Niedziela, 23 stycznia 2022

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Transgraniczny Turniej Gier Barowych GraMy [ZDJĘCIA]

07.11.2021 23:35 | 0 komentarzy | tom

W niedzielę na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu został zorganizowany Transgraniczny Turniej Gier Barowych GraMy. Celem projektu jest polsko – czeska integracja drużyn, nawiązanie stałej współpracy oraz wypromowanie sportów barowych po obu stronach granicy. Zgromadzeni mieli okazję się zmierzyć w profesjonalnym turnieju kręglarskim, darcie oraz piłkarzykach.

Transgraniczny Turniej Gier Barowych GraMy [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Realizacja projektu to odpowiedź na problem dotyczący zaobserwowanego postrzegania gier barowych, jako tych kojarzących się ze spożywaniem alkoholu czy dymem papierosowym. Sporty barowe tj. kręgle, rzutki czy piłkarzyki to idealna forma spędzania czasu wolnego dla całych rodzin: zarówno dzieci, dorosłych i seniorów. Tego typu aktywność to wymagające wysiłku fizycznego i psychicznego ćwiczenia, które rozwijają zręczność i koordynację ruchowo-wzrokową, poprawiają refleks, zwinność i szybkość reakcji, a także dokładność i spostrzegawczość. Realizacja niniejszego projektu przyczyni się również do promocji miasta Racibórz i miasta Opava na obszarze transgranicznym, jako miejsc, gdzie rozegrane będą międzynarodowe turnieje, w tym pierwszy Transgraniczny Turniej w Sportach Barowych GraMY.

Po stronie czeskiej kręgle od wielu lat cieszą się dużą popularnością, jednak w Polsce ta dyscyplina traktowana jest raczej, jako rozrywka, a nie sport. Dzięki realizacji niniejszego projektu mieszkańcy Raciborza będą mieli okazję obserwować profesjonalnych graczy podczas międzynarodowych turniejów, co spowoduje inne postrzeganie tej dyscypliny i zwiększy zainteresowanie uprawianiem tego sportu. Z kolei w Czechach gra w rzutki jest mało popularna i kojarzona jako element wieczornych spotkań w pubach. W naszym kraju takie postrzeganie darta zmieniło się od czasów, kiedy to polscy zawodnicy, w tym: Krzysztof Kciuk czy Krzysztof Ratajski, zaczęli zdobywać międzynarodowe sukcesy w tej dziedzinie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.


Wyniki transgranicznego turnieju gier barowych GraMY:

  • Kręgle Klasyczne - Mężczyźni:

1. Bracek Petr - 561 pkt (rekord kręgielni)

2. Maciej Basista - 513 pkt

3. Valicek Tomasz - 499 pkt

4. Klimański Zbigniew - 494 pkt

  • Kręgle Klasyczne - Kobiety:

1. Krystyna Koczwara - 289 pkt

2. Magdalena Szyra - 253 pkt

3. Joanna Stanisz - Cebula - 137 pkt

4. Magdalena Magdziarz - 121 pkt

  • Klasyfikacja Drużynowa:

1. OPAVA "A"

2. Opava "B"

3. RSKK Racibórz 

4. KS START Gostyń

5. Tomaszów Mazowiecki

6. Opava "C"

  • DART:

1. Mikołaj Hansz

2. Tomasz Bieliński

3. Tomasz Kuryłowicz

  • Piłkarzyki stołowe

1.Artur Tokarski i Krzysztof Jeremicz

2.Joanna Stanisz - Cebula i Tomasz Bieliński

3.Tomasz Kuryłowicz i Piotr Jeziorski

  • Mistrz Turnieju:

-Svatopluk Kriz