Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak należy przygotować się do RTG klatki piersiowej?

Rentgen klatki piersiowej jest badaniem, które powinno być profilaktycznie wykonywane co 2 lata. Polega na ocenie narządów i kości znajdujących się w obrębie klatki piersiowej. Badanie nie wymaga skomplikowanego przygotowania, ale warto wiedzieć, jak przebiega.

Jak należy przygotować się do RTG klatki piersiowej?

Na czym polega badanie RTG klatki piersiowej?

Rentgen klatki piersiowej jest badaniem obrazowym, które powinno być wykonywane w celu profilaktyki chorób płuc, serca i ścian klatki piersiowej. Badanie pomaga w diagnozie wielu schorzeń, które mogą występować w obrębie tułowia. RTG klatki piersiowej wykonuje się u osób, które skarżą się na kaszel, duszności, mają zadyszkę, odczuwają ból w klatce piersiowej czy miały uraz w badanym obrębie. Jest to również skuteczny sposób monitorowania pacjentów z chorobami płuc, takimi jak zapalenie, rozedma czy nowotwór.

RTG klatki piersiowej polega na krótkim napromieniowaniu badanego obszaru przy użyciu promieni rentgenowskich. Badanie obrazuje stan dróg oddechowych, płuc, serca, a także części kręgosłupa.

Jak należy przygotować się do badania?

RTG klatki piersiowej jest badaniem nieinwazyjnym, do wykonania którego konieczne jest skierowanie od lekarza. Na badanie należy przyjść w luźnym i wygodnym stroju, który nie krępuje ruchu. Nie jest obowiązkowe bycie na czczo, ponieważ nie ma to wpływu na przebieg badania ani na jego wynik. Przed rozpoczęciem badania należy zdjąć odzież od pasa w górę, biżuterię oraz wszelkie metalowe elementy ubioru. Następnie należy podejść we wskazane miejsce, do urządzenia, gdzie osoba wykonująca prześwietlenie może poprosić o nałożenie fartucha, którego zadaniem jest ochrona miednicy oraz szyi.

W trakcie badania osoba wykonująca prześwietlenie instruuje, co należy robić. Ręce trzyma się na przeznaczonych do tego uchwytach. W chwili, kiedy jest wykonywane zdjęcie, konieczne jest wstrzymanie oddechu i wytrzymanie w konkretnej pozycji przez kilkanaście sekund. Podczas badania nie należy się poruszać, ponieważ może to wpłynąć na jakość zdjęć. Zdjęcia klatki piersiowej wykonuje się przodem do płyty oraz bokiem, dzięki czemu wyniki są dokładniejsze. Całe badanie jest krótkie, trwa kilka minut. Warto wiedzieć, że osoby, które mają trudności z przebywaniem w jednej pozycji w bezruchu, mogą mieć wykonane RTG w pozycji leżącej. 

Jak często należy wykonywać badanie RTG klatki piersiowej?

Badanie RTG klatki piersiowej jest wykonywane w celu postawienia diagnozy lub monitorowania danego schorzenia. Do zrobienia zdjęcia dużego odcinka, takiego jak klatka piersiowa, stosuje się większą dawkę promieniowania. U zdrowych pacjentów badanie nie powinno być wykonywane częściej niż co 2 lata, natomiast u osób, które nałogowo palą, badanie wykonuje się raz w roku. Częstsze wykonywanie RTG może być pomocne w szybszym wykryciu ewentualnych zmian w obrębie klatki piersiowej.

Badania rentgenowskie nie powinny być wykonywane u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może uszkodzić płód.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].