Słowenia pokonana. Polacy jadą na Igrzyska!

Zwycięstwem 3:1 zakończyła rozgrywany w gdańskiej Ergo Arenie siatkarska reprezentacja Polski, która pokonała Słowenię. Polacy z kompletem zwycięstw wygrali turniej w Gdańsku i co najważniejsze zapewnili sobie awans na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Początek spotkania należał do gości, którzy już na początku wypracowali sobie trzypunktową zaliczkę (1:4). Dopiero po przerwie technicznej Polacy zdołali zniwelować straty do jednego "oczka" (8:9), jednak Słoweńcy odbudowali swoje kilkupunktowe prowadzenie (10:14). Biało-czerwoni starali się gonić rywali jednak ci konsekwentnie odpierali ataki Mistrzów Świata i wygrali ostatecznie do 21.

Druga partia podobnie jak poprzednia rozpoczęła się od prowadzenia reprezentacji Słowenii, jednak na przerwie technicznej to Polacy prowadzili 8:7. W kolejnych akcjach obydwa zespoły grały punkt za punkt i wynik raz po raz oscylował w okolicach remisu. Wchodząc w decydującą fazę seta minimalnie prowadzili Słoweńcy (19:20). Świetne zagrywki Wilfredo Leona pozwoliły biało-czerwonym wyjść na dwupunktowe prowadzenie (22:20), którego nie oddali do końca triumfując do 23.

W trzecim secie w składzie reprezentacji Polski pojawili się rezerwowi. Nie wpłynęło to jednak na wynik i już na początku podopieczni trenera Vitala Heynena wyszli na dwupunktowe prowadzenie (4:2). Rywale odrobili straty i na przerwę techniczną obydwa zespoły schodziły przy minimalnej przewadze Słoweńców (7:8). W kolejnych akcjach gra wyrównała się i taki stan rzeczy utrzymywał się aż do końcowych fragmentów partii. W tych więcej zimnej krwi zachowali biało-czerwoni, którzy podobnie jak w poprzedniej odsłonie zwyciężyli do 23.

Czwartego seta od czteropunktowego prowadzenia rozpoczęli Słoweńcy (1:5). Polacy zniwelowali nieco straty i na przerwie technicznej przegrywali dwoma "oczkami" (6:8). Wskazówki przekazane biało-czerwonym przez szkoleniowca pozwoliły im dogonić rywali i po chwili wyjść na prowadzenie 10:9 W kolejnych akcjach przewaga polskich siatkarzy wzrosła do czterech (15:11), a wchodząc w decydującą część seta do sześciu punktów (20:14). W końcówce obraz gry nie uległ zmianie i gospodarze wygrali do 21, a całe spotkanie 3:1 kończąc turniej z kompletem wygranych i co najważniejsze z upragnionym awansem na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Przed biało-czerwonymi dwa tygodnie odpoczynku. Potem rozpoczną oni przygotowania do Mistrzostw Europy, które w dniach 12-29 września w czterech europejskich krajach: Francji, Belgii, Słowenii i Holandii.

Polska - Słowenia 3:1 (21:25, 25:23, 25:23, 25:21)

Polska: Drzyzga, Leon, Nowakowski, Muzaj, Kubiak, Bieniek oraz Zatorski (libero), Wojtaszek (libero), Łomacz, Konarski, Śliwka, Szalpuk, Kłos, Kwolek

Słowenia: Ropter, Urnaut, Kozamernik, Štern T., Čebulj, Pajenk oraz Kovačič (libero), Štalekar, Štern Ž., Šket