Sport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pasjonat lokalnej piłki o tym, co dzieje się w Kuźni Raciborskiej: Może lepiej zaorać te boiska i posadzić ziemniaki?

LKS Czarni Nowa Wieś rozgromił KS Stal Kuźnia Raciborska 15:0. Drużynie z Kuźni, która dysponuje pięknym obiektem sportowym, zagraża spadek z A klasy. Tymczasem w pozostałych miejscowościach gminy sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Niedawno zawiesiły lub zaprzestały działalności dwa inne kluby. Te, które pozostały, radzą sobie w najlepszym razie przeciętnie.

Pasjonat lokalnej piłki o tym, co dzieje się w Kuźni Raciborskiej: Może lepiej zaorać te boiska i posadzić ziemniaki?
Maciej Kozina niepokoi się stanem klubów piłkarskich w jego rodzinnej gminie.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Wysoka przegrana "Stali" w meczu z "Czarnymi" w 28. kolejce skłoniła Macieja Kozinę - pasjonata lokalnej piłki i byłego dziennikarza Nowin - do opublikowania w mediach społecznościowych listu otwartego.

Warto się zastanowić, co jest źle, skoro w gminie zamieszkałej przez przeszło 12 tysięcy mieszkańców nie ma choćby jednego klubu piłkarskiego nawet na poziomie szóstej ligi

- pisze Maciej Kozina.

O tym, że z piłką nożną w gminie Kuźnia Raciborska jest źle, świadczy również rozpad LKS Jankowice po śmierci Henryka Machnika oraz zawieszeniw działalności przez LKS Płomień Siedliska.

Poza "Stalą", która wkrótce może pożegnać się z A klasą, w rozgrywkach uczestniczą jeszcze LKS Buk Rudy (A klasa) oraz LKS Ruda Kozielska (C klasa).

- Warto się zastanowić nad tym gdzie jest problem, bo może więcej korzyści będzie jak się zaorze te boiska i posadzi ziemniaki. Resztę zostawiam do przemyśleń... - kończy swój list M. Kozina.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (83.26. * .219) 09.06.2021 17:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Moim zdaniem problemem nie jest poziom ligowy ale to że wychowujemy społeczeństwo odizolowanych wieśniaków !

W klubach piłkarskich - a zwłaszcza tych regionalnych - nie chodzi bowiem tylko o sam futbol ale o społeczność lokalną. W Polsce niestety ale ludzie nie potrafią cieszyć się w partycypowaniu z przynależności do niej i jest to niezwykle przykre zjawisko.

Przecież tutaj nie chodzi o to w której lidze gra Twoja drużyna ale o sam fakt że po prostu gra. Idź więc na stadion w sobotnie popołudnie, zapłać 5 zł za bilet ale wyjdź z domu i spotkaj się z kolegami, porozmawiaj z sąsiadem. Na trybunie będą siedzieć pewnie jacyś emeryci, porozmawiaj z nimi a opowiedzą Ci jak było w 1965 ... Wypij piwo, zjedz kiełbaskę i ciesz się życiem !

Przecież piłka nożna w często stawianych za przykład Wyspach Brytyjskich nie wszędzie stoi na poziomie Manchesteru United ale stadiony są zapełnione niemal w każdej lidze i nie ważne czy to Anglia, Walia, Szkocja czy Irlandia Północna. Nie ważne też na którym poziomie ligowym występują drużyny ponieważ ludzie po prostu chodzą na mecze. W jednej miejscowości piłka nożna, w innej rugby a w jeszcze innej jedno i drugie. Czasem wioska liczy sobie 2.000 mieszkańców i gra z wioską którą zamieszkuje 1.000 ludzi a na trybunach podczas meczu jest 4.000 widzów ! To jest kultura społeczności lokalnej której w Polsce nie ma.

Ślądkie kluby z południa regionu ktore mają taką historię jaką posiada Odra Wodzisław, Górnik Radlin, Unia Racibórz czy nawet Naprzód Rydułtowy powinny mieć wypełnione stadiony mecz w mecz nawet gdyby występowały w najniższych ligach. Niestety tak nie jest i nic do rzeczy nie ma tutaj poziom ligowy tylko wieśniacka mentalność społeczeństwa.

~Kuternoga (87.101. * .96) 09.06.2021 14:18

Młodzi wolą siedzieć przed komputerem zamiast biegać. Kto ma grać Panie Kozina? Tak jest wszędzie.

~Paweł123 (85.198. * .90) 09.06.2021 13:15

Pierwszy raz się zgadzam z tym panem. Zaorać to!
Pieniądze na pewno da się lepiej spożytkować.

~Dzielnicowy (10.0. * .15) 07.06.2021 13:12

Mądralo. Sam kiedyś byłeś działaczem, a potem to rzuciłeś. Weź się za taką orkę w dzisiejszych czasach. Panowie piłkarze się cenią, młodzi nie garną się do piłki tylko do pieniędzy. Pociesz się, że Kuźnia ma ulicę Roberta Lewandowskiego.