Niedziela, 17 stycznia 2021

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Epidemia koronawirusa:

PWSZ Racibórz Akademickim Mistrzem Śląska w siatkówce

29.03.2019 11:04 | 0 komentarzy | rafbl

W poniedziałek w Gliwicach rozegrany został turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Śląska w siatkówce mężczyzn i kobiet. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którzy zdobyli tytuł mistrzowski. Oprócz PWSZ nasz region reprezentowała również Politechnika Śląska Gliwice

PWSZ Racibórz Akademickim Mistrzem Śląska w siatkówce
fot. PWSZ Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczestników turnieju wyłoniono na drodze eliminacji. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach, z których do finału awans uzyskały po dwie najlepsze uczelnie. W turnieju mężczyzn oprócz wspomnianych raciborzan, którzy w swojej grupie zajęli 1. miejsce udział wzięli również reprezentanci Uniwersytetu Ekonomicznego z Katowic, którzy w eliminacjach uplasowali się za PWSZ. Z drugiej grupy awans uzyskała Akademia Techniczno-Humanistyczna z Bielska-Białej, która wygrała swoją grupę oraz gospodarze - Politechnika Śląska Gliwice. W turnieju finałowym w meczach półfinałowych spotkały się ze sobą zespoły z pierwszych i drugich miejsc w grupach grając ze sobą na krzyż.

W pierwszym meczu półfinałowym reprezentacji ATH po bardzo wyrównanym meczu pokonali w dwóch setach Uniwersytet Ekonomicznych zwyciężając w setach do 31 i 20. W drugim meczu raciborzanie również w dwóch setach pokonali gospodarzy triumfując w setach do 23 i 20. W meczu o brązowy medal gładko w dwóch setach zwyciężyli siatkarze z Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy wygrali dwukrotnie do 17. W meczu finałowym raciborzanie podejmowali ubiegłorocznego Akademickiego Mistrza Śląska - Akademię Techniczno-Humanistyczną z Bielska Białej. Pierwszą partię finałowego spotkania gładko do 17 wygrali raciborzanie. Drugi set miał zupełnie odwrotny przebieg i pewnie triumfowali studenci z Podbeskidzia, którzy wygrali do 16. W decydującej partii żaden z zespołów nie chciał odpuścić i losy tie-breaka rozstrzygnęła gra na przewagi. W tej więcej zimnej krwi zachowali raciborzanie, którzy wygrali do 16 zdobywając złote medale.

Półfinały:

 • ATH Bielsko-Biała - UE Katowice 2:0 (33:31, 25:20)
 • PŚl. Gliwice - PWSZ Racibórz 0:2 (23:25, 20:25)

O 3. miejsce:

 • UE Katowice - PŚl. Gliwice 2:0 (25:17, 25:17)

O 1. miejsce:

 • ATH Bielsko-Biała - PWSZ Racibórz 1:2 (17:25, 25:16, 16:18)

Klasyfikacja końcowa:

 1. PWSZ Racibórz
 2. ATH Bielsko-Białe
 3. UE Katowice
 4. PŚl. Gliwice

Awans do półfinału Akademickich Mistrzostw Polski, który odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia w Katowicach uzyskali wszyscy finaliści.


Uczestników turnieju finałowego kobiet również wyłoniono na drodze eliminacji, które toczyły się w dwóch grupach. W grupie A zwyciężyła Politechnika Śląska Gliwice, która wyprzedziła Śląski Uniwersytet Medyczny. Z kolei z grupy B awans uzyskały Akademia Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytet Śląski Katowice. W finałowej batalii zespoły podobnie jak w turnieju męskim spotkały się ze sobą na krzyż.

W pierwszym meczu gospodynie w dwóch setach pokonały katowicki Uniwersytet Śląski zwyciężając w setach do 18 i 23. W drugim spotkaniu AWF bez żadnych problemów pokonał ŚUM wygrywając do 14 i 18. Również w dwóch setach rozstrzygnęło się spotkanie o brązowy medal, w którym dwukrotnie do 21 zwyciężył Uniwersytet Śląski. Dużo więcej emocji było w meczu finałowym. Pierwszego seta po wyrównanej grze wygrał do 22 AWF. Drugi set to pełna dominacja gliwiczanek, które wygrały zdecydowanie do 16. Tie-break to prawdziwy horror, na zmianie stron kilkupunktową przewagę miały gospodynie, jednak waleczne reprezentantki AWF-u zdołały odrobić straty. W końcówce jedna i druga strona miała swoje okazje do skończenia meczu jednak więcej zimnej krwi zachowały katowiczanki, które wygrały do 17 zdobywając tym samym tytuł Akademickich Mistrzyń Śląska.

Półfinały:

 • PŚl. Gliwice - UŚ Katowice 2:0 (25:18, 25:23)
 • ŚUM Katowice - AWF Katowice 0:2 (14:25, 18:25)

O 3. miejsce:

 • UŚ Katowice - ŚUM Katowice 2:0 (25:21, 25:21)

O 1. miejsce:

 • PŚl. Gliwice - AWF Katowice 1:2 (22:25, 25:16, 17:19)

Klasyfikacja końcowa:

 1. AWF Katowice
 2. PŚl. Gliwice
 3. UŚ Katowice
 4. ŚUM Katowice

Awans do półfinału Akademickich Mistrzostw Polski, który w dniach 12-14 kwietnia rozgrywany będzie w Cieszynie uzyskały wszystkie cztery zespoły.