Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Nowy prezes Unii zaimponował radnym odwagą, ale rozczarował ich brakiem wiedzy

30.03.2021 18:30 | 8 komentarzy | ma.w

Kamil Paruzel, który od 2 marca przewodzi spółce miejskiej Unia Racibórz, spotkał się z członkami komisji gospodarki miejskiej. 25 marca w urzędzie radni byli dlań bezlitośni i dali do zrozumienia, że likwidacja spółki zbliża się wielkimi krokami.

Nowy prezes Unii zaimponował radnym odwagą, ale rozczarował ich brakiem wiedzy
Nowy prezes Unii Racibórz Kamil Paruzel.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Panie Kamilu, pan się nie boi

Jedynym, który stanął za nowym szefem spółki Unia był prezydencki radny Jarosław Łęski. Dziękował Paruzelowi, że ten podjął się tak trudnego zadania. Zauważył, że w pandemii znacznie trudniej jest pozyskać sponsorów dla futbolu. – Rozumiem radnych, którzy z pozycji bezpiecznych emerytów, albo zatrudnienia w administracji samorządowej oceniają podmioty gospodarcze działające w warunkach podwyższonego ryzyka – dociął Mainuszowi i Lenkowi. Apelował do Paruzela, żeby ten nie wystraszył się opozycji. Wskazał, że w kwestii odpowiedzialności za długi nowy prezes może wybronić się z ogłoszeniem upadłości spółki. Przypomniał, że to rada nadzorcza, a nie rada miasta jest od oceny prezesa spółki. – Ja będę panu mocno kibicował – zadeklarował.

Mirosław Lenk tłumaczył, że „nie straszy, a raczej sonduje na ile jest prezes świadomy obecnej sytuacji”. – Jak nic się nie zmieni to zarząd będzie musiał złożyć wniosek o upadłość, bo sam optymizm nie rozwiąże problemów. Kluby sportowe w Raciborzu od 40 lat nie potrafią znaleźć sobie konkretnych sponsorów – stwierdził. Podał przykład drużyny piłkarskiej z Tychów, gdzie również działa futbolowa spółka miejska. Generuje regularne straty na poziomie 4 mln zł, które pokrywa Miasto. – Czy my też tak to sobie wyobrażamy? – spytał, ale nie miał kto odpowiedzieć, bo z prezydentów obecny na posiedzeniu był tylko zastępca Dominik Konieczny, który nie zajmuje się Unią.

Zadowoli wszystkich

Michał Szukalski zapytał czy sztuczna murawa na Unii miałaby być tylko boiskiem na potrzeby Unii. Zdaniem Paruzela nie powinno tak być, bo to obiekt planowany dla całego środowiska piłkarskiego w Raciborzu. – Przy dobrej współpracy stworzymy taki plan organizacyjny by zadowolić okoliczne akademie i kluby – zadeklarował.

Anna Szukalska przypomniała, że pierwszy prezes Unii – Krzysztof Sałajczyk też miał cele i wizje. – Zauroczył radnych pięknymi słowami, ale te nie wystarczają, bo nie da się oddzielić spraw sportowych od prawidłowego zarządzania – zauważyła. Pytała prezesa o bilans spółki, o brak odpowiedzi na jej mejle, o wiedzę finansową na temat Unii. Ten prosił ją o pisemne formułowanie zapytań, wyjaśnił, że na posiedzeniu nie udzieli szczegółowych wyjaśnień. Tłumaczył, że jest prezesem krótki okres. Szukalska zauważyła, że Paruzel musi mieć krótką pamięć, skoro po 3 tygodniach prezesury nie zna sytuacji finansowej spółki. – Ta sytuacja mówi sama za siebie – skwitowała. Paruzel bronił się, że przy obejmowaniu funkcji nie znał dokładnego stanu finansów Unii.

Spółka jest niedokapitalizowana, a prezydent musi przyjść do radnych o zwiększenie jej kapitału. W tych okolicznościach rada musi mieć pewność, że trzeci już prezes spółki ma pełną wiedzę prawną i finansową w jej sprawach – podkreśliła Anna Szukalska.

Z odpowiedzi na pytania radnej wynikło, że to pierwsza praca Paruzela w funkcji prezesa spółki i pracuje tylko w Unii. – Aktualnie zbieram informacje. W ciągu trzech tygodni pracy zebrałem dane, żeby wierzyć, że temu zadaniu podołam – podkreślił Kamil Paruzel.

Radna spytała o plan finansowy spółki. Paruzel powiedział, że jest przygotowany, ale jeszcze nie zatwierdzony przez radę nadzorczą.

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Jarosław Łęski

Jarosław Łęski

Radny Miasta Racibórz

Michał Szukalski

Michał Szukalski

Radny Raciborza, strażak zawodowy

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz