Sport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kucharz kapitanem, więc syci idziemy na dno [FELIETON]

Niedawno usłyszałem intrygującą ocenę tego co dzieje się z Europą. Otóż jej autor stwierdził, że jest ona - Europa - statkiem, który w zasadzie nie wiadomo dokąd płynie. Co w sumie jest nieważne, bo sternikiem tego statku został kucharz, a najważniejsze pytanie na pokładzie brzmi: "co będziemy jeść i pić?"

Kucharz kapitanem, więc syci idziemy na dno [FELIETON]
- Europa i szerzej cała cywilizacja zachodnia, odcinająca się od swoich korzeni może zatracić w końcu własną kulturę - pisze Artur Marcisz (na zdj.).
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Nie brak opinii, że Europa, jako wspólnota wartości wyrosłych z trzech filarów, jakimi są grecka filozofia, rzymskie prawo i chrześcijańska wizja społeczeństwa, jest od tych swoich korzeni coraz bardziej odcięta, dryfuje. Wedle tych opinii Stary Kontynent, będący w przeszłości kolebką wielkich idei, dziś nie ma reszcie świata nic poważnego do zaoferowania.

A dzieje się tak, bo Europa i to w kilku wymiarach wymiera. Umiera, mając najniższy współczynnik dzietności spośród wszystkich kontynentów. Wymieranie powoduje konkretne problemy dla gospodarek i systemów opieki społecznej. Z tym zaś wiąże się zjawisko migracji, najczęściej z obcych europejskiej cywilizacji obszarów kulturowych. Co z kolei wzmaga proces wymierania, tym razem kulturowego, cywilizacyjnego. Europa i szerzej cała cywilizacja zachodnia, odcinająca się od swoich korzeni może zatracić w końcu własną kulturę. Jakie to może mieć skutki w obliczu trwającego huntingtonowskiego "Zderzenia cywilizacji", a zwłaszcza coraz mocniej odczuwalnego naporu cywilizacji prawosławnej od wschodu i islamskiej od południa i południowego wschodu?

Tymczasem czy kogoś z nas to martwi? Chyba nie. Można odnieść wrażenie, że rzeczywiście, jak wspomniał autor przytoczonej na wstępie opinii, najważniejsze w Europie to się najeść, napić i jeszcze kupić. Widać to i lokalnie. Co jakiś czas w mediach pojawiają się relacje z otwarcia kolejnej fastfoodowej restauracji czy marketu. Pamiętam lata 90-te ubiegłego wieku, kiedy rzeczywiście otwarcie pierwszej restauracji McDonald's czy hipermarketu Billa, wywoływało wielkie WOW, no bo w końcu z dawna oczekiwany Zachód do nas zawitał. Ale dziś, pomału ćwierć wieku później, co takiego ekscytującego jest w otwarciu fastfoodu w Raciborzu czy sklepu w Wodzisławiu? Coś musi być, skoro pod każdą taką "atrakcją", odpowiednio wcześniej rozreklamowaną, pojawiają się tłumy. No cóż. Swoje "robią" globalna, a więc rozpoznawalna marka, no i oczywiście promocja na jakiś produkt czy fast fooda. Ot nowoczesna rozrywka dla mas. Uważający się za elitę wszakże też swoje rozrywki mają. Może i nieco bardziej elitarne, ale i tak sprowadzające się do tego samego: zjeść, napić, kupić. No może jeszcze wyjechać w tropiki, a zimą na narty w Alpy.

Europa, a z nią Polska, przypomina mi trochę mojego dachowca, którego z jakichś powodów miłością nie darzą okoliczne psiaki. Kot doskonale wiedząc, że je rozsierdza, zazwyczaj ich unika. Za jednym jedynym wyjątkiem - kiedy jego miska jest pełna. Wtedy niestraszny mu pies w zasięgu wzroku. Tzn. tak mu się wydaje, bo kilka sekund później trzeba go ratować z opresji. Myślę sobie wtedy, że mój kot ma w poważaniu swój żywot, może zginąć, byle z pełnym brzuchem. Być może podobnie do tematu - mimowolnie - podchodzi i Europa? Dokąd płynie? A niech tam i na dno. Byle syta.

Artur Marcisz

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hihihi (91.192. * .92) 24.01.2022 17:17
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jedyne co was uratuje to wrzucanie kasy tłustym kapłanom z pedofilskiej sekty. Tylko oni was uratują a nie wasza praca

~@fgtr (188.146. * .122) 23.01.2022 18:52

Europa ma się tak dobrze, że za chwilę Putin zrobi jej jeszcze lepiej ;)

~Bumbum (188.137. * .50) 23.01.2022 18:33
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wyjątkowe spłycenie tematu, diagnoza jak u internetowego coacha

~fgtr (89.25. * .176) 20.01.2022 23:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Europa ma się najlepiej w historii. Facet pisze bzdury. Marzą mu się stare czasy, gdy tradycje i wartości kultywowano i w ich imieniu si wzajemnie wyrzynano? Niech się autor lepiej o klimat martwi.

~okl (83.30. * .184) 20.01.2022 20:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Europa stała się burdelem i nie wiadomo jak to się skończy?!

anonimus 20.01.2022 00:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kiedyś ten gość(AM) pisał w podobnym kontekście tak o klubie ze 100 letnią tradycją która przypada w tym roku ,nie wiadomo dlaczego jest antagonistą w stosunku do naszego klubu Odra,może uraz z dzieciństwa ,nie wiem,dla mnie jesteś panie AM sfrustrowanym malkontentem co szuka nie wiadomo czego w życiu,kolejny artykuł by mącić w głowach ludziom,bo filozoficzne to to nie jest.

~Czech23 (89.187. * .240) 19.01.2022 11:06
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Obserwator, ciekawe jaki masz pomysł? Narobić dzieci i żyć z socjalu?
Fajnie się pisze o takich sprawach, i nie takie tęgie głowy jak w upadłych nowinach nad tym myślą.
Ten sam problem mają w USA, Australii i Nowej Zelandii. Wszystkie kraje rozwinięte.
najlepiej 3 razy dziennie do kościoła i unikać prezerwatyw! to jest rozwiązanie !

Oberwator_R 19.01.2022 10:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dokładnie tak. Europa, a właściwie unia umiera demograficznie i ekonomicznie a my z nią. W dodatku oddaje się formalnie we władanie Putinowi. Jest tylko jedno wyjście. Wy...alać z tego tonącego statku do szalup w podskokach.

anonimus 19.01.2022 00:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wypociny pismaka :)