Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kanban, – czym jest i jakie efekty pozwala osiągnąć?

Kanban to metoda optymalizowania procesów produkcyjnych, której początki sięgają lat 50. Metoda powstała w Japonii. Uważa się, że dzięki metodzie Kanban możliwe jest sterowanie produkcją niczym mózgiem i układem nerwowym człowieka. Odpowiednio przestrzegany pozwala utrzymać spójność i harmonię wszelkich działań w zakładzie produkcyjnym. Co jednak warto o nim jeszcze wiedzieć?

Kanban, – czym jest i jakie efekty pozwala osiągnąć?

Kanban – co to tak naprawdę jest?

Kanban jest jednym z najpopularniejszych narzędzi zarządzania produkcją, wywodzący się z metodologii Lean. Jak już wspomniano, kanban wywodzi się z Japonii. Słowo „Kan” można przetłumaczyć na widoczny, natomiast „Ban” kartka papieru”. Słowo to jednak oznacza tabliczkę z napisem informacyjnym. Metoda Kanban wymyślona przez Japończyków swoje podstawy opiera na wizualizacji procesu, podczas którego stosuje się tzw. tablicę kankanową w postaci fizycznej bądź wirtualnej. Tablica ta najczęściej posiada podział na czynności „do zrobienia”, „w trakcie” bądź też „zrobione”. Oczywiście, w zależności od potrzeb oraz specyfiki działalności, może ona przybrać bardziej dokładny układ. Decydując się na wdrożenie systemu Kanban należy pamiętać o tym, że powinien on być uzależniony od potrzeb działalności. Odpowiednie skonstruowanie tablicy pozwala przedstawić wszystkie procesy zachodzące w jednostce – te proste jak i bardzo skomplikowane.

Na jakich zasadach działa Kanban?

W początkowym etapie metody Kanban stosowało się karty wielokrotnego użytku. Karty dla poszczególnych przedmiotów umieszczało się najczęściej w odpowiednich pojemnikach, w których wnętrzu znajdowały się poszczególne części. Jeśli pracownik zużył ostatnią część zdejmował kartę z pojemnika i umieszczał ją na tablicy. Był to sygnał dla pracownika odpowiedzialnego za produkcję danej części, że pora uruchomić proces jej produkcji. W chwili obecnej Kanban wykorzystuje formularze wypełniane w odpowiedniej kolejności. Najczęściej dokumenty przechodzą od dyspozytora, poprzez planistę aż do pracownika produkcji a stamtąd odpowiednie jej części trafiają znów do dyspozytora. Głównym celem Kanban jest optymalizacja procesu pracy. Dzięki odpowiedniemu obiegowi karty proces informowania, planowania, rozdziału i kontroli poszczególnych czynności działa prawidłowo. Stosowanie systemu w przedsiębiorstwie powinno doprowadzić do stanu, w którym każda część systemu wytwarza dokładnie tyle dóbr na ile jest zapotrzebowanie w danej chwili. Najpopularniejszym zakładem, w którym wprowadzono metodę Kanban jest Toyota. Wprowadzenie systemu pozwoliło ograniczyć zapasy, ale też braki, wpłynęło pozytywnie na wzrost produkcji a także na zmniejszenie przestrzeni produkcyjnej jak i magazynowej.

Kanban – „7 razy żadnych”

Metoda Kanban najczęściej określana jest przez hasło „7 razy żadnych”. Głównym celem metody jest doprowadzenie do sytuacji, podczas której w organizacji nie będzie braków, zapasów, opóźnień, kolejek, bezczynności, zbędnych czynności i kontroli a także zbędnych pomieszczeń. Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wprowadzenie metody, Kanban najczęściej zauważają redukcję liczby magazynów. Warto pamiętać, że metoda ta jest odporna na wahania popytu i nie przewiduje przygotowania rezerw, jednak odpowiednie jej wprowadzenie pozwala znacznie ograniczyć koszty produkcji.

Lean i Kanban nie tylko w produkcji

Jak wiadomo, każda organizacja poszukuje rozwiązań, które pozwolą im sprytnie zareagować na potrzeby rynku a przy tym zoptymalizować czas niezbędnych do realizacji poszczególnych zamówień. Praktyki Lean i Kanban postanowiono przenieść z branż produkcyjnych również do branż takich jak IT, wytwarzanie oprogramowania czy też zarządzanie organizacją. Podstawowe założenia Kanban pozwalają wyeliminować wszystko to, co nie przynosi korzyści zarówno Klientom, jak i przedsiębiorstwu. Wprowadzenie jednak systemu Lean i Kanban do organizacji wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy. Warto wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach, które skupiają się na podejściu Lean i jego praktycznego wdrożenia przy zastosowaniu metody Kanban. Decydując się na szkolenie Lean i Kanban w ProCognita możesz być pewny, że czas spędzony w towarzystwie trenerów będzie intensywny – zarówno w formie ćwiczeń jak i dyskusji poznasz wszystkie najważniejsze informacje związane z Kanban. Nie tylko dzięki szkoleniu możesz dowiedzieć się, „co, z czym się je” – możesz zawsze skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który już w kilka chwil pokaże Ci jak dzięki japońskim systemom może wyglądać Twoje miejsce pracy.

Podsumowując warto wspomnieć o tym, że Kanban to technika, pozwalająca identyfikować niewydolności systemu i przy odpowiednim jej użytkowaniu, organizacja będzie mogła świadomie podejść do problemu wąskiego gardła pojawiającego się najczęściej w procesie produkcyjnym a w konsekwencji poświęcić uwagę na usunięcie przyczyn powstania wąskiego gardła. W tym znaczeniu, Kanban pozwala ciągle doskonalić proces produkcji i zwiększać efektywność organizacji. Może jednak warto poświęcić chwilę i sprawdzić jak Kanban mógłby poprawić działalność Twojej firmy?

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].