Piątek, 29 maja 2020

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

Dlaczego warto zainwestować w dobry zegarek sportowy?

23.03.2020 15:22 | 0 komentarzy | (s)

Dlaczego mielibyśmy posiadać zegarek sportowy na swoim nadgarstku? W końcu profesjonalni sportowcy potrafią osiągać najlepsze wyniki także bez niego. Odpowiedź tkwi w kilku praktycznych kwestiach, jakie oferują te urządzenia. Możemy wśród nich wyróżnić takie funkcje, jak analiza stanu zdrowia, snu, śledzenie postępów, informacje dotyczące jakości treningu czy też rywalizacja w społeczności użytkowników. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego zakup smartwatcha sportowego to dobra inwestycja.

Dlaczego warto zainwestować w dobry zegarek sportowy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Porządne zegarki sportowe posiadają monitor tętna (HRM), dzięki czemu pozwalają dokładnie śledzić zmiany pulsu w czasie treningów. Zaopatrzone są też w akcelerometr, który wykrywa ruch podczas snu i potrafi na tej podstawie określić jego długość oraz jakość. Dodatkowo urządzenie może też rozpoznać, jaki rodzaj aktywności aktualnie wykonujemy.

Łącząc najważniejsze zgromadzone w smartwatchu dane, wszyscy miłośnicy aktywności fizycznej na różnych poziomach zaawansowania - od początkujących do profesjonalistów - mogą otrzymać bardzo cenną analizę na temat ogólnej kondycji i sprawności własnego organizmu. W końcu nie każdy z nas ma możliwość ciągłego dostępu do trenera personalnego. 

Kolejną wartościową cechą dobrych zegarków do biegania jest funkcja śledzenia różnych statystyk. Mając pod ręką urządzenie kompatybilne z siecią Bluetooth jesteśmy w stanie przesyłać wszystkie niezbędne dane do dedykowanego serwisu lub aplikację, która porówna i dokładnie zinterpretuje wyniki.

Dodatkowo zegarki sportowe, dzięki wbudowanemu modułowi GPS, mogą śledzić postępy nie tylko w czasie biegania, ale także podczas jazdy rowerem, pływania w otwartym akwenie a nawet w trakcie sesji kitesurfingu. Niektóre wersje posiadają opcjonalne akcesoria dla profesjonalnych kolarzy, umożliwiające rozbudowę o kolejne funkcje – m.in. śledzenie rytmu jazdy (ilość obrotów pedału na minutę). Nie tylko zegarki ale również akcesoria do nich są dostępne w wyspecjalizowanych sklepach dla sportowców jak np. abcgps.pl

Akcelerometry mierzą rytm biegu (ilość kroków na minutę), co pozwala na poprawę wydajności. Inwestując w porządny zegarek do biegania otrzymamy także bardziej rozbudowane funkcje, które również umożliwiają śledzenie czasu kontaktu z podłożem w trakcie biegu. Te same opcje są przydatne również dla innych dyscyplin sportu, jak pływanie w basenie, gdzie po każdej zakończonej fazie treningu jesteśmy powiadamiani wibracjami.

To kolejna warta wspomnienia cecha zegarków sportowych. Oprócz informacji zwrotnych, utrzymujemy informację o różnych zmianach nie tylko wibracjami, ale i dźwiękiem. Pozwala to skupić się przede wszystkim na sesji treningowej, zamiast ciągle spoglądać na ekran urządzenia. Przydatna rzecz, zwłaszcza w trakcie aktywności interwałowych, gdzie urządzenie na nadgarstku będzie w stanie wskazać, kiedy przejść do każdej kolejnej fazy treningu.

Istotne, aby zegarek biegowy posiadał też osobisty harmonogram treningów, który dostosuje każdy dzień do naszych potrzeb, dzięki specjalnym algorytmom, opartym na dostarczanych danych jak prędkość ruchu czy tętno.

Wartą uwagi, jest także opcja umożliwiająca współzawodnictwo ze znajomymi. Zegarki sportowe pozwalają na nawiązywanie kontaktów dzięki udostępnieniu wyników i porównywaniu ich z innymi użytkownikami dedykowanych serwisów społecznościowych. W końcu nie ma nic bardziej motywującego niż rywalizacja.

Dodatkowo niektóre aplikacje w smartwatchach posiadają opcję pobierania tras innych osób. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli znajdujemy się w miejscu, którego nie znamy. Znalezienie wtedy odpowiedniej trasy do pokonania, jest znacznie łatwiejsze.

Posiadanie zegarka sportowego pomaga w prawidłowym planowaniu treningów oraz monitorowaniu efektów, a także wspomaga Cię w dbaniu o zdrowy tryb życia.

Materiał zewnętrzny