Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Żorach chcą walczyć z hejtem i mową nienawiści

Społecznicy z kilku żorskich organizacji połączyli siły, aby stworzyć męidzykulturową kampanię edukacyjną na temat hejtu i mowy nienawiści „Between Cultures Between Worlds”. To pokłosie zdarzeń, do jakich doszło w Żorach po ukazaniu się bilbordów w języku polskim i ukraińskim, zachęcających do integracji z migrantami. Kampania jest też kontynuacją działań obywatelskich podejmowanych przez Stowarzyszenie Maloka w poprzednich latach m.in. z Komendą Miejską Policji w Żorach.

W Żorach chcą walczyć z hejtem i mową nienawiści
W kawiarence obywatelskiej online 30 marca udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk i organizacji, które włączyły się w żorski projekt.

W Żorach chcą walczyć z hejtem i mową nienawiści

W poniedziałek 29 marca odbyła się kawiarenka obywatelska w formie wideokonferencji, będąca kolejnym wydarzeniem związanym z projektem „Between Cultures Between Words”. Ma on na celu integrację międzykulturową oraz realne spojrzenie na problem hejtu i mowy nienawiści. W projekt włączyła się również redakcja Nowin Żorskich.

Po wprowadzenia w Żorach funkcji asystenta międzykulturowego oraz publikacji informatora polsko-ukraińskiego dla cudzoziemców w Żorach przygotowano kolejny projekt, którego celem jest współpraca międzykulturowa i edukacja dotycząca hejtu i mowy nienawiści. Projekt „Between Cultures Between Words”, czyli „Pomiędzy kulturami, pomiędzy słowami” realizuje Stowarzyszenie Maloka przy wsparciu Żorskiej Strefy Przedsiębiorczości i Komendy Miejskiej Policji w Żorach. Do rozmowy w kawiarence obywatelskiej zaprosiła Agnieszka Kraińska - politolożka, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, edukacji prawnej i dziennikarstwa w I Liceum im. K. Miarki, redaktorka naczelna w Radiu Żory, Liderka Dialogu, prezeska Stowarzyszenia Na Marginesie, nominowana w 2020 roku do nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Opowiedziała m.in. o tym, że słowo może wywołać pozytywne emocje, ale też wyrządzić wiele szkód. Ostatnimi czasy w przestrzeni publicznej słowo często niesie ze sobą ksenofobię, etnocentryzm, stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacje. Mowa nienawiści prowadzi do zbiorowej przemocy oraz pojawia się w czasach przełomowych i destabilizacji. - Agnieszka Kraińska wyjaśniła uczestnikom kawiarenki, na czym polegają wymienione zjawiska, jaki mają na nas wpływ oraz poprosiła podzielić się własnym doświadczeniem – informuje Anita Czerner-Lebedew, jedna z inicjatorek projektu, prezes Stowarzyszenia Maloka. - Ważnym międzykulturowym elementem spotkania stali się obywatele Ukrainy, migranci zarobkowi, mieszkający na Śląsku. Oni opowiedzieli o własnych historiach z życia, kiedy byli różnie traktowani ze względu na narodowość – dodaje Alla Brożyna, asystentka międzykulturowa, nauczycielka i działaczka społeczna na rzecz integracji Polaków i Ukraińców.

Wieloletnia edukacja

Warto podkreślić, że projekt „Between Cultures Between Words” to kolejne z działań Stowarzyszenia Maloka i Komendy Miejskiej Policji w Żorach w zakresie przeciwdziałania nienawiści i przemocy. W minionych latach odbywały się m.in. spotkania i warsztaty na temat praw człowieka skierowane do policjantów i młodzieży. W 2019 roku ruszył kolejny wspólny projekt Stowarzyszenia Międzykulturowego MALOKA i żorskiej policji wymierzony przeciw dyskryminacji i "palącym słowom". Projekt ponownie adresowany był do uczniów szkół średnich i miał na celu uświadomienie młodzieży o zagrożeniach takich, jak: hejt, dyskryminacja, czy mowa nienawiści. Inicjatywa ta była kontynuacją nawiązanej w 2018 roku współpracy oraz prowadzonych warsztatów pt. "You can alway say stop". Później były także nowatorskie obrady przedstawicieli magistratu, miejskich instytucji, szkół, podmiotów gospodarczych oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w tworzenie lokalnego programu działań przeciw nienawiści. Warto dodać, że przykładem otwartości żorzan była akcja „Żory uczą się ukraińskiego”. Zainicjowana w grudniu 2019 roku przez Miejski Ośrodek Kultury, inicjatywa, która miała na celu powitać nowych mieszkańców miasta zza wschodniej granicy i nauczyć żorzan kilku fraz w języku ukraińskim, wywołała falę hejtu w mediach społecznościowych oraz komentarzach pod artykułem promującym akcję. Stało się to motywacją do kolejnych działań edukacyjnych.

Zaangażowanie mieszkańców

W tym roku przy wsparciu z programu Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy żorscy działacze chcą pójść o krok dalej. Zorganizowane w pierwszym etapie projektu kameralne spotkania indywidualne z przedstawicielami różnych żorskich środowisk i kawiarenka obywatelska to dopiero początek. Przedmiotem projektu „Between cultures betwwen words” będzie opracowanie i przeprowadzenie szerokich szkoleń międzykulturowych dla młodzieży i liderów społeczności lokalnej, którzy zdobytą wiedzę przekażą dalej. - Pragniemy zaangażować instytucje publiczne, organizacje pozarządowe oraz obywateli miasta Żory, w tym nowych mieszkańców pochodzących z zagranicy, do merytorycznej debaty dotyczącej hejtu i mowy nienawiści poprzez organizację kawiarenek obywatelskich. Rolą partnerów będzie wymiana wiedzy oraz doświadczeń, co będzie stanowiło wartość dodaną w projekcie – wyjaśniają inicjatorzy projektu, zachęcając do śledzenia kolejnych działań na fanpage „Between Cultures Between Words” na Facebooku. W planach jest organizacja wydarzeń w różnej formie (w zależności od obowiązujących rygorów sanitarnych), które mają zaangażować jak największą liczbę żorzan. Do projektu zaproszono także redaktora naczelnego Nowin Żorskich Szymona Kamczyka, dzięki czemu mamy nadzieję jeszcze więcej osób dowie się o podejmowanych inicjatywach i włączy się we wspólną kampanię przeciw nienawiści.

(ska)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].