Sobota, 4 grudnia 2021

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Pobiegną dla chorej Zosi, czyli Mini Rafako Półmaraton Racibórz

14.08.2019 09:53 | 0 komentarzy | ż

Rafako Półmaraton Racibórz to nie tylko rywalizacja na ponad 21 km i walka o nagrody. Każdego roku bieg ma również wymiar charytatywny. Poprzez udział w Mini Rafako Półmaratonie Racibórz, zawodnicy swoją pasją i zaangażowaniem wspierają nieuleczalnie chore dzieci z powiatu raciborskiego. W tym roku pobiegną dla maleńkiej Zosi, która urodziła się z poważnym niedotlenieniem.

Pobiegną dla chorej Zosi, czyli Mini Rafako Półmaraton Racibórz
arch. Nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mini Rafako Półmaraton Racibórz na stale już zagościł w programie raciborskiego półmaratonu. Nie inaczej stanie się 1 września, kiedy to zawodnicy będą mieć okazję do wzięcia udziału w biegu charytatywnym. W zeszłym roku biegacze wsparli 11-letnią dziś Natalkę Kwiatkowską, borykającą się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. W tym roku pomocy potrzebuje roczna Zosia.

Start Mini Rafako Półmaratonu Racibórz odbędzie się 1 września o godzinie 9.00 na ul. Zamkowej. Dystans nie jest długi - to dwa kilometry, które można przebiec, przetruchtać, przejść szybkim marszem lub z kijkami Nordic Walking. Aby wziąć udział w biegu charytatywnym należy mieć ukończone 10 lat i... zapas energii oraz chęci. Kto nie zdąży zapisać się internetowo, może to zrobić w przeddzień zawodów lub w dzień startu w Biurze Zawodów w Aquaparku H2Ostróg. Trasa biegu oraz Nordic Walking przebiegać będzie ulicami oraz alejkami parkowymi Miasta Raciborza.

Zawodnicy pobiegną dla Zosi

Już po urodzeniu mała Zosia trafiła do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie spędziła pierwsze półtora miesiąca swojego życia. Wówczas okazało się, że u Zosi nastąpiło ciężkie niedotlenienie mózgu, które z wszystkimi najgorszymi konsekwencjami doprowadziło m.in. do mózgowego porażenia dziecięcego, padaczki i małogłowia.

fot. Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne "Pracownia Przyszłości"

Obecnie Zosia przebywa w domu z rodzicami i starszą siostrą. Stale musi być jednak pod opieką lekarzy specjalistów oraz terapeutów. Dziewczynka poddawana jest rehabilitacji ułatwiającej jej codzienną walkę z chorobą oraz pomagającej zapanować nad wzmożonym napięciem mięśni. Mała Zosia potrzebuje m.in. pomocy neurologopedy oraz tyflopedagoga. Rehabilitacja jest niezwykle kosztowna i niestety przerasta możliwości finansowe rodziców.

Na ten cel, w trakcie półmaratonu odbywać się będzie kwesta do puszek prowadzona przez wolontariuszy raciborskiego Stowarzyszenia Artystyczno-Społecznego Pracownia Przyszłości. Na leczenie dziewczynki zostaną też przekazane wpłaty startowego na Mini Półmaraton.

Charytatywny Kids Run

Dla najmłodszych, dla których dystans 2 km, to jeszcze za dużo, a też chcą wesprzeć małą Zosię, zorganizowane zostaną zawody Kids Run. Bieg na dystansie od 50 do 400 m organizuje Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne Pracownia Przyszłości. Zapisy odbywać się będą w sobotę i niedzielę w Biurze Zawodów. Limit miejsc - 200 dzieci. Wpisowe wynosi tylko 5 zł. Dochód z biegu w całości przekazany zostanie na rzecz Zosi.

Zapisów na Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz można dokonywać pod tym adresem:

online.datasport.pl/zapisy

Aby uzyskać wszelkie informacje na temat biegu dla Zosi zapraszamy tutaj: https://www.facebook.com/events/2524686894219934/

Biuro zawodów będzie mieściło się w Krytej Pływalni H2Ostróg, przy ul. Zamkowej 4 i czynne będzie w dniach 31.08.2019 r. w godz. 16.00–20.00 oraz 1.09.2019 r. w godz. 7.00 – 8.15.

źródło: Adventure Media, oprac. ż