Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pytania, które najczęściej zadają osoby kupujące mieszkania deweloperskie

Jeśli rozważasz kupno mieszkania od dewelopera, dobrze przygotuj się do rozmowy z przedstawicielem biura deweloperskiego. Zastanów się, jakie informacje są niezbędne do podjęcia decyzji i… nie bój się pytać. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę tych pytań, które najczęściej zadają osoby kupujące mieszkanie z rynku pierwotnego.

Pytania, które najczęściej zadają osoby kupujące mieszkania deweloperskie

O co pytać dewelopera?

1. Czy deweloper uzyskał niezbędne pozwolenia?

Teoretycznie pozwolenie budowlane jest podstawą do rozpoczęcia inwestycji, jednak i tak warto zapoznać się z dokumentami, które deweloper powinien Ci udostępnić. Są nimi:

  • stan księgi wieczystej nieruchomości,
  • kopia odpisu z rejestru przedsiębiorców spółki,
  • kopia pozwolenia na budowę,
  • sprawozdanie finansowe spółki za 2 ostatnie lata obrotowe,
  • projekt architektoniczno-budowlany budynków realizowanych w ramach danej inwestycji.

2. Jak finansowana jest budowa i czy jest obciążona hipoteką?

Zapytaj, czy inwestycja finansowana jest z własnych środków, czy ze środków kredytu hipotecznego. Jeśli firma zaciągnęła kredyt w banku, musiała spełnić szereg wymagań, dlatego zwykle nie trzeba obawiać się o jej wiarygodność. Niemniej jednak, jeśli cała inwestycja jest obciążona hipoteką, będziesz musiał wyodrębnić swoje mieszkanie z całości nieruchomości.

3. Jak będą wyglądały części wspólne i najbliższa okolica?

O co pytać przy kupnie mieszkania? Także o części wspólne budynku i osiedla. Zapytaj o elementy takie jak:

  • jakość wykorzystywanych materiałów, ich energooszczędność oraz izolacja termiczna,
  • wygląd okien, wind i klatki schodowej,
  • obecność fotokomórek,
  • wygląd i standard drzwi,
  • podjazdy dla wózków,
  • place zabaw,
  • tereny zielone, ławki, plenerowe siłownie i inne udogodnienia,
  • monitoring,
  • ochrona.

Przed kupnem mieszkania od dewelopera możesz zapoznać się też z Miejscowym Planem Zagospodarowania i poprosić dewelopera o wgląd do prospektu, który zawiera informacje na temat terenów wokół inwestycji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektowania osiedli, zapoznaj się z artykułem: „Projektowanie osiedli wczoraj i dziś”.

4. Czy budynek ma dostęp do drogi publicznej?

Zapytaj, czy droga dojazdowa do budynku lub osiedla jest drogą publiczną, a nie np. drogą wewnętrzną. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że po zakupie mieszkania nikt nie utrudni Ci dojazdu do nieruchomości.

5. Jak wysokie będą opłaty administracyjne?

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Zapytaj m.in. o poniższe opłaty:

  • czynsz,
  • fundusz remontowy,
  • koszty związane z utrzymaniem części wspólnych.

Poproś o dokładne informacje na temat wszystkich opłat, które będziesz ponosić w każdym miesiącu.

6. Jakie są warunki odstąpienia od umowy?

Warunki odstąpienia od umowy reguluje ustawa deweloperska, ale mimo to deweloper może wprowadzić dodatkowe punkty do umowy. Zapytaj o to, zanim podpiszesz stosowne dokumenty.

7. Co obejmuje standard deweloperski?

Standard deweloperski to pojęcie względne i każdy deweloper może podejść do niego inaczej. O co pytać przy kupnie mieszkania?

  • Czy ściany będą pomalowane, surowe, czy położona będzie gładź?
  • Czy na podłodze będzie tylko betonowa wylewka?
  • Czy zamontowane drzwi będą antywłamaniowe?
  • Jakiego rodzaju okna zostaną zamontowane?
  • Czy położone będą wewnętrzne parapety?
  • Czy w standardzie będą kontakty?

8. Jakie są warunki dostępu do garażu, miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej?

Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania od dewelopera, dowiedz się, czy zakup komórki lub garażu jest obowiązkowy. Zwykle deweloper daje kupującemu dowolność, jednak nie jest to jego obowiązkiem. Zapytaj też o koszty wymienionych udogodnień i pamiętaj, że zawsze możesz próbować negocjować warunki.

Zakup mieszkania to ważna życiowa decyzja, dlatego nie bój się zadawać pytań. Deweloperowi, który wystawia mieszkania na sprzedaż, zależy na tym, aby zdobyć jak najwięcej klientów, dlatego w jego interesie leży, aby udzielić Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Materiał zewnętrzny

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tomek39 (62.133. * .184) 10.01.2019 14:05


Ja długo szukałem mieszkania pod inwestycję, aż znalazlem bardzo ładne apartamenty w Rowach, nazywają się Apartamenty Lubicz i postanowiłem zakupić jedno mieszkanie własnie pod wynajem. Oczywiście trzeba rozważyć wiele aspektów podczas tak dużej inwestycji i wybór dewelopera jest bardzo ważny. Jednak ja trafiłem bardzo dobrze

eRzecznikBIK 08.01.2019 14:33

Warto sprawdzić Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor https://alebank.pl/kupujesz-mieszkanie-od-dewelopera-sprawdz-czy-jest-w-rejestrze-dluznikow/

~tumiko (185.93. * .48) 05.01.2019 13:09

Ja bym do tego na samym początku dodał konieczność sprawdzenia dewelopera w KRD, czy tam z czymś nie zalega. Jak ma długi to lepiej mieszkanie od innego kupić.