Sport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzieżowa Szkoła Tenisa w Raciborzu obchodzi 30 -lecie. Trwają też zapisy na nowy sezon!

W 2022 r. trener Mieczysław Swadźba – założyciel Młodzieżowej Szkoły Tenisa w Raciborzu planuje organizację dwóch turniejów tenisowych tzn. Mistrzostw Raciborza dziewcząt i chłopców do 14 lat oraz o Puchar Prezydenta Raciborza. W maju Szkoła organizuje również nabór dzieci (od 7 lat) i młodzieży do grupy początkującej i zaawansowanej. Informacje i zapisy: trener Mieczysław Swadźba, tel. 502 242 548 lub na kortach OSiR-u przy ul. Zamkowej w Raciborzu.

Młodzieżowa Szkoła Tenisa w Raciborzu obchodzi 30 -lecie. Trwają też zapisy na nowy sezon!
Trener Mieczysław Swadźba organizuje od lat profesjonalne turnieje tenisa ziemnego dla wychowanków i Raciborzan

Złoty medal na początek!

Młodzieżowa Szkoła Tenisa w Raciborzu została założona przez trenera tenisa Mieczysława Swadźbę we wrześniu 1993 roku. Jej siedzibą zostały, za zgodą ówczesnego Dyrektora            OSiR-u Jerzego Kwaśny, korty Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Zamkowej w Raciborzu. Sekcja tenisowa została zarejestrowana w Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz w 1994 r. zgłoszona jako Klub tenisowy i zarejestrowana w Polskim Związku Tenisa stając się pełnoprawnym członkiem PZT. Szkolenie tenisowe w MSzT, oparte zostało na wzorcach programów szkoleniowych przywiezionych z Wrocławia gdzie trener Swadźba w 1982 roku założył i prowadził sekcję tenisową najpierw pod patronatem MDK Krzyki, a od 1986 r. jako sekcję MOS Wrocław. Szkoląc dzieci i młodzież trener M. Swadźba wraz ze swoimi wychowankami jako MOS Wrocław, wywalczył DRUŻYNOWE MISTRZOSTWO Polski w kategorii chłopców do 12 lat. Jego wychowankowie w 1993 r. zdobyli również srebrny medal w Mistrzostwach Polski.

Medale wychowanków w 30-letniej historii szkoły

Od 1994 r. oprócz szkolenia tenisowego, na kortach OSiR-u w Raciborzu trener Mieczysław Swadźba zaczął organizować turnieje tenisowe dla dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych. Organizowane były turnieje mini tenisa dla najmłodszych (do 10 lat) oraz do 12, 14 i 16 lat dla dziewcząt i chłopców.

We wrześniu 1994 r. odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Raciborza kadetów (do 16 lat) . W turnieju startowali zarówno zawodnicy zrzeszeni w PZT jak i młodzież niezrzeszona. Pierwszym zwycięzcą w cyklu turniejów został Dariusz Latocha z Wrocławia, wychowanek trener Swadźby. W deblu wygrała para Dariusz i Grzegorz Latocha – bracia z Wrocławia. Grzegorz Latocha również wychowanek trenera, zdobył w 1993 r. wraz z drużyną tytuł wicemistrza Polski. W 1995 r. od 15-17 września na kortach OSiR-u odbyły się I Międzynarodowe Mistrzostwa Raciborza do 16 lat Alfreda Buchalika. Alfred Buchalik był dwukrotnym Mistrzem Polski w tenisie w latach 1950 (w hali) oraz 1952 r. na kortach otwartych. Pan Alfred Buchalik, którego wnuczka uczęszczała na zajęcia tenisa do trenera Swadźby, osobiście zaszczycił swoją obecnością turniej i wręczał nagrody zwycięzcom. Nagrodę główną, którą był rower górski, wywalczył po ciężkim trzysetowym meczu następny wychowanek trenera, Bartosz Dąbrowski z Wrocławia. W finale pokonał on Romana Hersztka z Dąbrowy Górniczej – 3/6;6/4;7/5. Powyższe turnieje były organizowane do 2000 r. i zapoczątkowały rozwój na coraz wyższym poziomie tej dyscypliny sportu w Raciborzu.

Ślad polsko-czeski

Wychodząc z założenia, że żeby osiągnąć sukces w określonej dyscyplinie sportu trzeba rozwijać się wszechstronnie, trener Swadźba wprowadził do szkolenia tzw. sporty uzupełniające tj.: pływanie, rower górski, elementy judo, gimnastyki, narciarstwo zjazdowe, czy snowboard. Od 1999 r. MSzT nawiązała współpracę z czeskim klubem Sokol Bohumin. W ramach tej współpracy zawodnicy MSzT startowali czeskiej w lidze (drużynowej) reprezentując czeski Sokol oraz w turniejach indywidualnych w Czechach.

Latem i zimą

Od 1994 r. Młodzieżowa Szkoła Tenisa oprócz szkolenia tenisowego organizuje obozy tenisowo-rowerowe (latem) oraz narciarsko-snowboardowe w zimie, dla dzieci i młodzieży zarówno uczestniczącej w zajęciach MSzT jak i spoza Szkoły.

Trener z doświadczeniem

Trener Mieczysław Swadźba jest absolwentem AWF Wrocław gdzie w 1998 r. uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego oraz absolwentem AWF Warszawa gdzie skończył studia trenerskie II stopnia w tenisie ziemnym. W 2015 r. M. Swadźba skończył w Czechach (Ostravie) kurs trenerski i uzyskał tytuł trenera 3.tridy Republiki Czeskiej.

Pandemia Szkoły nie zatrzymała

Od stycznia 2021 Młodzieżowa Szkoła Tenisa ponownie została licencjonowanym członkiem Polskiego Związku Tenisa, a zawodnicy (wychowankowie) trenera Swadźby uczestniczą w rozgrywkach organizowanych przez PZT. Pomimo pandemii szkolenie tenisowe kontynuowane było bez większych zakłóceń i prowadzone jest w dwóch grupach, a zawodniczki i zawodnicy robią postępy w technice jak i w grze na punkty.

W 2022 r. trener Swadźba planuje organizację dwóch turniejów tenisowych tzn. Mistrzostw Raciborza dziewcząt i chłopców do 14 lat oraz o Puchar Prezydenta Raciborza. W maju MSzT organizuje nabór dzieci (od 7 lat) i młodzieży do grupy początkującej i zaawansowanej.

Informacje i zapisy: trener Mieczysław Swadźba, tel. 502 242 548 lub na kortach OSiR-u przy ul. Zamkowej w Raciborzu.

www.tenis-raciborz.pl

 

 

Tekst sponsorowany