żeglowania w praktyce. Oczywiście nie samemu. By móc samemu żeglować pełnoprawnym jachtem należy posiadać uprawnienia sternika jachtowego, czyli wcześniej przebyć kurs i zdać egzamin na sternika jachtowego. 

Kurs możemy odbyć stacjonarnie w trybie np. weekendowym lub w trybie wakacyjnym, czyli wybrać się na kilkudniowy obóz lub kurs żeglarski. Taki kończy się podstawowym patentem żeglarskim i uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych lub po wodach morskich w porze dziennej. Jednak długość kadłuba nie może przekraczać 12 metrów, a łódź musi znajdować się co najwyżej 2 mile morskie od brzegu. 

Na kursie żeglarskim dowiemy się na początku podstaw o jachtach żaglowych, wyposażeniu i obsłudze. Następnie potrzebna nam będzie teoria żeglowania, czyli jak to wszystko działa. Sternik jachtowy musi znać też podstawy nawigacji, znaki żeglugowe, przepisy oraz zwyczaje żeglarskie obowiązujące na łodzi, jak i w porcie. Nie obędzie się bez nauki manewrów i węzłów żeglarskich. Do tego na kursie przechodzi się kurs ratownictwa. Zwykle egzamin odbywa się na zakończenie kursu, gdyż przeważnie instruktorzy są także wykwalifikowanymi ezgazminatorami.

Gdzie można żeglować?

Wszędzie tam, gdzie jest do tego miejsce, czyli prawie na każdym akwenie wodnym, na którym panują odpowiednie do żeglarstwa warunki. Przede wszystkim powinna być tam odpowiednio głęboka woda oraz przestrzeń, by wykonywać manewry z wykorzystaniem żagli. Potrzebujemy też wiatru, ale o niego przeważnie nie mamy się co martwić. Żeglugę uprawiamy więc na części rzek w Polsce, na jeziorach oraz na morzu. Na rzekach możemy żeglować w wyznaczonych odcinkach.

Jeśli chodzi o naszą królową Wisłę, możemy to robić na odcinku na wysokości Oświęcimia do jej uścia do morza. Należy pamiętać, że rzeki potrafią się szybko zmienić, dlatego żeglowanie po rzekach wymaga większej czujności i ostrożności. Ale nic straconego, bo mamy w naszym kraju wspaniały Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie znajduje sie mnóstwo większych i mniejszych portów. Całe dni możemy spędzać na jachcie, by wieczorem zawijać do codziennie innego portu.

Idealnym do żeglugi jest jezioro Wigry oraz Augustowskie, jak też Mamry, Śniadrwy, Kisajno, Tałty czy mniejsze Tałtowisko i wiele innych, które łączą się ze sobą kanałami. Jeśi wolimy morskie klimaty, wtedy warto wybrać się w rejon Wisły lub Odry, jak również nad jeziora, które ciągną się wzdłuż Bałtyku. Świetnym miejscem, szczególnie dla początkujących żeglarzy jest Zalew Szczeciński oraz jezioro Dąbie.

W co się ubrać?

Niestety żeglowanie to nie leżenie na plaży, więc klapki i strój kąpielowy to najmniej potrzebne akcesoria na jachcie. Tam liczy się przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Pogoda nad wodą potrafi w ciągu kilkunastu minut zmienić się diametralnie, a z bezchmurnego nieba i lekkiego wiatru powstać szkwał. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko, ale należy być przygotowanym na wszystko, zwłaszcza jeśli wybieramy się na dłuższy rejs.

Tak więc podstawą na taka wyprawę jest sztormiak lub wiatrówka, czapka z daszkiem, okulary oraz buty, których nie zgubimy zaraz po wejściu na pokład, czyli przeważnie wiązane obuwie typu adidasy. Warto zadbać, by nie miały śliskiej podeszwy. Nawet jeśli jesteśmy tylko gościem na jachcie, należy pamiętać o tym, że bryza i wiatr to świetne warunki do przypieczenia sobie skóry. Dlatego również do tego należy się odpowiednio przygotować.  

Rozpocznij żeglowanie ze Sztorm Grupą

Sztorm Grupa to organizator zarówno szkoleń, wyjazdów, jak też imprez żeglarskich. Swoją siedzibę mają nad Zalewem Zegrzyńskim, na Mazurach oraz w Chorwacji. Dodatkowo można ich odwiedzić w sklepie i biurze w Warszawie. W jakim celu? Choćby po to, by rozpocząć fantastyczną przygodę z żeglarstwem. Sztorm Grupa oferuje kursy weekendowe, kolonie i półkolonie dla dzieci, obozy żeglarskie dla młodzieży. Oprócz tego organizuje regaty oraz oferuje czarter jachtów w miejscach swoich baz. 

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].