Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej i czemu warto to zrobić?

Jak nie dać oszukać się nieuczciwym sprzedawcom lub pośrednikom? Najskuteczniejszy sposób to zapoznanie się z księgą wieczystą nieruchomości. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej i czemu warto to zrobić?

Na szukających mieszkania do wynajęcia czeka wiele pułapek. Kreatywność przestępców jest właściwie nieograniczona, jednak najczęściej spotykany przekręt to ten „na fałszywego właściciela”. Oszust sam wynajmuje jakieś mieszkanie, a następnie wystawia ogłoszenia, w których oferuje je w atrakcyjnej cenie. Chętni zgłaszają się do niego, a ten z każdym podpisuje umowę i pobiera pierwszą opłatę za czynsz. Kiedy jednak niedoszli lokatorzy chcą się wprowadzić, na miejscu okazuje się, że klucz nie pasuje do zamka, a pod drzwiami spotykają także innych oszukanych.

Łatwo nie mają także klienci zainteresowani kupnem nieruchomości. Ci mogą zostać oszukani przez osoby podające się za jej właściciela lub kupić działkę lub mieszkanie obciążone hipoteką. Jak tego uniknąć? Wystarczy zapoznać się z jej stanem prawnym. Źródłem wiedzy na ten temat są księgi wieczyste, które w Polsce może przeglądać każdy – i to bez żadnych opłat.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to ogólnodostępny dokument, w którym zawarte są najważniejsze informacje na temat stanu prawnego danej nieruchomości. Są one podzielone na cztery działy:

  • I: Dział I-O prezentuje dane dotyczące położenia nieruchomości, jej powierzchni oraz pozostałych cech fizycznych (np. kondygnacja, liczba i rodzaj pomieszczeń). Dział I-Sp - Spis praw związanych z własnością to źródło informacji na temat udziałów w nieruchomości wspólnej przysługującym właścicielom danej nieruchomości. W księdze wieczystej prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w tym miejscu wpisana jest spółdzielnia mieszkaniowa, w której zasobach znajduje się dane mieszkanie;

  • II: Własność. Tu znajdziemy odpowiedź na pytanie, kto jest właścicielem danej nieruchomości i w jaki sposób wszedł w jej posiadanie (np. na podstawie umowy sprzedaży, umowy darowizny itp.);

  • III:  Prawa, roszczenia i ograniczenia - zawarte są w nim informacje o wszelkich obciążeniach czy też ograniczeniach ciążących na nieruchomości. Wśród najczęściej spotykanych w tym miejscu wpisów wymienić można m.in. służebności (np. służebność mieszkania, służebność gruntowa), roszczenia wynikające z zawarcia umowy przedwstępnej, praw dotyczących pierwokupu, odkupu i dzierżawy, czy też ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji z danej nieruchomości;

  • IV: Hipoteka. Zawiera dane o ewentualnych hipotekach, które obciążają daną nieruchomość. Wpis wskazuje rodzaj hipoteki, dane wierzyciela (np. banku), sumę hipoteki oraz jej walutę. 

Od kilku lat wszystkie księgi prowadzone są w wersji elektronicznej, co oznacza, że z ich treścią można zapoznać się przez Internet.

Jak zapoznać się z księgą wieczystą?

Z zawartością księgi wieczystej możemy zapoznać się na dwa sposoby. Pierwszy to wizyta w Wydziale Ksiąg Wieczystych właściwego dla lokalizacji nieruchomości Sądu Rejonowego. To jednak nie zawsze jest możliwe – zwłaszcza, jeśli on bardzo oddalony od miejsca naszego zamieszkania. Druga, dużo wygodniejsza opcja to skorzystanie z internetowego serwisu Ministerstwa Sprawiedliwości, dostępnego na stronie Ekw.ms.gov.pl.

Numer księgi wieczystej – jak zdobyć?

W obu przypadkach do uzyskania wglądu w treść księgi wieczystej niezbędne jest podanie jej numeru. Jak jednak go zdobyć, jeśli nie podał nam go sprzedający lub wynajmujący nieruchomość? Wyjścia są dwa. Pierwszy to uzyskanie go w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Kartograficznej i Kartograficznej. By otrzymać numer, musimy jednak wykazać, że posiadamy w tym istotny interes prawny. Może więc okazać się, że sam fakt, iż chcielibyśmy kupić nieruchomość, nie wystarczy do przekonania urzędnika.

Pewniejszym – a przy okazji także wygodniejszym – sposobem jest skorzystanie ze specjalnych wyszukiwarek. By dowiedzieć się, jaki numer ma księga wieczysta danej nieruchomości, wystarczy podać jej adres lub numer działki. Jak z nich korzystać? Porady na ten temat znajdziemy w serwisie Ksiegi-wieczyste.org.

Zdjęcie: Fotolia

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].