środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Tropem Wilczym. Racibórz zaprasza na bieg w Święto Wojska Polskiego

29.07.2021 10:55 | 0 komentarzy | rck

Trwają zapisy na IX edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Do rejestracji zapraszają Raciborskie Centrum Kultury z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Arboretum Bramy Morawskiej.

Tropem Wilczym. Racibórz zaprasza na bieg w Święto Wojska Polskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku biegniemy 15 sierpnia, a raciborska edycja organizowana jest w Arboretum Bramy Morawskiej na dystansie 1963 metrów, start o godzinie 11.00. Szczegóły, regulamin i zapisy na stronie:

Bieg Tropem Wilczym w Raciborzu jest częścią miejskich obchodów Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji odprawiona zostanie msza święta na polanie wypoczynkowej przy Zaczarowanym Ogrodzie. Na zakończenie odbędzie się tradycyjne święcenie ziół. Będą też zabawy dla najmłodszych w Leśnym Kąciku Malucha, czy zawody bicia rekordów na ścieżce zdrowia dla dzieci. Całość zwieńczy Muzyka w Zaczarowanym Ogrodzie, tradycyjnie o godzinie 17.00, tym razem w wykonaniu Raciborskiego Kwintetu Dętego.

Dodajmy, że sam bieg dla Raciborza jest w tym roku wyjątkowy, ponieważ na naszym cmentarzu „Jeruzalem” Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w dniach 21 VI - 2 VII br. przeprowadziło drugi etap prac poszukiwawczych, którego zwieńczeniem było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947-1952. W typowanych miejscach odnaleziono szczątki 6 osób. Kontekst archeologiczny i analiza antropologiczna wykazały, że mogą to być straceni i zmarli w latach 1947-1952 w raciborskim więzieniu poszukiwani. Szczątki zostaną poddane dalszym badaniom, w tym identyfikacji genetycznej. To tylko część ofiar, które nie przeżyły raciborskiego więzienia i smutny fragment historii naszego miasta, o którym należy pamiętać.

źródło: RCK