Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak działają szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe?

Szczoteczki ultradźwiękowe to najszybsze urządzenia do pielęgnacji jamy ustnej, jakie możemy obecnie znaleźć na rynku. Dzięki swoim podłużnym główkom czyszczącym z pozoru przypominają szczoteczki soniczne, jednak ich technologia pracy charakteryzuje się nieco inną specyfiką i przeznaczeniem. Generowane przez szczoteczki ultradźwiękowe fale dźwiękowe szczególnie dobrze sprawdzają się w pielęgnacji jamy ustnej u osób cierpiących na nadwrażliwość zębową czy paradontozę.

Jak działają szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe?

Wiele osób sądzi, że szczoteczki ultradźwiękowe i soniczne to to samo, ale podobne przeświadczenie jest błędne – różnic pomiędzy oboma urządzeniami jest co najmniej kilka. Zapraszamy do bliższego zapoznania się ze specyfiką szczoteczek ultradźwiękowych, ich przeznaczeniem oraz sposobem działania.

Technologia działania szczoteczek i funkcje terapeutyczne

Chcąc najkrócej scharakteryzować szczoteczki ultradźwiękowe, można napisać, że są to bardziej rozwinięte szczoteczki soniczne. Ich sposób pracy również opiera się bowiem o generowanie fal dźwiękowych, jednak w przypadku szczoteczek ultradźwiękowych, fale te są „ultraszybkie” – nawet 1000 razy szybsze niż fale emitowane przez szczoteczki soniczne. Ich prędkość jest na tyle duża, że niesłyszalna dla ludzkiego ucha.

Ultradźwięki posiadają właściwości terapeutyczne, dlatego też szczoteczki ultradźwiękowe często bywają nazywane „leczniczymi”. Drgania wywoływane przez mechanizm urządzeń są przenoszone pomiędzy komórkami w tkankach, co doprowadza do mikromasażu tkanek oraz sprawia, że podczas szczotkowania wywołany zostaje efekt cieplny, wywołujący procesy wzmacniające, odżywiające, oraz utleniające ściany komórkowe.

Zadziwiająca prędkość

Już pokrótce wspomnieliśmy o niesamowitej prędkości pracy, z jaką funkcjonują szczoteczki ultradźwiękowe. Czas zatem przytoczyć kilka liczb.

Szczoteczki soniczne w ciągu minuty wykonują od 31 000 do 62 000 ruchów pulsacyjnych, co w porównaniu ze szczoteczkami elektrycznymi mającymi okrągłą główkę czyszczącą i tak jest wynikiem imponującym. Sprawia to, że urządzenia świetnie radzą sobie z codzienną płytką nazębną, a ponadto są w stanie usuwać naleciałości nawet z trudno dostępnych obszarów w jamie ustnej.

Szczoteczki ultradźwiękowe pracują jednak z jeszcze większą prędkością, co przekłada się na wymierne efekty czyszczące. W ciągu minuty emitują one bowiem ultradźwięki o częstotliwości od 1,4 MHz do 1,6 MHz. Właśnie dzięki nim, podczas szczotkowania wzmacniane są nasze dziąsła, a w dłuższej perspektywie możliwe jest nawet zmniejszenie ryzyka nawracania stanów zapalnych.

Sposób pracy szczoteczki sonicznej

Najpopularniejszym producentem szczoteczek ultradźwiękowych jest firma Megasonex. Urządzenia produkowane przez tę markę proponują nam trzy tryby pracy, wśród których znajdziemy:

  • Tryb normalny – program gwarantujący pracę z prędkością 18 000 wibracji sonicznych na minutę, oraz dodatkowo terapeutyczne ultradźwięki.
  • Tryb delikatny – program oferujący 9 000 wibracji sonicznych na minutę, a także ultradźwięki.
  • Tryb bez ruchu – program bezwibracyjny, wytwarzający wyłącznie ultradźwięki.

Jak widzimy, szczoteczki ultradźwiękowe niejako łączą w sobie właściwości szczoteczek sonicznych i zdrowotne funkcje ultradźwięków. Dzięki nim, każdy ma szansę zdecydować, jaki sposób mycia mu najbardziej odpowiada.

Tryb normalny szczoteczki ultradźwiękowej najlepiej sprawdza się w przypadku osób mających zdrowe zęby i dziąsła, chcących po prostu usunąć z jamy ustnej codzienne naleciałości. Program delikatny dedykuje się głównie osobom cierpiącym na nadwrażliwości, zaś tryb „bez ruchu” jest przeznaczony dla użytkowników zmagających się z poważnymi stanami zapalnymi oraz krwawieniem dziąseł.

Jak myć zęby szczoteczką ultradźwiękową?

Mycie zębów szczoteczką ultradźwiękową przypomina sposób postępowania w tym aspekcie ze szczoteczką soniczną, jednak korzystając z urządzenia ultradźwiękowego szczególnie musimy uważać na to, by zbyt mocno nie dociskać szczoteczki do szkliwa. Jej włosie wystarczy delikatnie przyłożyć do zębów, a następnie włączyć urządzenie i po prostu pozwolić mu działać. Warto w tym miejscu podkreślić, że szczoteczki ultradźwiękowe jako jedyne szczoteczki elektryczne posiadają zdolność czyszczenia do aż 5 mm poza linią włosia, a także są jedynymi urządzeniami na rynku usuwającymi bakterie nawet z kieszonek dziąsłowych.

Wspomnieliśmy już o tym, że wiodącym producentem szczoteczek ultradźwiękowych jest marka Megasonex. Jej popularną szczoteczkę, Megasonex Ultrasonic, można obecnie nabyć za około 600-700 złotych.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].