środa, 21 sierpnia 2019

imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii

RSS

Nieznański: Zostawiam sport wędkarski w bardzo dobrym stanie

27.11.2012 12:34 | 2 komentarze | kozz

Prezentujemy treść sprawozdania z działalności kapitana sportowego koła nr. 46 SGL CARBON-Racibórz za okres kadencji 2009-2012 r.

Nieznański: Zostawiam sport wędkarski w bardzo dobrym stanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie ze statutem PZW rozdział 4 paragrafem 56 punktem 13 oraz decyzjami i zaleceniami kapitanatu sportowego okręgu Katowice, rejonu 6 oraz uchwałami walnego zebrania członków i zarządu naszego koła, działalność kapitana sportowego w kole to głównie realizacja kalendarza zawodów wędkarskich: sportu kwalifikowanego, zawodów towarzyskich, sponsorowanych, imprez okolicznościowych zatwierdzonych przez w/w zarządy. To także podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez udział w każdych dostępnych szkoleniach zorganizowanych przez kapitanat okręgu Katowice, a konkretniej przez kolegium sędziowskie PZW okręgu Katowice, które zaowocowało zdobyciem licencji sędziego klasy krajowej w wędkarstwie spławikowym przez Tadeusza Nieznańskiego i Tadeusza Karaszkiewicza.

Działalność kapitana w tej kadencji to też udział w komisji egzaminacyjnej, komisji spisującej majątek trwały koła z natury, udział w ponad 30 pracach społecznych na rzecz koła, w zarybieniach koła, to nakręcenie w czynie społecznym własnym sprzętem sześć filmików i zrobieniu ponad 2300 zdjęć aparatem własnym i koła, mini fotoreportaże dokumentujące działalności sportową i gospodarczą naszego koła oraz ważnych wydarzeń sportowych w PZW. Będąc sędzią robiłem zdjęcia z takich zawodów jak: Mistrzostwa Polski Drużyn w Rzucie, Mistrzostwa Polski w spławiku, Mistrzostwa Polski w spiningu, Mistrzostwa Polski Górników w spławiku, Muchowych Ogólnopolskich zawodów Grand Prix Polski w Wiśle, z zawodów  wędkarskich 1 i 2 ligi Okręgu Katowice w spławiku, z okręgowych zawodów spławikowych dla aktywnych sędziów, z rejonowych zawodów spławikowych dla działaczy zarządów kół rejonu 6 na zbiornikach wodnych Roszków, Buków w których uczestniczyłem reprezentując nasze koło, a prezes koła Tadeusz Karaszkiewicz umieścił je na stronie internetowej naszego koła. Wspólnie z kolegą Karaszkiewiczem zrobiłem też mini fotoreportaż z Mistrzostw Europy w spławiku z Opola.

Jako sędzia na niżej wymienionych zawodach zrobiłem ponad 500 zdjęć, które umieszczono też na stronie internetowej PZW okręgu Katowice — a były to: Mistrzostwa Polski w spiningu na zbiorniku -Przeczyce, Mistrzostwa Polski seniorów w spławiku na kanale Dwory-Oświęcim, Ogólnopolskie zawody spławikowe Grand Prix Polski na kanale Dwory-Oświęcim, Międzynarodowe zawody spławikowe Katowice-Halle w Rybniku, z Mistrzostw Okręgu Katowice juniorów w spławiku, Mistrzostwo Okręgu w zawodach pod lodowych z 2012 roku. Dobrze też układała się współpraca z miejscową prasą ”Nowiny Raciborskie”, podejmowałem współpracę ze wszystkimi sponsorami i wędkarzami, którzy przyczyniali się do rozwoju wędkarstwa w naszym kole. W porównaniu do poprzedniej kadencji zwiększyła się ilość zawodów, pozyskano nowych sponsorów jak: sklep Rekinek, zaufały nam też NSZZ Solidarność największych zakładów Raciborza (Rafako, SGL CARBON-Racibórz, Rameta, Mieszko) przyczynili oni się do wspólnej organizacji wspaniałych zawodów spławikowych o Puchar Rekinka i Puchar Solidarności z naprawdę ciekawymi i cennymi nagrodami, zawodów, które przyciągają bardzo dużo wędkarzy. Zawody o koleżeńskiej atmosferze z podnoszącymi się z roku na rok znacznie wynikami sportowymi, dlatego też wszystkim tym sponsorom chciałbym we własnym jak i wszystkich wędkarzy naszego koła serdecznie podziękować.

Mijająca kadencja to naprawdę ciekawy i bogaty okres w zawody wędkarstwa sportowego, imprezy okolicznościowe, zawody towarzyskie i sponsorowane, w których uczestniczyć mogli nie tylko nasi wędkarze, ale też wszyscy wędkarze powiatu Raciborza. Nie zapomniano też o najmłodszych adeptach sztuki wędkarskiej jak i o naszych żonach, organizując 4 lata pod rząd zawody rodzinne z okazji Dnia Dziecka. Są to zawody rzutowe dla pań i zawody spławikowe godzinne dla dzieci, których popularność wzrasta z roku na rok. Wychodząc też naprzeciw życzeniom większości wędkarzy koła wprowadzono zawody gruntowe na rzece Odra, organizowane z okazji Dni Raciborza pod patronatem Prezydenta Raciborza, koło nasze może pochwalić się też wieloma osiągnięciami organizacyjnymi i sportowymi. W 2009 roku zorganizowaliśmy otwarte mistrzostwa drużynowe Raciborza w spławiku na rzece Odra pod patonatem posła RP Tadeusza Motowidły, w których uczestniczyło czołowe drużyn rejonu 6-zawody te wygrała nasza drużyna (w składzie: Gużda, Ludwikowski, Nieznański), a uczestnicy przyjezdni tych zawodów na zakończenie podziękowali naszemu Zarządowi koła za zorganizowanie wspaniałych zawodów. 2009 to też 3. miejsce naszych wędkarzy w Mistrzostwach Polski Hutników (Sirzisko, Ćwik, Sławik) i zdobycie pucharu przechodniego kolegium sędziów okręgu PZW Katowice zdobył go Tadeusz Nieznański, natomiast nasi sędziowie Tadeusz Nieznański i Tadeusz Karaszkiewicz mieli zaszczyt sędziować zawody sportowe tej rangi jak: Mistrzostwa Polski w spiningu w Przeczycach, Mistrzostwa Polski Górników w spławiku na kanale Gliwickim, Grand Prix Polski w spławiku na kanale Dwory-Oświęcim. Mistrzami koła w 2009 roku zostali: w spławiku Piotr Kolobius, w spiningu Tadeusz Karaszkiewicz, on też wygrał klasyfikację Grand Prix.

2010 rok zdominowały dwa wydarzenia jubileuszowe, 35-lecie powstania naszego koła i 35-lecie powstania NSZZ Solidarność i tak jak w 2009 r. były to zawody licznie obsadzone przez wędkarzy ze wspaniałą atmosferą i organizacją tych zawodów, potwierdzaną przez uczestników i sponsorów tych zawodów. W roku tym po raz pierwszy dzięki staraniom zarządu koła nasi emeryci i renciści brali udział w zawodach zorganizowanych dla nich wspólnie z kołem Racibórz-Miasto, mistrzem koła w spławiku jak i zwycięzcą klasyfikacji Grand Prix został Tadeusz Karaszkiewicz. Tadeusz Nieznański i Tadeusz Karaszkiewicz wyznaczeni zostali przez Kolegium Sędziowskie Okręgu PZW Katowice do sędziowania mistrzostw Polski w spławiku Dwory-Oświęcim, zawodów spławikowych Katowice-Halle na zbiorniku Rybnik. Tadeusz Nieznański sędziował też muchowe zawody Grand Prix Polski o Puchar Wisły - 2010.

W 2011 roku zmieniono cykl zawodów spławikowych Grand Prix w naszym kole na cykl zawodów o wędkarza roku - włączono do tego cyklu zawody spinningowe oraz liczono do tego cyklu zawody spławikowe tzw. otwarte - organizowane dla wszystkich wędkarzy powiatu raciborskiego, przez co znacznie podniósł się poziom tych zawodów. Ostatecznie rywalizację o Wędkarza Roku wygrał Tadeusz Nieznański, a w cyklu tym uczestniczyło ponad 33 wędkarzy naszego koła, co jest swoistym rekordem w skali okręgu. Mistrzem koła w spławiku został Tadeusz Karaszkiewicz, mistrzem w spiningu Leon Ryzner, a 2. miejsce w Mistrzostwach Polski Hutników - zdobyła drużyna naszego koła w składzie: A.Sirzisko, P.Ćwik, B.Sławik i jako kapitan drużyny T.Nieznański. Sędziowie nasi w tym roku mięli zaszczyt sędziować następujące zawody spławikowe: Tadeusz Karaszkiewicz: Międzynarodowe zawody Katowice-Halle jako sędzia główny - Rybnik, zawody Grand Prix Polski w spławiku na kanale Dwory-Oświęcim. Oprócz w/w zawodów Tadeusz Nieznański sędziował także Drużynowe Mistrzostwa Polski w rzucie w Międzybrodziu Żywieckim oraz Grand Prix Polski Muchowe w Wiśle. 2012 rok to powrót decyzją zarządu koła do cyklu zawodów spławikowych Grand Prix - cykl ten po raz 3. wygrał Tadeusz Karaszkiewicz, mistrzem koła w spławiku został Karaszkiewicz, mistrzem w spiningu został Michał Major.

W 2012 roku Tadeusz Nieznański i Tadeusz Karaszkiewicz sędziowali w podlodowych Mistrzostwach Okręgu Katowice, spławikowych Mistrzostwach Okręgu Katowic seniorów i juniorów, w Ogólnopolskich spławikowych zawodach Grand Prix Polski na kanale Dwory-Oświęcim, Drużynowych Mistrzostwach Polski w rzucie w Międzybrodziu Żywieckim. Niewątpliwie w tej kadencji spławikowy sport wędkarski w naszym kole zdominowany został przez prezesa Tadeusza Karaszkiewicza, ale też w wyniku rywalizacji sportowej podniósł się znacznie poziom wędkarstwa sportowego w naszym kole, pojawiają się wędkarze, którzy też mają znaczne osiągnięcia sportowe jak: Ryszard Michalczyk - Mistrz Polski, Mistrz Śląska Głuchoniemych i Słabosłyszących, wygrał też kilka lokalnych mocno obsadzonych zawodów spławikowych jak: Puchar Solidarności, Puchar Prezydenta Raciborza, swoimi wynikami w zawodach rangi ogólnopolskiej swoją klasę sportową potwierdzili koledzy: Piotr Ćwik, Amadeusz Sirzisko, Bernard Sławik.

Utworzyło się grono 9-10 wędkarzy, których bez obaw można wysyłać jako reprezentantów naszego koła na zawody wędkarskie. Dużym wyróżnieniem było też powołanie jako zawodników Tadeusza Nieznańskiego i Tadeusza Karaszkiewicza w 2012 roku w skład drużyny Kolegium Sędziowskiego Okręgu Katowice na Międzynarodowe zawody spławikowe Katowice-Halle rozgrywanych na zalewie Rybnickim. Działalność Kapitana Sportowego w kole to także powoływanie i zatwierdzenie przez zarząd i walne zebranie koła kadry sportowej koła na dany rok, zaopatrzenie tej kadry w koszulki sportowe z logiem naszego koła w celu większej popularyzacji koła SGL Carbon-Racibórz, zwycięzców zawodów mistrzowskich w koszulki z napisem Mistrz Koła w spławiku i Mistrz Koła w spiningu oraz wyznaczanie składu drużyn na poszczególne zawody i jak czas pokazał w większości były to trafne wybory, gdyż drużyny te i poszczególni zawodnicy kwalifikowały się na czołowych miejscach poszczególnych zawodów - przykład: zawody integracyjne 2 razy pod rząd indywidualnie i drużynowo wygrywała drużyna naszego koła, pozostałe wyniki i osiągnięcia zawodników naszej kadry i drużyn koła zostały już wcześniej szczegółowo opisane w corocznych sprawozdaniach kapitana sportowego. W ciągu tej 4-letniej kadencji wędkarze z naszego koła uczestniczyli w zawodach wędkarskich organizowanych przez Zarząd Okręgu PZW Katowice jak Mistrzostwa Okręgu w spławiku dla seniorów, juniorów, 55+, w zawodach dla aktywnych sędziów wędkarskich, w Rejonie 6 dla działaczy zarządu kół, dla sędziów rejonu 6, dla przewodniczącego komisji rewizyjnej, korzystaliśmy też z zaproszeń na towarzyskie i jubileuszowe zawody wędkarskie kół okręgu katowickiego.

Pozostali wędkarze naszego koła którzy nie zmieścili się w kadrze mogli się wykazać w zawodach ogólnodostępnych organizowanych przez koło nr.45 Racibórz-Miasto jak: Puchar Starosty, Puchar Prezydenta, Puchar Bażanta i na ogół wędkarze nasi korzystali z takiej możliwości -zajmując bardzo często czołowe miejsca w tych zawodach. Dla wędkarzy, którzy nie uczestniczyli w zawodach prezes koła otworzył na stronie internetowej naszego koła, możliwość opublikowania zdjęć rekordowych połowów wędkarskich swoich rybek. Łowiliśmy w zawodach wędkarskich na rzekach i stałych zbiornikach wodnych okręgu Katowice, w deszczu, silnym wietrze, niskiej temperaturze czy też upałach zdobywając cenne doświadczenia i nie raz przywożąc dyplomy i puchary  za czołowe lokaty. Podziękować też chce Tadkowi Karaszkiewiczowi za pomoc przy organizacji imprez i zawodów sportowych w kole, za szybkie i rzetelne umieszczanie wszelkich informacji na stronie internetowej naszego koła o działalności sportowej w kole oraz zdjęć i filmików z tych imprez i zawodów wędkarskich. Ponad 91 tysięcy odwiedzin naszej strony internetowej w ciągu kadencji świadczy o tym, że wędkarze żyją też sportowymi wydarzeniami lubią powracać do miłych wspomnień, jest dowodem dobrej roboty prezesa. Podziękowania należą się też Leonowi Ryznerowi i wszystkim którzy pomagali przy przygotowywaniu stanowisk wędkarskich do zawodów. Cieszy też znaczny udział naszych wędkarzy, ich żon i dzieci w zawodach oraz imprezach sportowych organizowanych przez zarząd naszego koła. Pojawili się też młodzi wędkarze potrafiący profesjonalnie przygotować się zawodów wędkarskich. Kończę swoją pracę w kole jako kapitan sportowy z przeświadczeniem, że zostawiam sport wędkarski jak i wszelką działalność odnośnie sportu w kole PZW SGL Carbon-Racibórz w bardzo dobrym stanie, oczywiście końcową ocenę wydadzą wędkarze na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym. Ponad wszelką wątpliwość udało się w tej kadencji podnieść znacznie poziom etyki i sportu wędkarskiego, dopracować dobrych relacji z zarządem koła, z lokalną prasą, sponsorami i co najcenniejsze ze znaczną rzeszą naszych wędkarzy, którzy bardzo często swoim zaangażowaniem, rzetelnymi i fachowymi ocenami znacznie pomagali mi w tej pracy jeszcze raz serdeczne dzięki wszystkim. Na zakończenie wszystkim życzę dużo zdrowia, sportowcom w następnych latach życzę dużo sukcesów, wspaniałych wyników w zawodach wędkarskich, każdemu wędkarzowi wymarzonej swojej T A K I E J RYBKI, a następcy powodzenia i wszystkiego co najlepsze w tej pracy.  

KAPITAN SPORTOWY KOŁA PZW  SGL.CARBON- RACIBÓRZ
Tadek Nieznański