Czwartek, 18 lipca 2019

imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana

RSS

Najlepsza jest walka bez walki

18.04.2011 10:01 | 6 komentarzy | e

Od 15 do 17 kwietnia w Raciborskim Ośrodku Aikido gościł światowej klasy mistrz Aikido sensei Ed Germanov 5 dan Aikikai.

Najlepsza jest walka bez walki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

17 kwietnia odbył się ostatni trening z sensei Ed Germanov (na zdjęciu trzeci od prawej - w przyklęku). Sensei Germanov przebywał w Raciborzu, na zaproszenie sensei Jacka Ostrowskiego i Polskiej Organizacji Aikido.

Sensei Ed Germanov – 5 dan Aikikai, przeprowadził kilka treningów w raciborskim dojo, mieszczącym się w SP 15.. Były to treningi Aikido, walka z bronią jo (kij o dł. ok 130 cm) i tanto (drewniany nóż). W sobotę przeprowadzono również egzaminy na kolejne stopnie kyu, które były wyczerpujące nawet dla świetnie przygotowanych kondycyjnie studentów. Po trzygodzinnym egzaminie zakończonym z większymi i mniejszymi sukcesami nie było czasu na relaks, tylko kolejne dwie godziny treningu pod okiem sensei'a Germanova.

W czasie całego stażu, trwajacego od 15 do 17 kwietnia, sensei uczył młodych ludzi różnych technik walki z przeciwnikiem, także z przeciwnikiem uzbrojonym w nóż i kij (jo). Zaznaczał jednak na każdym miejscu, iż wraz z rozwojem umiejętności prowadzenia walki należy rozwijać swój umysł i zgłębiać filozofię sztuk walki. Mimo, że sam jest mistrzem Aikido, przekonywał, że najlepszą sztuką walki jest sztuka walki bez walki, czyli przychodzący czasami najtrudniej sposób uniknięcia walki. Dowodził również, że ból jest nieodłącznym towarzyszem życia, że z bólem musimy nauczyć się żyć, pokonywać go. Ból jest w naszym umyśle i tam możemy go pokonać.

Na koniec życzył wszystkim uczestnikom seminarium aby nie ustawali w treningach. - Stały trening ciała i umysłu niech nas doprowadzi do bycia sensei'em, niekoniecznie w sensie zdobycia czarnego pasa Aikido czy zostania sensei'em – nauczycielem, ale aby każdy z nas został sensei'em dla samego siebie i czerpał z tego radość życia. Jeżeli ktoś zapragnie latać w powietrzu, jest to niemożliwe. Ale jeżeli zbuduje swój własny samolot, nazwie go Aikido i będzie wytrwale trenował, pewnego dnia wzniesie się w przestworza, w swoich marzeniach - powiedział sensei Ed Germanov.