Arka zatopiona, Piast tuż za podium

Piast Gliwice wygrał na wyjeździe z Arką Gdynia 2:1. W drugiej połowie Frantisek Plach obronił rzut karny.

Pierwsza połowa zdecydowanie należała do Piasta. Gliwiczanie sprawiali lepsze wrażenie, przeprowadzali składniejsze akcje i częściej strzelali. Jako pierwszy gola dla śląskiej drużyny zdobył Jakub Czerwiński, który po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Toma Hateleya najwyżej wyskoczył do piłki i uderzeniem głową przelobował Pavelsa Steinborsa. Chwilę później - również głową - gola mógł zdobyć Piotr Parzyszek, który przed przerwą miał dwie sytuacje strzeleckie - obie okazały się niecelne. Lepiej przymierzył za to Joel Valencia, który podwyższył po ładnej, zespołowej akcji i uderzeniu z "pierwszej piłki". Asystę zanotował Martin Konczkowski.

W drugiej połowie to Arka musiała atakować, ale robiła to nieporadnie, długo nie potrafiąc kopnąć w światło bramki. Świetną okazję miał Michał Janota, ale pomocnik pogubił się w polu karnym Piasta i dobrze dysponowani obrońcy zatrzymali akcję. Chwilę później groźnie główkował Maciej Jankowski, ale niecelnie. Niespełna 10 minut przed końcem Czerwiński sfaulował przeciwnika we własnym polu karnym i sędzia podyktował rzut karny dla gdynian. Świetnej okazji na kontaktowe trafienie nie wykorzystał Janota - jego strzał obronił Frantisek Plach.

Gdynianie jednak zdołali strzelić gola. Tuż przed końcem regulaminowego czasu gry Damian Zbozień ładnym uderzeniem głową po rzucie rożnym zdobył bramkę. Gospodarze odważnie ruszyli do przodu, ale Piast zdołał utrzymać korzystny rezultat.

Dzięki wygranej Piast wskoczył na czwarte miejsce w tabeli i do trzeciej Jagiellonii Białystok traci dwa punkty. Trzeba jednak pamiętać, że był to pierwszy mecz 23. kolejki  Lotto Ekstraklasy. To trzecie zwycięstwo gliwiczan na wyjeździe w tym sezonie. Dwa poprzednie miały miejsce... w dwóch pierwszych kolejkach.

Arka Gdynia - Piast Gliwice 1:2 (0:2)

Bramki: Damian Zbozień 88. - Czerwiński 28., Valencia 43.

Arka: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Luka Marić (90. Goran Cvijanović), Adam Danch, Adam Marciniak - Adam Deja, Michał Nalepa (79. Nabil Aankour) - Luka Zarandia, Michał Janota, Maksymilian Banaszewski (75. Dawid Sołdecki) - Maciej Jankowski.

Piast: Frantisek Plach - Marcin Pietrowski, Aleksandar Sedlar, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov - Tom Hateley, Patryk Dziczek - Martin Konczkowski (85. Tomasz Jodłowiec), Joel Valencia, Jorge Felix - Piotr Parzyszek (74. Michal Papadopulos).

Żółte kartki: Marciniak, Marić, Sołdecki - Dziczek, Plach.

Sędzia: Wojciech Myć.

Widzów: 3501.