Sport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Kozia” gra na 102. Jubileusz LKS Ruda Kozielska

Spóźniony, ale szczery - taki był festyn towarzyszący obchodom 100-lecia klubu, który odbył się dwa lata po właściwym terminie. Zatrzymała go pandemia. Do „Koziołków” przyjechał z prezentami wiceprezes PZPN Henryk Kula.

„Kozia” gra na 102. Jubileusz LKS Ruda Kozielska
Prezes ŚZPN Henryk Kula nagradza LKS Rudę Kozielską z okazji jej 100-lecia. Obok prezes Wojciech Węglorz

Materiał wideo:

Aktualnie LKS walczy o powrót do klasy B, a w ostatnim sezonie „zabrakło jednego punktu, albo pół minuty”, żeby grać w barażu o awans. - Pstrążna przeskoczyła nas w tabeli, strzelając bramkę w doliczonym czasie i nasze plany wciąż są te same, czyli grać, chociaż w klasie B - mówił nam prezes Wojciech Węglorz, który od 30. lat zasiada w zarządzie klubu. „Kozia” ma bogate tradycje A-klasowe. W tej klasie rozgrywkowej spędziła wiele sezonów w czołówce. - Potencjał na awans jest - zapewniał pan Wojciech.

Grają tuż po Sylwestrze

Za co kocha swój klub? - Tak jakoś wyszło, że jak przyszedłem tu na to boisko, to od razu mi się spodobało i jestem tu do dzisiaj - śmiał się sternik klubu. Obecnie mieszka na rudzkiej Brantolce, ale od 22 lat prezesuje „Koziołkom”. - Serce wciąż jest żółto-zielone - dodał prezes nawiązując do barw klubowych.

U nas zawodnicy są gospodarzami obiektu

LKS co roku organizuje akcję Lato dla miejscowych dzieci oraz festyn wakacyjny w ostatni weekend lipca. Pandemia naruszyła tą tradycję, ale 31 lipca 2022 roku można było znowu się tu spotkać.

- Od 28 lat odbywa się u nas mecz noworoczny, w którym grają kawalerzy kontra żonaci. On cieszy się dużą popularnością, choć forma, wiadomo - posylwestrowa bywa różna - stwierdził W. Węglorz.

Ze spraw pozaboiskowych w klubie zmierzają do wymiany oświetlenia boiska. - Odkładamy na kupkę, ale jeszcze mamy za mało - poinformował prezes.

Transmitowaliśmy przebieg uroczystości jubileuszowych

- To jest swojski klub, tu wszyscy są wolontariuszami. Zawodnicy są jednocześnie gospodarzami obiektu i nie mamy nikogo na etacie. To się jednak sprawdza, bo obiekt prezentuje się dobrze - podsumował pan Wojciech.

Ambicja jak nigdzie indziej

Przez 17 sezonów „Kozię” prowadził trener Ryszard Ochalski. Doświadczony szkoleniowiec związany w swojej karierze z Rafametem, Włókniarzem Nędzą, czy klubem z Dziergowic, uważa, że właśnie w Rudzie Kozielskiej spędził najlepsze lata. - Tu były chłopaki, które chciały grać w piłkę. Czy deszcz, czy śnieg, oni zawsze przychodzili. Sukcesy nie brały się z powietrza, a przecież grali za kiełbaskę po meczu i nic więcej. To był mój najlepszy klub, najprzyjemniej mi się tutaj trenowało. Byliśmy w A-klasa, czołówka przez długie lata, choć to niewielka wioska. Ten zespół potrafił grać w pierwszej szóstce. To było niespotykane gdzie indziej i nie wiem, czy w wyższych ligach było tyle ambicji, co tu - wspominał pan Ryszard. Wymienił jako wyjątkowych graczy: Zygusia Kręcichowsta, Lucka Węglorza i Benio Mierę.

To był mój najlepszy klub

- Jednak pamiętajmy, że cała drużyna miała tu znaczenie, wygrywaliśmy wszyscy - dodał. Jak mu się grało na boisku w środku lasu? - Gdybym miał wtedy boisko o współczesnej murawie, to w tamtych latach gralibyśmy w okręgówce. Niestety wtedy był tu piasek - przyznał trener, były piłkarz Siarki Tarnobrzeg, od pół wieku mieszkający w gminie Kuźnia Raciborska.

Rasiak strzelał, Bogusz grał

Dopisali goście honorowi - w niedzielne popołudnie przybyli do Rudy Kozielskiej: starosta raciborski Grzegorz Swoboda, wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, wiceprzewodniczący rady miejskiej Ilona Wróbel, sołtys Gizela Górecka, wiceprezes PZPN i szef ŚZPN Henryk Kula, prezes Podokręgu Racibórz Stefan Ekiert, szefowa MOKSiR Anna Kijek i reprezentujący Nadleśnictwo Rudy Raciborskie jego rzecznik prasowy Roman Suska.

Tu się rodzi przyszłość polskiej piłki

- Zawsze z okazji historycznej rocznicy jest odczyt o historii, ale ponieważ jesteśmy dwa lata spóźnieni to nie będę tego robił - zaczął oficjalne obchody prezes Węglorz. Przypomniał jedynie, że klub zaczynał od szlagbala, zanim zajął się futbolem.

Szef klubu wspomniał jednak o wcześniejszych jubileuszach. W 1983 roku do Rudy Kozielskiej przyjechał mistrz Polski Górnik Zabrze. Wygrał z miejscowymi wysoko. W 2000 roku gdy świętowano tu 80-lecie, na boisku pod lasem zawitała ówcześnie trzecia drużyna w Polsce - Odra Wodzisław. - Zwyciężyli nas 13:1. W składzie był Grzegorz Rasiak, znany piłkarz, kadrowicz. Strzelił nam gola - wspominał Węglorz. „Kozia” rywalizowała na jubileuszowych obchodach także z Kembudem Jelenią Górą, czy juniorami Wisły Kraków.

Gmina, która kocha futbol

- Trochę znanych klubów grało na naszym małym boisku. Był też turniej drużyn niezrzeszonych, a na nim wystąpił obecny piłkarz Leeds United. Grał na tym boisku, Mateusz Bogusz z narodowej kadry młodzieżowej, jej kapitan. Przyjeżdżają do nas jego dziadkowie Franek i Dana, brawa dla nich za takiego wnuka - podkreślał pan Wojciech.

Prezes Kula przyznał, że po raz pierwszy jest w Rudzie Kozielskiej i urzekło go malownicze otoczenie stadionu. - Piękna jest ta przyroda wokół. Miejscowym działaczom dziękuję, że się im chce. Mieszka tu niewiele ludzi, a klub ma takie tradycje i wciąż szkoli młodzież. Jak się śmieje dziecko, to śmieje się cały świat i o to trzeba dbać - mówił wiceprezes PZPN, życząc klubowi awansu co najmniej do klasy B.

Doceniamy kluby z małych miejscowości

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].