Wtorek, 24 listopada 2020

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

V RAFAKO Półmaraton Racibórz przeszedł do historii [ZDJĘCIA]

01.09.2019 17:42 | 1 komentarz | Olla, kozz

1 bieg główny i 2 biegi charytatywne, ponad 21 km trasy, niemal 400 biegaczy – V RAFAKO Półmaraton Racibórz za nami. Rywalizację open wygrali Kenijczycy. Najlepszymi Polakami zostali: Emil Dobrowolski oraz Katarzyna Pobłocka-Głogowska. Organizatorami przedsięwzięcia było Miasto Racibórz oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, a sponsorem tytularnym firma RAFAKO S.A.

V RAFAKO Półmaraton Racibórz przeszedł do historii [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żar lejący się z nieba i ponad 30 stopni upału – z takimi warunkami musieli zmierzyć się zawodnicy V RAFAKO Półmaraton Racibórz. Dokładnie 363 zawodników z Polski i zagranicy ukończyło bieg, który odbył się 1 września. Inicjatywa, organizowana w ramach projektu 4 Biegi Racibórz, na stałe wpisała się w kalendarz imprez sportowych miasta.

Kilka tygodni przygotowań

Kontynuując poprzednie edycje organizatorzy postanowili dać wybór startującym, przygotowując dwa rodzaje pakietów startowych - Premium i Standard. W pakiecie Premium znajdowały się m.in. profesjonalna koszulka techniczna, ręcznik, nr startowy, agrafki, kupon na posiłek regeneracyjny i Pasta Party oraz wiele niespodzianek. Pakiet Standard, podobnie jak w minionym roku, nie zawierał koszulki i ręcznika. Skoro mowa o koszulce: w tym roku, z okazji jubileuszowej edycji imprezy, organizatorzy postanowili połączyć motywy koszulek z czterech poprzednich edycji raciborskiego półmaratonu i stworzyć jedną, efektowną całość w ciekawym kolorze.

1 września – dzień biegu

Tegoroczna edycja półmaratonu odbyła się 1 września - to właśnie wtedy na starcie pojawiło się niemal 400 zawodników. Każdy z biegaczy, który ukończył trasę w regulaminowym czasie, otrzymał pamiątkowy medal, czyli ostatnią cześć projektu 4Biegi Racibórz. Przypomnijmy, V RAFAKO Półmaraton Racibórz wchodzi w skład cyklu 4Biegi Racibórz. Pozostałe biegi, na które składa się projekt to: Bieg Nadodrzański, Bieg Twardziela a także Bieg bez Granic. Nagrody przyznawano w kilku kategoriach biegowych. Najlepsza trójka zawodników wśród mężczyzn to: Cheruiyot Labad, Emil Dobrowolski, Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo. Z kolei najlepszymi kobietami okazały się: Chemutai Joyline, Mbatha Ruth Nundu, Oigo Christine Moraa. Pozostałe wyniki w poszczególnych kategoriach można zobaczyć na stronie internetowej www.datasport.pl/wyniki.

Oprócz kompletu medali, zawodnicy, którzy startowali we wszystkich 4 biegach walczyli również o punkty w kategorii Grand Prix Raciborza. W tym roku zwycięzcami zostali: Robert Antczak oraz Joanna Griman. W ramach V RAFAKO Półmaraton Racibórz odbyły się V Mistrzostwa Polski Energetyków. W zmaganiach wzięli udział amatorzy biegów długodystansowych z szeroko pojętej branży energetycznej, w tym spora grupa reprezentantów RAFAKO S.A. Ponadto osobną kategorię podczas biegu mieli także nauczyciele i pracownicy oświaty.

Nie zawiedli też kibice oraz pomocnicy. Dla zawodników na trasie przewidziano, m.in.: opiekę medyczną, punkty żywieniowe i odświeżenia oraz napoje izotoniczne. Podczas biegu grupa pacemakerów prowadziła uczestników na czasy: 1:30, 1:45, 2:00, i 2:15. Dzięki nim biegacze mogli poprawić swoje rekordy życiowe. Po dotarciu do mety półmaratończycy mogli skorzystać z darmowych masaży.

Wymiar charytatywny

Wzorem poprzednich edycji imprezie towarzyszył akcent charytatywny. Tuż przed Biegiem Głównym rozpoczął się Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz na dystansie 2 km, a nieco później charytatywny Kids Run. W tym roku fundusze zbierano na roczną Zosię, która tuż po urodzeniu trafiła do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. U Zosi nastąpiło ciężkie niedotlenienie mózgu, które doprowadziło m.in. do mózgowego porażenia dziecięcego, padaczki i małogłowia. Dziewczynka stale jest pod opieką wielu lekarzy specjalistów oraz terapeutów. Mała Zosia potrzebuje m.in. pomocy neurologopedy oraz tyflopedagoga. Rehabilitacja jest niezwykle kosztowna i niestety przerasta możliwości finansowe rodziców. Na ten cel, w trakcie półmaratonu odbyła się kwesta do puszek prowadzona przez wolontariuszy raciborskiego Stowarzyszenia Artystyczno-Społecznego Pracownia Przyszłości. Na leczenie dziewczynki zostały też przekazane wpłaty startowe z biegów dla dzieci. Ponadto odbyła się licytacja startowej Jedynki, którą za 600 zł wylicytował Leszek Pruszak. Organizacją działań i koordynacją akcji charytatywnej zajęli się wolontariusze ze Stowarzyszenia „Pracownia Przyszłości”.

Sportowa impreza dla całych rodzin

RAFAKO Półmaraton Racibórz to nie tylko zawody dla biegaczy długodystansowych, lecz również wspaniała impreza dla całej rodziny. Piknik rodzinny rozpoczął się już w sobotę popołudniu w miasteczku biegowym, dalsza część odbyła się w niedzielę. Wzorem lat ubiegłych na zawodników na czekało wiele atrakcji, w tym także dla dzieci. Na najmłodszych czekał dmuchany plac zabaw i konkursy z nagrodami. Ponadto gry i zabawy z wolontariuszami Pracowni Przyszłości, m.in. malowanie buziek, zabawy z maskotkami Myszki Miki i słodkości. Można było miło spędzić czas, spróbować smakołyków serwowanych w Food Truckach, napić się aromatycznej kawy i orzeźwiającej lemoniady. Odpocząć na leżaczkach, a także odwiedzić stoisko Akademii Fitness, propagującej aktywy tryb życia. Fitness dla Zdrowia był nie tylko okazją do udziału w zajęciach fitness, ale również podziwiać występy artystyczne i animacje dla najmłodszych. W tym roku zajęciom sportowym na świeżym powietrzu towarzyszył cel charytatywny - Akcja dla Moniki oraz Bieg po Nowe Życie.

ORGANIZATORZY: Miasto Racibórz oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji

SPONSOR TYTULARNY: RAFAKO S.A.

PARTNERZY BIEGU: Fundacja RAFAKO, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu, Castorama, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Empol, Browar Racibórz, Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Bruki Trawiński oraz Akademia Fitness.

PATRONI MEDIALNI: Maratony Polskie, Biznes w Mieście, Radio Vanessa, Raciborska Telewizja Kablowa, Portal Nowiny.pl, Tygodnik Nowiny Raciborskiej, Naszraciborz.pl, Gazeta Informator, Raciborz.com.pl, Radio Doxa, biegowe.pl, bieganieuskrzydla.pl.

Autor tekstu: Iwona Cybulska