Czwartek, 28 maja 2020

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Szykują się zmiany w kalendarzu Plus Ligi

05.02.2020 14:07 | 0 komentarzy | rafbl

Polska Liga Siatkówki przygotowała projekt kalendarza rozgrywek Plus Ligi według, którego toczyć się będą w przyszłym sezonie ligowe rozgrywki. W porównaniu do sezonu 2019/2020, w których walkę o czołowe pozycje toczą Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel kalendarz dotknęły spore zmiany.

Szykują się zmiany w kalendarzu Plus Ligi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kalendarz rozgrywek Plus Ligi na sezon 2020/2021 zakłada, że tylko jedna z dwudziestu sześciu zaplanowanych kolejek spotkań fazy zasadniczej odbędzie się w środku tygodnia. W trwającym, jubileuszowym 20 sezonie Ligi Mistrzów Świata z uwagi na przeładowany kalendarz rozgrywek międzynarodowych i zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Tokio spotkania rozgrywane są w środku tygodnia niemal co tydzień.

W przyszłym sezonie sytuacja ta ma unormować się, co z pewnością pozytywnie odebrane zostanie przez kibiców, którzy z uwagi natłok rozgrywanych spotkań często nie są w stanie nadążyć za bieżącymi ligowymi wydarzeniami. Rozgrywanie tylko jednej kolejki ligowych spotkań w tygodniu z pewnością wpłynie także korzystnie na zdrowie zawodników, którzy mając napięty terminarz nie mają czasu na odpowiednią regenerację. Ponadto tak ułożony plan gier sprawi, że wszystkie spotkania poszczególnej serii gier będą transmitowane na żywo przez Polsat Sport.

Polska Liga Siatkówki przesłała już do klubów gotowy projekt terminarza na sezon 2020/2021. Jak podkreśla prezes PLS - Paweł Zagumny tak wczesne przesłanie terminarza ma ułatwić klubom dostęp do obiektów, w których rozgrywają swoje mecze:

Dajemy klubom sporo czasu, by mogły rezerwować obiekty na sezon 2020/21 – podkreśla Zagumny. – Wiem, jak trudno znaleźć terminy klubom, które w większości rozgrywają swoje mecze w obiektach miejskich. Teraz będzie sporo czasu by zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i mam nadzieję, że w ten sposób pomożemy rozwiązać klubom choć część problemów z halami – dodaje.

Zmiany dotknęły także fazę play-off, które zostaną rozbudowane. Podobnie jak w trwającym sezonie udział w nich weźmie osiem najlepszych zespołów rundy zasadniczej. W ćwierćfinale tak jak w sezonie 2019/2020 według klucza 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 toczyć będą one walkę do dwóch wygranych spotkań. Zmiana dotknęła natomiast półfinały, gdzie zespoły rywalizować będą do trzech, a nie jak w obecnym sezonie dwóch zwycięstw. Walka o medale to podobnie jak w tym sezonie batalia to trzech wygranych spotkań.

Projekt kalendarza zakłada, że inauguracja rozgrywek będzie mieć miejsce podobnie jak w latach ubiegłych spotkaniem o Superpuchar Polski, które odbędzie się 19 września 2020 roku. 1. kolejka spotkań ma się odbyć w dniach 25-28 września. Jedyna seria gier jaką zaplanowano na środek tygodnia odbędzie się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Według projektu kalendarza liga zakończy swoje rozgrywki najpóźniej 15 maja 2021 roku.