środa, 1 kwietnia 2020

imieniny: Grażyny, Hugona, Teodory

RSS

Siatkarze PWSZ Racibórz z awansem do finału Akademickich Mistrzostw Polski

19.04.2019 16:51 | 0 komentarzy | rafbl

W niedzielę w Katowicach zakończył się Półfinał D Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn. Świetnie poradzili sobie reprezentanci naszego regionu z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Raciborza, którzy zajęli drugie miejsce i uzyskali tym samym awans do finału akademickich zmagań. W turnieju grali również reprezentanci gliwickiej Politechniki Śląskiej.

Siatkarze PWSZ Racibórz z awansem do finału Akademickich Mistrzostw Polski
fot: Agencja Reklamowa FIVE
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W półfinale D Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce udział wzięli reprezentanci najlepszych uczelni z czterech województw: Śląskiego, Opolskiego, Dolnośląskiego i Lubuskiego.

Akademiccy Mistrzowie Śląska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Raciborza, którzy rywalizowali w grupie A do ćwierćfinału awansowali z drugiego miejsca. W pierwszym meczu katowickiego turnieju siatkarze PWSZ przegrali po bardzo wyrównanym spotkaniu z gospodarzami - Uniwersytetem Ekonomicznym 1:2. W drugim meczu raciborzanie ponownie zagrali tie-breaka, w którym okazali się lepsi od Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia. W ostatnim meczu grupowym reprezentanci raciborskiej uczelni pokonali w dwóch setach zawodników Uniwersytetu Opolskiego.

W spotkaniu ćwierćfinałowym rywalem PWSZ Racibórz był katowicki AWF. Spotkanie w dwóch setach rozstrzygnęli na swoją korzyść raciborzanie, którzy dzięki wygranej do 23 i 20 zameldowali się w najlepszej czwórce turnieju, uzyskując tym samym awans do turnieju finałowego, który w dniach 10-12 maja rozegrany zostanie w Rzeszowie.

W półfinale raciborzanie pokonali po tie-breaku studentów Politechniku Częstochowskiej. Pierwszego seta PWSZ wygrała do 22, w drugim wyraźnie lepsi byli rywale, którzy triumfowali do 16. W decydującej partii zawodnicy z Raciborza nie pozostawili przeciwnikom żadnych złudzeń i wygrali pewnie do 8.

W finałowym starciu raciborzanie stanęli na przeciwko Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji z Opola, w której składzie znajduje się kilku z powodzeniam grających na co dzień w Plus Lidze zawodników. PWSZ przegrała to spotkanie w dwóch setach, do 18 i 21 zajmując tym samym drugie miejsce w turnieju półfinałowym.

Grupa A:

 • PWSZ Racibórz - Uniwersytet Ekonomiczny Katowice 1:2 (25:23, 23:25, 12:15)
 • PWSZ Racibórz - Uniwersytet Przyrodniczy Wrocław 2:1 (25:17, 22:25, 15:9) MVP: Robert Andrulewicz
 • Uniwersytet Opolski - PWSZ Racibórz 0:2 (21:25, 22:25) MVP: Michał Szmajduch

1/4 finału:

 • AWF Katowice - PWSZ Racibórz 0:2 (23:25, 20:25) MVP: Michał Szmajduch

1/2 finału:

 • PWSZ Racibórz - Politechnika Częstochowska 2:1 (25:22, 16:25, 15:8) MVP: Michał Zasłonka

Finał:

 • WSZiA Opole - PWSZ Racibórz 2:0 (25:18, 25:21)

W turnieju udział wzięli również studenci innej uczelni z naszego regionu - gliwickiej Politechniki Śląskiej. Gliwiczanie rywalizujący w grupie D zajęli w niej trzecie miejsce i pozostała im walka o miejsca 9-12. W pierwszym meczu grupowym gliwiczanie przegrali w dwóch setach z katowickim AWF-em. Drugie spotkanie reprezentanci Politechniki Śląskiej zagrali dużo lepiej, co przełożyło się na ich zwycięstwo z Uniwersytetem Wrocławskim w dwóch setach. W ostatnim meczu grupowym, którego stawką był awans do najlepszej ósemki gliwiccy siatkarze przegrali w dwóch setach z Politechniką Opolską.

W spotkaniu, którego stawką była przepustka do meczu o 9. miejsce w katowickim turnieju, Politechnika Śląska spotkała się z Uniwersytetem Opolskim. Gliwiczanie wygrali 2:0 w setach do 20 i 23.

Do wyłonienia zwycięzcy spotkania o 9. miejsce konieczne było rozegranie tie-breaka. Pierwsza partia spotkania padła łupem Politechniki Wrocławskiej, która wygrała wysoko do 15. W drugiej partii sytuacja zupełnie się odwróciła i to gliwiczanie wygrali pewnie do 17. W decydującej partii siatkarze ze śląskiej uczelni wygrali do 9 kończąc tym samym turniej na 9. miejscu.

Grupa D:

 • AWF Katowice - Politechnika Śląska Gliwice 2:0 (25:16, 25:21)
 • Uniwersytet Wrocławski - Politechnika Śląska Gliwice 0:2 (20:25, 18:25) MVP: Tomasz Błaszczok
 • Politechnika Śląska Gliwice - Politechnika Opolska 0:2 (20:25, 9:25)

O miejsca 9-12:

 • Politechnika Śląska Gliwice - Uniwersytet Opolski 2:0 (25:20, 25:23) MVP: Damian Kupiec

O 9. miejsce:

 • Politechnika Śląska Gliwice - Politechnika Wrocławska 2:1 (15:25, 25:17, 15:12) MVP: Mirosław Marny

Klasyfikacja końcowa:

 1. WSZiA Opole
 2. PWSZ Racibórz
 3. Uniwersytet Ekonomiczny Katowice
 4. Politechnika Częstochowska
 5. Uniwersytet Zielonogórski
 6. AWF Katowice
 7. Politechnika Opolska
 8. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
 9. Politechnika Śląska Gliwice
 10. Politechnika Wrocławska
 11. Uniwesrytet Ekonomiczny Wrocław
 12. Uniwersytet Opolski
 13. Uniwerstytet Przyrodniczy Wrocław
 14. Uniwersytet Wrocławski

Organizatorzy turnieju wyróżnili również indywidualnie najlepszych zawodników na poszczególnych pozycjach. Dwie z nagród trafiły w ręce reprezentantów raciborskiej uczelni. Najlepszym libero turnieju wybrany został - Adam Kostka, natomiast nagroda dla najlepszego atakującego trafiła w ręce Michała Dziadka.