Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Postępy w rehabilitacji i po raz pierwszy na zawodach

05.11.2012 12:20 | 0 komentarzy | kozz

Raciborska Sekcja Terenowa Animusz działająca przy Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu wzięła udział w zawodach sportowych – treningu aktywności motorycznej w Jastrzębiu-Zdroju.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zawodach wzięło udział 100 zawodników z 26 sekcji Olimpiad Specjalnych z całego Śląska. Raciborską sekcję dzielnie i sprawnie reprezentowali uczniowie ze swoimi trenerami: Krzysztof Dyrbuś z trenerką Joanną Falkiewicz, Robert Matuszek z trenerem Jarosławem Matuszczakiem, Paweł Darbach Kopczyński z trenerem Edwardem Hutyrą.

Program treningu aktywności motorycznej - MATP jest oficjalnie uznanym programem treningu sportowego Olimpiad Specjalnych. Rozwija się i nawiązuje do dyscyplin sportu uprawianych w Olimpiadach Specjalnych. Zawody tego typu nieco różnią się od tradycyjnych. MATP ma charakter rehabilitacyjno-treningowy. Program jest skierowany do tych szczególnie wrażliwych osób, które nie mogą brać udziału w oficjalnych treningach i zawodach Olimpiad Specjalnych. MATP mogą uprawiać osoby, u których razem z niepełnosprawnością intelektualną występuje niepełnosprawność fizyczna. Skierowany jest do zawodników, którzy nie są wstanie współzawodniczyć i zrozumieć zasad przepisów sportowych. Z powodzeniem program mogą stosować osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Nie ma tu ścisłych przepisów i zasad. Współzawodnictwo też nie jest istotne. Ważniejsze jest przełamywanie własnych barier i indywidualny rozwój. Przepisy dostosowane są do sprawności zawodników tak, by mogli zademonstrować swoje możliwości i poczynione postępy dzięki systematycznej pracy z trenerem. - Chciałabym nadmienić, iż nasi trenerzy przez rok przygotowywali swoich podopiecznych do tego wyjątkowego dla nich wydarzenia - czyli pierwszego w życiu udziału zawodach. Systematyczne treningi w zajęciach ruchowych i ćwiczeniach fizycznych gwarantują udział - powiedziała Przewodnicząca Sekcji Katarzyna Świerczewska.

Zawody rozgrywane są na przygotowanym do ich potrzeb sprzęcie. Sportowcy korzystają też z pomocy fizycznej i wsparcia psychicznego trenera. Konkurencje, które świadczyły o osiągnięciu pewnych czynności ruchowych odbywały się na trzech poziomach trudności (I - zawodnik korzystał z pomocy fizycznej terapeuty, pomocy słownej, wykorzystując dodatkowe przyrządy, zaadaptowany sprzęt; II - jedynie pomoc słowna była dopuszczalna; poziom III - zawodnik samodzielnie prezentował czynności ruchowe (mógł wykorzystać dostosowany sprzęt). Zawodnik (uczestnik dnia treningowego) mógł podjąć kolejne próby na dowolnie wybranym przez siebie poziomie trudności by zademonstrować swoje maksymalne możliwości. - Po każdej konkurencji zawodnicy otrzymywali głośne brawa od publiczności. A na zakończenie całego pokazu każdy uczestnik dnia treningowego otrzymał medal Olimpiad Specjalnych. Widząc tak ogromne postępy, myślę, iż zawodnicy będą mogli w przyszłości uczestniczyć w dyscyplinach, w których rozgrywane są zawody Olimpiad Specjalnych - skomentowała Katarzyna Świerczewska.