Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak wygląda profesjonalny operat szacunkowy?

Powszechnie zwykło się pod pojęciem operatu szacunkowego rozumieć pisemne opracowanie, w którym uprawniona do tego osoba (posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz wpisana na listę rzeczoznawców majątkowych) dokonuje wyceny prawa własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, lokatorskiego lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, a także wartości innych ograniczonych praw rzeczowych, które zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym mogą zostać ustanowione na nieruchomości. Czasem przedmiotem operatu szacunkowego pozostają też dopiero mające powstać – przez wydzielenie – działki rekreacyjne lub budowlane, czy też lokale wyodrębniane z budynków wielorodzinnych. Większość sytuacji życiowych, w których pojawia się potrzeba wykonania operatu szacunkowego, wiąże się z ich obrotem oraz aktywnym uczestnictwem na rynku nieruchomości. Podstawowe bowiem zadanie, jakie spełniać ma przygotowany operat, związane jest z ustaleniem aktualnych rynkowych cen wycenianego prawa.

Jak wygląda profesjonalny operat szacunkowy?

Operat szacunkowy – jak powinien wyglądać?

Każdy operat szacunkowy składa się z kilku części, w których zawarte zostają istotne dla opracowania wiadomości i informacje. O ile jednak w ramach korporacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych wypracowane zostały ogólnie przyjęte, krajowe standardy wyceny nieruchomości oraz innych praw majątkowych (np. wyceny służebności przesyłu itp.), o tyle opracowanie przygotowane przez każdego, indywidualnie oznaczonego rzeczoznawcę majątkowego różnić może się nieznacznie treścią, z uwagi na przyjmowaną przez danego wykonawcę metodykę pracy. Niemniej, każdy prawidłowo przygotowany operat szacunkowy powinien składać się z tzw. części sprawozdawczej, w której dokonuje się opisu stanu prawnego nieruchomości oraz oceny jej stanu technicznego, wyposażenia, opisu posadowionych budynków, nasadzeń itp. Kolejne części operatu szacunkowego powinny przedstawiać przyjęte przez rzeczoznawcę majątkowego metody wyceny, szczegółowo opisując istotne dla nich czynniki oraz kryteria, którymi kierowano się przy ich wyborze oraz odniesieniu do konkretnej nieruchomości. Dalsze części operatu dotyczą już stricte odniesienia cen rynkowych do wycenianej nieruchomości oraz przedstawienia wniosków końcowych w postaci rynkowej wartości prawa.

Komu zlecić wykonanie operatu szacunkowego?

Kryteria, jakie spełniać musi osoba zajmująca się na co dzień wyceną nieruchomości, określone zostały w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Po uzyskaniu wymaganych kwalifikacji osoba taka wpisywana jest na listę rzeczoznawców majątkowych, uzyskując uprawnienia do sporządzania – na zlecenie sądów, organów państwowych oraz osób prywatnych – operatów szacunkowych. Tylko takiej osobie warto zlecić wykonanie wyceny nieruchomości (lub innego prawa). Dokonując z kolei wyboru pomiędzy poszczególnymi rzeczoznawcami, należy kierować się takimi kryteriami jak cena wykonania usługi, lokalizacja biura rzeczoznawcy, a także możliwe terminy wykonania oględzin oraz sporządzenia operatu. Warto także skorzystać z opinii innych osób, które zlecały już wcześniej wykonanie operatu.

więcej na: www.mojrzeczoznawca.pl

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].