Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Liszaj - Jak powstaje? Jak leczyć?

Liszaj to choroba objawiająca się świądem skóry i zmianami powstającymi na jej powierzchni. Może ona swoim zasięgiem objąć również błony śluzowe, skórę głowy, paznokcie, a także okolice narządów rozrodczych. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, a w konsekwencji wywołać nawet zmiany nowotworowe. Charakterystycznym objawem liszaja są wykwity. Istnieje kilka odmian liszaja, z których każda wymaga odmiennego leczenia.

Liszaj - Jak powstaje? Jak leczyć?

Liszaj występuje w wielu odmianach, z czego najpopularniejszą jego formą jest liszaj płaski. Inne jego odmiany to liszaj rumieniowaty czy twardzinowy. Liszaj płaski, inaczej nazywany czerwonym, jest chorobą skóry, ale dotyka także paznokci, błon śluzowych oraz owłosionej skóry na głowie. Warto wiedzieć, że liszaj nie jest chorobą zakaźną. Dotyka ona częściej kobiet niż mężczyzn.

Każda z odmian liszaja ma inne cechy charakterystyczne, jak i wymaga odmiennego leczenia. Liszaj płaski objawia się grudkami, świądem skóry, a także zajęciem błon śluzowych. Jego układ jest linijny lub obrączkowaty, a umiejscawia się w typowych miejscach. Liszaj rumieniowaty, choroba o podłożu autoimmunologicznym, to z kolei okrągłe blizny, a także czerwona wysypka, która niekiedy przyjmuje kolor brunatny. Ostatnia odmiana liszaja – liszaj twardzinowy – charakteryzuje się małymi i błyszczącymi plamkami w kolorze białym, świądem skóry, a nawet jej bólem. W przypadku chorowania na tę odmianę liszaja zwiększa się ryzyko wszelkich urazów, uszkodzeń oraz pojawienia się siniaków na skórze. Liszaj twardzinowy najczęściej dotyka starszych osób.

Przyczyny powstawania liszaja i jego rodzaje

Istnieje wiele teorii, które starają się odnaleźć przyczyny powstawania liszaja, jednak jak dotąd nie zostały one potwierdzone. Jedną z nich jest podłoże autoimmunologiczne. Zakłada się również, że wpływ na rozwój tej choroby skórnej mają inne choroby tkj. cukrzyca, zapalenie czy marskość wątroby. Jako potencjalną przyczynę pojawiania się liszaja podaje się także stosowanie niektórych leków tkj. penicylamina, arsen, kwas paraaminosalicylowy sole złota czy metylodopy.

Liszaj płaski może dotykać różnych obszarów ciała. Jeżeli pojawia się na skórze to charakterystyczne dla niego są niewielkie, kilkumilimetrowe grudki, które rozłożone są symetrycznie i przybierają sino czerwone zabarwienie. Ich powierzchnia jest błyszcząca. Niekiedy pojawiają się również pęcherze oraz bąble. Jedną z głównych dolegliwości, które wywołuje liszaj płaski, jest silne swędzenie zaatakowanej powierzchni. Liszaj płaski głównie występuje na nadgarstkach, w dole pleców, na łydkach oraz na kostkach. W przypadku, gdy zaatakowana została skóra głowy obok grudek mogą pojawić się również blizny, a w efekcie chory zaczyna łysieć. Dodatkowo skóra jest podrażniona i zaczerwieniona, może pojawić się opuchlizna i owrzodzenia. W jamie ustnej liszaj płaski głównie „osiada” na wewnętrznej stronie policzków, rzadziej na dziąsłach, języku czy wargach. Zaatakowane chorobą paznokcie stają się wydłużone, a na ich powierzchni widać ubytki, a także żółte bruzdy. Paznokcie stają się kruche, co w konsekwencji może doprowadzić do ich zaniku. W okolicach sromu, co raczej rzadko występuje, pojawia się świąd, a także białe grudki.

Liszaj rumieniowaty głównie dotyka skóry głowy, ale niekiedy może pojawić się na dłoniach oraz na twarzy. Zmiany charakterystyczne dla tej odmiany liszaja to okrągła wysypka w kolorze od czerwonego do brunatnego oraz blizny.

Liszaj twardzinowy najczęściej pojawia się w okolicach miejsc intymnych, odbytu oraz piersi. Początkowo są to niewielkie białe plamki, które z czasem zaczynają się powiększać. W przypadku tej odmiany liszaja raczej chory nie doświadcza swędzenia, ale za to ma zwiększoną podatność na wszelkie urazy.

Leczenie liszaja

Leczenie liszaja płaskiego polega głównie na zwalczaniu jego objawów i łagodzeniu dolegliwości, które choroba ta wywołuje. Zadanie to spełniają leki przeciwhistaminowe, z których najpopularniejszym jest prednizon. Niekiedy konieczne bywa włączenie glikokortykosteroidów, cyklosporyny lub retinoidów do leczenia lub zastosowanie fototerapii. Zalecane jest odmiejscowe stosowanie maści na bazie sterydów, które radzą sobie z zaczerwienieniem skóry oraz zmniejszają opuchliznę. Z domowych sposobów zalecane jest stosowanie zimnych okładów lub też przyjmowanie kąpieli w owsiance - lekarz Marcin Wójcik

Liszaj płaski, który pojawi się w jamie ustnej, w domowych warunkach może być leczony różnymi płukankami np. z siemienia lnianego czy malwy. Zaleca się również zmianę diety na mniej ostrą, rezygnację ze spożywania owoców cytrusowych oraz ich przetworów, pomidorów, słonych potraw, a także wstrzymanie się od picia napojów, które zawierają kofeinę tkj. kawa, herbata czy cola.

Pomocne w leczeniu liszaja są także: zdrowy tryb życia, unikanie stresu, prawidłowe odżywianie, a także rezygnacja z nadmiernego przebywania na słońcu.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].