Niedziela, 6 grudnia 2020

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Trenują w baraku, aby podbijać ringi

01.02.2020 19:00 | 0 komentarzy | ska

Wodzisław, Pszów. W niepozornym budynku obok boiska przy Jastrzębskiej codziennie wieczorami słychać odgłosy zadawanych ciosów. To jednak nie miejsce zbrodni, a morderczych treningów bokserskich, jakby żywcem wyjętych z filmów o Rockym. – Jeśli talenty szlifują się w takich warunkach, to żadne wyzwanie nie będzie dla nich trudne – uważa Krzysztof Skorupa, trener Skorupa Boxing Team.

Trenują w baraku, aby podbijać ringi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

500 zł i dwa parasole

Do przygotowań potrzebne są jednak pieniądze. A z tymi krucho. - Za osiągnięcia sportowe w 2018 roku chłopcy dostali od władz Pszowa nagrody. To jednorazowe wyróżnienie. W ich przypadku było to zaledwie 500 złotych, od których jeszcze musieli odprowadzić podatek oraz parę gadżetów. To żenada. Gdyby miasto przekazało jakieś nawet znikome stypendium, np. 100 zł miesięcznie, byłaby to na pewno większa motywacja dla chłopaków– komentuje Krzysztof Skorupa. Zawodnicy mają podobne zdanie. - Cały rok ciężko pracujemy na nasze wyniki, bez zewnętrznego dofinansowania, a jeśli już przychodzi do „nagród za osiągnięcia”, to dostajemy parę złotych i dwie parasolki. Nie wiem, czy się śmiać, czy płakać – mówi Artur Skorupa. - My się jednak nie poddajemy, bo boks to całe nasze życie. Nie zrażamy się tymi przeciwnościami, to nas jeszcze bardziej hartuje, ale na pewno motywacja jest mniejsza – dodaje Szymon Skorupa.

Kwoty narzuca uchwała

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Pszów, jakie są wysokości przyznawanych nagród oraz czy istnieje możliwość przekazania sportowcom comiesięcznego stypendium. Okazuje się, że urzędnicy podczas przyznawania nagród mogą opierać się wyłącznie na uchwale rady miasta, która reguluje te kwestie. Ustala ona wysokość przyznanej nagrody w odniesieniu do rangi wygranych zawodów. - Najwyższą nagrodę 1. stopnia do 2 tys. złotych burmistrz może przyznać za sam udział w zawodach o charakterze międzynarodowym, np. Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata czy Igrzyskach Olimpijskich. Nagrody 2. i 3. stopnia są odpowiednio mniejsze, tj. za zajęcie co najmniej 6. miejsca w zawodach na poziomie krajowym o randze Mistrzostw Polski – można przyznać nagrodę 2 stopnia do wysokości 1 tys. złotych. Najniższą nagrodę 3 stopnia Burmistrz może przyznać do kwoty 500 zł za zajęcie co najmniej 3 miejsca w zawodach na poziomie wojewódzkim o randze Mistrzostw Województwa Śląskiego – informuje Ewa Jaskóła z Referatu promocji, środków pomocowych, kultury i sportu w UM Pszów. Nagrody za osiągnięcia sportowe są przyznawane corocznie przez Burmistrza Miasta, na ten cel w tegorocznym budżecie jest zabezpieczona kwota 6 tys. złotych. W tym roku zmieniły się terminy składania wniosków o nagrody dla sportowców. Można składać je do końca marca. - Ze względu na ograniczone środki finansowe nie ma podjętej Uchwały w zakresie udzielania comiesięcznych stypendiów dla sportowców. W budżecie miasta zabezpieczono środki na nagrody sportowe oraz dotacje dla klubów sportowych, które zrzeszają sportowców z Pszowa. Kluby sportowe mogą złożyć wnioski o dofinansowanie – wyjaśnia Ewa Jaskóła. W tym roku nabory w Pszowie już się zakończyły.

Szymon Kamczyk