Wtorek, 20 października 2020

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Korzyści z jazdy na rowerze

19.05.2020 10:50 | 0 komentarzy | (s)

Jazda na rowerze odchudza, poprawia wydolność płuc i podnosi odporność. O tym, że to przyjemny i odprężający sport nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Sprawdź, jak poprawi się stan Twojego organizmu, kiedy zaczniesz jeździć regularnie.

Korzyści z jazdy na rowerze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszyscy chcemy być zdrowi, szczupli i szczęśliwi - okazuje się, że aby to osiągnąć wystarczy regularnie jeździć na rowerze. Największą zaletą tego sportu jest to, że jest on odpowiedni absolutnie dla wszystkich - bez względu na wiek. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie jak rower wspiera nasze zdrowie.

Zdrowie a jazda na rowerze

Regularna jazda na rowerze pomaga utrzymać wydolność tlenową organizmu na właściwym poziomie. Prawidłowo dotlenione komórki pracują wydajniej - organizm jest lepiej odżywiony. Wysiłek fizyczny podczas pedałowania doskonale wspiera pracę układu krwionośnego - to minimalizuje ryzyko zachorowania na choroby serca. 

Podczas jazdy na rowerze pracują nogi - skurcze mięśni łydek usprawniają pracę żył, a to z kolei zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i żylaków. Jazda na rowerze powoduje, że metabolizm przyspiesza. Regularny trening rowerowy to doskonały sposób na pozbycie się cellulitu i zredukowanie tkanki tłuszczowej z brzucha i bioder. 

Ile kalorii spala się podczas jazdy na rowerze? 

W ciągu godziny pedałowania w stałym tempie (15 - 20km/h) możesz spalić nawet 500 kalorii. Pamiętaj, że Twój organizm przez pierwsze 30 minut treningu spala energię, którą stale kumuluje. Po tym czasie zaczyna się wydajne spalanie tłuszczu. Aby pozbyć się kilograma zbętnego tłuszczu potrzeba spalić 7000 - 9000 kalorii. 

Podana ilość kalorii jest oczywiście wartością przybliżoną - inne spalanie kalorii będziemy mieć po godzinie na szosówce lub gravelu na płaskim terenie, a inne pedałując na nierównym terenie na rowerze trekkingowym. Niemniej jednak rower pomaga w odchudzaniu - regularne treningi szybko przyniosą efekty.

Warto również wspomnieć o tym, że rower to bardzo dobra forma rehabilitacji po urazach - zdecydowanie szybciej wrócisz do sprawności relaksując się regularnie na rowerze. Spokojna jazda bez nadmiernego wysiłku działa zbawiennie na obolałe stawy czy kręgosłup. 

Korzyści z jazdy na rowerze - nie tylko odchudzanie!

Jazda na rowerze pozytywnie wpływa też na nasz stan psychiczny. Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin - hormonu szczęścia i w mgnieniu oka mamy lepszy humor. Siłą rzeczy, kiedy jesteśmy zdrowsi mamy mniej zmartwień i zdecydowanie więcej energii - to przecież oczywiste. 

Podczas jazdy na rowerze wyciszamy się i odreagowujemy stres. Nawet krótka wycieczka do lasu lub parku skutecznie rozładuje napięcie po cieżkim dniu. Kontakt z naturą, świeże powietrze i zdrowa aktywność sportowa - to wszystko pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. 

Zwiedzanie najbliższej okolicy na rowerze potrafi zaskoczyć - zwykle nie mamy pojęcia, ile ciekawych miejsca znajduje się w odległości kilku czy kilkunastu kilometrów od naszego domu. Rodzinna wycieczka rowerowa to doskonały pomysł, aby rozładować nadmiar energii, która rozsadza nasze dzieci. Wspólny wypad na rowery wzmacnia więzi rodzinne - jadąc w grupie dbamy nawzajem o swoje bezpieczeństwo. To też bardzo ważna lekcja.

Na koniec porozmawiajmy o finansach. Zakup roweru może być znaczącym wydatkiem, ale potem trenujesz ile chcesz i to zupełnie za darmo. Jeśli w sezonie zamienisz samochód na rower i będziesz się na nim przemieszczać po mieście możesz naprawdę sporo zaoszczędzić - nie wspominając o korzyściach zdrowotnych i ekologii! 

sports-extreme.pl

Materiał zewnętrzny