Poniedziałek, 23 września 2019

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Dwa medale raciborskich siatkarzy w Akademickich Mistrzostwach Polski

11.05.2012 15:28 | 1 komentarz | kozz

W majowy weekend w dniach od 3-6 w Katowicach odbył się finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej mężczyzn.

Dwa medale raciborskich siatkarzy w Akademickich Mistrzostwach Polski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Organizatorem była Organizacja Środowiskowa oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach. Mecze rozgrywane były w małej hali katowickiego spodka oraz w hali w Szopienicach. Do rywalizacji przystąpiło 16 najlepszych drużyn w kraju podzielonych na cztery grupy. Raciborzanie znaleźli się w grupie „C” w dolnej drabince turnieju. - Można powiedzieć że trafiliśmy do grupy „śmierci" - stwierdził trener Witold Galiński. Rywalami były drużyny z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Poznańskiego oraz Olsztyńska Szkoła Wyższa. - O sile tych zespołów można powiedzieć tyle, że dwa pierwsze wygrały swoje grupy w II lidze i w dniach 18-20 maja będą grały w turnieju o I ligę. Z kolei Olsztyn wygrał swoją strefę, a dodatkowo miał w swoich szeregach dwóch zawodników z Plus Ligi - dodał szkoleniowiec.

Witold Galiński, trener PWSZ Racibórz i KS AZS Rafako Racibórz:
Do turnieju przystąpiliśmy rywalizując z drużyną z Poznania. Ten mecz wygraliśmy w stosunku 2:0 dość pewnie. Nasi siatkarze uwierzyli, że można powalczyć w turnieju skoro ograli pretendenta do gry w I lidze. W tym samym dniu kolejnym rywalem był zespół z Rzeszowa. Po walce ulegliśmy 2:1, ostatnie spotkanie z Olsztynem zakończyło się takim samym wynikiem. Ten mecz nie miał już jednak dla nas znaczenia, gdyż mieliśmy pewne wyjście z grupy z drugiego miejsca. W drugim etapie naszymi przeciwnikami były drużyny Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Politechniki Poznańskiej. Pierwszy mecz wygraliśmy 2:1 drugi 2:0, co dało nam już prawo do gry o medale. Rywalizacja w naszej grupie była tak zacięta, że do ostatnich chwil mieliśmy szanse gry o złoto. Zależało to jednak od wyniku innych spotkań. Ostatecznie zagraliśmy o trzecie miejsce z AGH Kraków. Zespół ten na co dzień gra w II lidze w IV grupie. Mały finał wygraliśmy pewnie 3:0 i zdobyliśmy brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski. W tych mistrzostwach rywalizowaliśmy także o medal w typach uczelni. Zdobyliśmy w nich srebrny medal. Złoty krążek w tej kategorii zdobyła drużyna z PWSZ Wałbrzych, która w meczu finałowym przegrała 3:1 z drużyną z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zespół z Rzeszowa wywalczył kwalifikacje do Akademickich Mistrzostw Europy. Na tym turnieju tradycyjnie już można zobaczyć zawodników z Plus Ligi, I ligi oraz reprezentacje drugoligowych drużyn. Poziom AMP jak twierdzili sędziowie oraz trenerzy był bardzo wysoki i ciągle rośnie. Mecze w grupach były zacięte i emocjonujące. Obfitowały w dużą ilość obron, wymian, spektakularnych ataków i asów serwisowych. Jednym słowem było co oglądać. Raciborscy siatkarze reprezentujący barwy PWSZ jako jedyni mieli wsparcie kibiców, którzy to prywatnie dojeżdżali do Katowic i głośnym dopingiem zagrzewali do walki. Można powiedzieć, że to ewenement w rozgrywkach akademickich, aby drużyna miała swoich kibiców. To wsparcie oczywiście w trudnych momentach bardzo pomagało. Dwa medale z akademickiego czempionatu to niesamowity  sukces, największy od 2007 roku kiedy to sięgnęliśmy sensacyjnie po najwyższe laury.

Najlepszym zawodnikiem PWSZ Racibórz został Patryk Otlik. Raciborski zespół do tych sukcesów prowadził Witold Galiński, który ciągle jest głodny sukcesów, z kolei takimi wynikami promuje z pewnością raciborską uczelnię.

Drużynę PWSZ reprezentowali:
Paweł Cieślar, Patryk Otlik, Mateusz Władarz, Łukasz Taterka, Rafał Kosmala, Marcin Płocki, Dawid Kućma, Krystian Lipiec, Rafał Kubiak, Aleksander Galiński.