Czwartek, 28 października 2021

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Intelektualna gra co rozwija umysł. 12 raz fani scrabble zajechali do Raciborza

21.08.2021 19:43 | 0 komentarzy | ma.w

Na Zamku Piastowskim trwają dwudniowe mistrzostwa Raciborza. To turniej ogólnopolski z udziałem zawodników z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Tylko raz na przestrzeni dwunastu edycji turniej wygrał reprezentant gospodarzy.

Intelektualna gra co rozwija umysł. 12 raz fani scrabble zajechali do Raciborza
Bożena Guział jest z raciborskim klubem scrabble Szkrab od jego powstania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Liderami raciborskiego środowiska miłośników scrabble są Teresa Zalewska, Bożena Guział i Marcin Kurowski.

- Nasz klub przeżywał w ciągu ostatnich lat tak wzloty jak i upadki. Raz jest nas jest więcej, raz mniej, ale najważniejsze, że stale działamy - podkreśla Marcin Kurowski.

Marzą o setce

Klub zmieniał przez ten czas swoją siedzibę - zaczynał w bibliotece przy Kasprowicza, później przeniósł się do Raciborskiego Domu Kultury, a obecnie działa w Strzesze.

Sierpniowe mistrzostwa są trzecimi, które odbywają się na Zamku Piastowskim. Gospodarze tej imprezy regularnie biorą udział w zawodach na terenie kraju. Ostatnio rywalizowali w Nagawkach koło Łodzi. Jaki reprezentują poziom? - Organizacyjnie to pierwsza piątka jak nie trójka, a sportowo? Zależy czy ktoś ma czas, możliwości i środki - kwituje M. Kurowski.

Do Raciborza na mistrzostwa miasta przyjechało 50 osób. To średnia tych zawodów - najwięcej uczestników było 70. - Chcielibyśmy kiedyś setkę przebić - zapowiada pan Marcin.

Tylko jeden tryumf

W grach bierze udział czołówka krajowa: Dariusz Putoń z Rudy Śląskiej, Mariusz Wrzesiński z Krakowa czy Justyna Górka z Krakowa. W czempionacie na Zamku gra się system jeden na jednego, gdzie zwycięzca otrzymuje duży punkt. Ich liczba decyduje o rozstawieniu. Kto ma najwięcej wygranych w pojedynkach, ten zwycięża w turnieju. Każda gra obliczona została na około godzinę.

Tylko raz w ciągu dwunastu edycji raciborskich mistrzostw udało się gospodarzom stanąć na najwyższym stopniu podium. Uczynił to Dawid Adamczyk.

Reszta miejscowych zawodników reprezentuje „średnią wyższą stawkę”. Teresa Zalewska zdobyła pierwsze miejsce na zawodach w Szczyrku, a Bożena Guział była druga w turnieju dla kobiet w Katowicach.

Rozwija umysł i uczy koncentracji

Za co gracze kochają scrabble? - Bo to jest gra intelektualna, rozwija umysł i słownictwo. Uczy koncentracji i po prostu jest fajna - ocenia Marcin Kurowski.

Gra pochodząca z lat 30. ubiegłego wieku w Polsce została spopularyzowana dopiero w późnych czasach PRL-u przez szaradzistów. Wtedy jeszcze nie było polskiej wersji. Powstała, gdy w latach 90. ubiegłego wieku powstała krajowa federacja.