Lider pokonany! Piast z trzema punktami w Gdańsku

W sobotnim meczu grupy mistrzowskiej Lotto Ekstaklasy piłkarze Piasta Gliwice pokonali w wyjazdowym spotkaniu lidera tabeli - Lechię Gdańsk 0:2. Wygrana pozwoliła umocnić się gliwiczanom na trzecim miejscu w tabeli.

Przewagę w pierwszych dziesięciu minutach spotkania mieli miejscowi, jednak niewiele z tego wynikało i nie byli oni w stanie zagrozić bramce Piasta strzeżonej przez Frantiska Placha. Z czasem do głosu zaczęli dochodzić gliwiczanie, którzy zaczęli spychać gdańszczan do defensywy. W 16. minucie groźną sytuację po strzale Valencii stworzyli podopieczni trenera Waldemara Fornalika, jednak na posterunku był bramkarz Lechii - Dusan Kuciak. Minutę później przed kolejną szansą na otwarcie wyniku stanął Piast. Tom Hateley świetnie przejął piłkę przed polem karnym gospodarzy i podał to Piotra Parzyszka, jednak ten uderzył niecelnie. W odpowiedzi pięć minut później groźnie na bramkę gliwiczan uderzał Flavio Paixao, jednak jego strzał świetnie zablokował Aleksander Sedlar. W 29. minucie wynik spotkania otworzył Piotr Parzyszek, który wykorzystał niedokładne wybicie piłki Kubickiego i strzałem z 14 metrów nie dał szans na skuteczną interwencję bramkarzowi Lechii. Piast dominował, jednak nie miało to odzwierciedlenia w postaci bramek. Od 43. minuty Lechia grała w osłabieniu. Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Jarosław Kubicki. Wynik do przerwy nie uległ zmianie.

Inicjatywa od początku drugiej połowy należała do miejscowych, jednak zawodnicy gliwickiej drużyny umiejętnie się bronili. W 58. minucie okazję do wyrównania zmarnował Patryk Lipski, którego strzał sprzed pola karnego zablokowali obrońcy Piasta. W odpowiedzi potężnie z dystansu uderzał Patryk Dziczek, którego strzał zablokowali obrońcy Lechii. W kolejnych minutach gospodarze starali się odrobić starty. W 74 minucie stuprocentową okazję do wyrównania mieli gdańszczanie, jednak strzał Filipa Mladenovicia do spółki z obrońcami zatrzymać zdołał Plach. Pięć minut później po dośrodkowaniu Konrada Michalaka, który minął z prawej strony boiska dwóch rywali głową z kilku metrów nie trafił Paixao. W ostatniej minucie doliczonego czasu gry drugą bramkę dla przyjezdnych strzelił Jorge Felix, który wykorzystał dośrodkowanie Tomasza Jodłowca i strzałem od poprzeczki ustawlił wynik spotkania. Gliwiczanie w pełni zrewanżowali się tym samym Lechii za dwubramkową porażkę sprzed trzech tygodni.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 0:2 (0:1)

Bramki: Parzyszek 29, Felix 94`

Lechia: Dusan Kuciak - Joan Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović (80. Karol Fila), Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski, Lukas Haraslin (73. Konrad Michalak), Patryk Lipski, Flavio Paixao, Artur Sobiech (80. Mateusz Żukowski)

Piast: Frantisek Plach - Tomasz Mokwa, Aleksander Sedlar, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov, Patryk Dziczek, Tom Hateley, Martin Konczkowski (77. Mateusz Mak), Jorge Felix, Joel Valencia (83. Tomasz Jodłowiec), Piotr Parzyszek (74. Michal Papadopulos)

Żółte kartki: Kubicki - Konczkowski, Mokwa,

Czerwona kartka: Kubicki (43` za drugą żółtą),

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)

Widzów: 13 965