Czwartek, 2 grudnia 2021

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Rowerowa Stolica Polski: Najlepsi nagrodzeni. Za co kochają rower?

13.10.2021 11:48 | 0 komentarzy | ma.w

Tuż po wręczeniu nagród za udział w tegorocznej edycji projektu Rowerowa Stolica Polski (10 października) rozmawialiśmy z dwójką uczestników raciborskiej edycji. To zwycięzcy klasyfikacji miejskiej. Paweł Klinik przejechał ponad 3000 km, a Magdalena Woskowska - 1800 km.

Rowerowa Stolica Polski: Najlepsi nagrodzeni. Za co kochają rower?
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy wyróżnił najlepszych w mieście, w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski - Magdalenę Woskowską z córką Alicją oraz Pawła Kalinika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Paweł Klinik który „wykręcił” 3000 km, jak sam mówi, z małym hakiem jest miłośników kilku dyscyplin sportu. W czerwcu tego roku skoncentrował się na jeździe rowerowej. Codziennie pokonywał 100 km. - Po powrocie z pracy jadłem obiad i ruszałem w trasę. Po Raciborzu i okolicach. Poświęcałem na to po 3 godziny - mówił na placu Długosza pan Paweł.

Czy takie dystanse liczone w tysiącach kilometrów to dla niego standard? - Nie specjalizuję się w takiej turystyce rowerowej. Gdzieś dalej jak się jeździło, to na zawody triathlonowe do Wielkopolski - powiedział Nowinom zwycięzca raciborskiej edycji Rowerowej Stolicy Polski.

W czerwcu nastawił się na zrobienie jak najlepszego wyniku w Rowerowej Stolicy Polski.

Co dzień stara się jeździć do pracy na rowerze. - Auto też mam, ale wsiadam do niego tyle, ile muszę. Rower i bieganie to są moje pasje i przyjemności - stwierdził w rozmowie z Nowinami. Jesienią nie zamierza odstawić dwóch kółek. - Na takie jesienne jeżdżenie trzeba odpowiednio się ubrać. Znam ludzi, co cały rok jeżdżą - przyznał pan Paweł.

Czy weźmie udział w kolejnej edycji RSP, w 2022 roku? - Pewnie wezmę, ale niekoniecznie będę nastawiał się na taki topowy wynik. Już drugi rok z rzędu wygrałem w Raciborzu, chciałbym, żeby inni też powalczyli.

Najlepszą w klasyfikacji kobiecej okazała się Magdalena Woskowska. Jej pasją numer jeden jest bieganie. Zamiłowanie do jazdy rowerem pojawiło się później. - Nie mogę powiedzieć, żeby jeździła dziennie. Raz więcej, raz mniej. Uprawiam też inne sporty, mam inne zajęcia - mówiła nam w niedługo po odebraniu nagród i gratulacji na placu Długosza.

Około 5 lat temu zaczęła uprawiać triathlon. Wpierw robiła to w sztafetach, później indywidualnie. - Trzeba było się przyłożyć do jazdy na rowerze i nastąpił przełom, zaczęłam kręcić więcej kilometrów - wspominała.

Jeździ na rowerze szosowym. - Dla moich potrzeb jest szybszy niż góral - zauważyła.

Czy zwyciężczyni RSP - Racibórz posiada gen rowerzystki? - To ojciec zaraził mnie pasją do sportu, ale niekoniecznie do roweru - oznajmiła. Córka pani Magdaleny - Alicja - też została nagrodzona w raciborskiej klasyfikacji RSP

A jak kobieta radzi sobie z usterkami na trasie? - Wszystkiego można się nauczyć, a że ręce całe ze smaru? Trudno, tak bywa - stwierdziła.

Magdalena Woskowska jest zdania, że każdy powinien znaleźć sobie swój sport i go uprawiać dla przyjemności, a może i dla wyników.


Przy okazji Bike Maraton Atelier nagrodzono laureatów Rowerowej Stolicy Polski. Wręczenie nagród odbyło się w niedzielę 10 października na placu Długosza.

Mężczyźni:

1. Paweł K. BBL 3026,32 km


2. Tobiasz M. 2298,42 km


3. Tomasz Piszczek 2000,15 km

Kobiety:

1. Magdalena Woskowska BBL 1800,51 km


2. Krystyna Szafirska 1555,55 km


3. Monika Marcyanik 644,29 km

Nagroda specjalna do lat 15 Alicja Woskowska 259,08 km

Klasyfikacja szkolna:

1. Szkoła Podstawowa nr 15 im. J. III Sobieskiego 14802,72 km


2. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich 6714,07 km


3. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 im. Noblistów Polskich (Płonia) 2093,34 km

Na placu Długosza rozmawialiśmy także z prezydentem Raciborza, który jest miłośnikiem turystyki rowerowej

Udało się nam także porozmawiać z uhonorowaną za najszybsze pokonanie trasy niedzielnego Bike Atelier MTB Maraton raciborzanką Mirelą Łapin.


Zobacz również: