Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co trzeba wiedzieć o szczoteczkach elektrycznych?

Wybór szczoteczki do zębów zależy od naszych indywidualnych preferencji. Wśród zalet szczoteczki klasycznej znajdują się zapewne jej niska cena, dostępność oraz mobilność. Wymaga jednak nauki prawidłowej techniki szczotkowania zębów (zaniechanie tego prawdopodobnie doprowadzi do niedokładnego oczyszczania jamy ustnej), nie oferuje szczególnych trybów, rozmaitych końcówek. Porusza się z „prędkością naszych rąk” - osiąga maksymalnie 300 ruchów na minutę. Szczoteczki elektryczne oferują nam dużo więcej możliwości.

Co trzeba wiedzieć o szczoteczkach elektrycznych?

Szczoteczka elektryczna na pewno jest kilku albo kilkunastokrotnie droższym produktem od zwyczajnej szczoteczki. Jest dostępna w aptekach, sklepach dentystycznych, sklepach ze sprzętem RTV i AGD ale też w większych supermarketach i drogeriach. Jej poprawne działanie jest uzależnione od prądu bądź baterii (ale urządzenia z akumulatorem wytrzymują od kilku dni do nawet trzech tygodni bez ładowania). Porusza się z prędkością kilku - kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę (w zależności od modelu), dzięki czemu skuteczniej usuwa płytkę nazębną. Pozostaje przy tym bezpieczna dla szkliwa i dziąseł. Szczoteczki elektryczne oferują wiele trybów do wyboru, dodatkowych funkcji oraz wymiennych końcówek. Dzięki temu, z jednego urządzenia może korzystać kilka osób, a w zależności od potrzeb - można dobrać ulubione akcesoria. Niezależnie od wybranego produktu, należy pamiętać, by dostatecznie często wymieniać szczoteczkę bądź jej główkę na nową.

Szczoteczki elektryczne mają za zadanie ułatwiać higienę jamy ustnej, dlatego też są proste w obsłudze. By poprawnie z nich korzystać, należy przestrzegać poniższych zasad.

Schemat oczyszczania jamy ustnej szczoteczką elektryczną:

  • namocz główkę szczoteczki, by łatwiej rozprowadzała pastę,
  • nałóż na nią niewielką ilość pasty do zębów,
  • włóż końcówkę do ust i ustaw ją pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba,
  • włącz urządzenie i szczotkuj zęby przez czas odliczany przez timer (zazwyczaj dwie minuty, 30 sekund na każdą ćwiartkę zębów),
  • wyłącz szczoteczkę elektryczną i wyjmij ją z ust,
  • dokładnie wypłucz wodą swoją jamę ustną,
  • wyczyść język,
  • wypłucz jamę ustną płynem do płukania ,
  • zdejmij końcówkę szczoteczki elektrycznej i umyj ją pod bieżącą wodą. Wytarte urządzenie można odłożyć na ładowarkę.

Dodatkowo, ładuj urządzenie dostatecznie często, by zawsze były gotowe do pracy - najłatwiej jest odłożyć szczoteczkę elektryczną na ładowarkę bezpośrednio po zakończeniu szczotkowania. Wymieniaj także końcówki co trzy miesiące, a jeżeli ulegną one zniszczeniu - według potrzeb. Bardzo dużo praktycznych porad oraz opisów popularnych modeli znajdziesz na stronie szczoteczka-elektryczna.edu.pl

Zalety szczoteczek elektrycznych

Wśród najważniejszych zalet szczoteczek elektrycznych, znajdują się:

  • wykonywanie ruchów wibracyjnych, oscylacyjno-rotacyjnych, które dokładnie oczyszczają uzębienie z resztek pokarmów i płytki nazębnej,
  • masowanie dziąseł, co zapobiega chorobom przyzębia,
  • szybkie ruchy główki, które wielokrotnie zwiększają ilość usuwanej płytki nazębnej,
  • miękkość włosia umieszczonego na końcówce,
  • wbudowany czujnik nacisku, który uniemożliwia uszkadzanie szkliwa i podrażnianie dziąseł szczoteczką,
  • możliwość zakupu jednego urządzenia i wielu wymiennych końcówek, z których będzie korzystać cała rodzina,
  • intuicyjna obsługa szczoteczki, która umożliwia korzystanie z niej także osobom upośledzonym i dzieciom,
  • możliwość dostosowania urządzenia do indywidualnych potrzeb poprzez wybór odpowiedniego trybu szczotkowania oraz dobór odpowiedniej końcówki (np. wybielającej, jednopęczkowej czy też do zębów wrażliwych),
  • szczoteczki „myślą za nas”, odliczając czas oczyszczania uzębienia.

Wady szczoteczek elektrycznych

Niestety, żadne urządzenie nie jest pozbawionych wad. Do tych najczęściej wspominanych przy omawianiu szczoteczek elektrycznych zaliczają się:

  • cena urządzenia, sięgająca od 50 do nawet 900 zł
  • uzależnienie działania szczoteczki od prądu,
  • konieczność nauki szczotkowania tak, by nie za mocno dociskać szczoteczkę do zęba.

Czym jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to urządzenie, które oczyszcza uzębienie ze średnią prędkością 31 000 ruchów na minutę, wykorzystując ruchy pulsacyjne i wytwarzając fale dźwiękowe. Korzystanie z nich jest bezpieczne dla szkliwa i dziąseł i pozwala skutecznie usuwać płytkę nazębną. Dzięki temu, że podczas oczyszczania jamy ustnej powstaje tzw. chmura aktywnych bąbelków - lepiej umyte zostają przestrzenie międzyzębowe i inne trudnodostępne zakątki jamy ustnej. Według wielu stomatologów, szczoteczki soniczne oczyszczają uzębienie nawet jeszcze lepiej od klasycznych elektrycznych. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-jest-szczoteczka-soniczna/

Niezależnie od wybranego modelu, warto jest zainwestować w szczoteczkę elektryczną. Pomoże ona w walce z próchnicą i innymi chorobami w jamie ustnej. Zapobiegnie także chorobom przyzębia poprzez regularne dokładne usuwanie płytki nazębnej. Nasze zęby na pewno odwdzięczą się nam zdrowym i jaśniejszym wyglądem.

Kto może korzystać ze szczoteczek elektrycznych?

Z zasady, ze szczoteczki elektrycznej korzystać może każdy - dorosły, dziecko, osoby z ograniczonymi funkcjami motorycznymi. W szczególności jednak polecane są osobom:

  • noszącym aparaty ortodontyczne,
  • z nawracającym kamieniem nazębnym,
  • z chorobami przyzębia, z krwawiącymi dziąsłami, paradontozą (tu konieczna jest końcówka sensitive),
  • z krzywymi zębami, ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi,
  • które pragną poprawić swoją higienę jamy ustnej.

Czy sama szczoteczka elektryczna wystarczy, by dokładnie oczyścić zęby?

  • Regularnie wymieniane końcówki - główkę szczoteczki elektrycznej powinno się wymieniać tak często, jak szczoteczkę manualną - co trzy miesiące. Większość z modeli końcówek posiada specjalnie barwione włosie, które blaknie z upływem czasu. Gdy straci kolor do połowy długości - należy zakupić nową główkę. W niektórych przypadkach nie można czekać pełnych trzech miesięcy - jeżeli włosie końcówki jest odkształcone, wygięte - by nie uszkodzić zębów i dziąseł, należy wymieniać główki częściej. Niektóre modele umożliwiają wymianę końcówki nawet raz do roku. Przy zakupie nowych główek warto pamiętać, by nie decydować się na tańsze zamienniki - mogą one zniszczyć nasze szkliwo i podrażnić dziąsła, ponadto - nie posiadają wymaganych atestów.

Najpopularniejsze typy końcówek szczoteczek elektrycznych to:

  • końcówki klasyczne - często o owalnym kształcie, ze średnio miękkim włosiem. Przeznaczone do codziennego oczyszczania jamy ustnej,
  • do czyszczenia języka - ze specjalną nakładką, umożliwiającą oczyszczanie tej części jamy ustnej,
  • do wrażliwych zębów - dedykowane osobom z wrażliwymi zębami, krwawiącymi dziąsłami, charakteryzujące się bardzo miękkim włosiem,
  • ortodontyczne - produkowane dla osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. Włókna takich główek są rzadkiej ułożone, krótsze na środku co umożliwia oczyszczanie trudnodostępnych miejsc przy aparacie,
  • wybielające - rozjaśniające uzębienie z powierzchownych przebarwień, np. po kawie czy herbacie. Charakteryzują się twardszym włóknem, dlatego też - nie mogą być stosowane przez każdego,
  • silikonowe - służące poprawiającemu ukrwienie masażowi dziąseł,
  • jednopęczkowe - umożliwiające oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, często przydatne także osobom noszącym aparaty ortodontyczne, implanty czy też protezy. Ich główki są małe, zakończone pojedynczym pęczkiem włosia i docierają w każdy zakątek jamy ustnej,
  • dla dzieci - są niewielkie i zakończone delikatnym włosiem.
  • Ładowarka - jeżeli szczoteczka elektryczna nie jest zasilana bateriami, posiada w zestawie ładowarkę. Należy pamiętać, że urządzenie ma określony czas działania na akumulatorze i trzeba dostatecznie często podłączać je do prądu.
  • Pasta do zębów - warto spojrzeć, czy dany produkt może być stosowany w połączeniu ze szczoteczkami elektrycznymi. Przede wszystkim, pasta do zębów powinna mieć niski współczynnik RDA, by ścieranie zębiny nie było zbyt mocne.
  • Nić dentystyczna - umożliwia oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmowych i płytki nazębnej.
  • Irygator dentystyczny - służący do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i innych trudnodostępnych miejsc. Doskonale zwiększa poziom higieny jamy ustnej i jest polecany głównie osobom noszącym aparaty ortodontyczne, z niewielkimi przestrzeniami międzyzębowymi oraz tym, którzy nie lubią oczyszczania nićmi dentystycznymi.
  • Płyn do płukania jamy ustnej - dzięki swej płynnej formie, dociera do najdalszych zakątków jamy ustnej, języka i błon śluzowych, zabijając bakterie i wspomagając właściwą higienę jamy ustnej.

Szczoteczki elektryczne - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

  • Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Możesz zakupić jeden z trzech podstawowych rodzajów szczoteczek elektrycznych:

  • klasyczną, wykonującą ruchy rotacyjne bądź rotacyjno-pulsacyjne,
  • soniczną, której końcówka pracuje ruchami wibracyjno-pulsacyjnymi i generuje drgania tworzące aktywną chmurę bąbelków,
  • ultradźwiękową, która oczyszcza zęby emitując ultradźwięki.

Znając podstawowe cechy tych urządzeń musisz dobrać najlepsze do swoich potrzeb. Ważny jest także odpowiedni dobór rodzaju i wielkości końcówki. Jeżeli masz wątpliwości które urządzenie będzie dla ciebie najlepsze - skonsultuj się ze stomatologiem.

  • Jak dbać o wybraną szczoteczkę elektryczną?

Zawsze po zakończeniu oczyszczania zębów, należy szczoteczkę elektryczną dokładnie umyć. Przechowuje się ją w suchym miejscu, najlepiej na ładowarce bądź w etui. Raz w miesiącu dobrze jest zdezynfekować końcówkę, polewając ją wrzącą wodą. Do niektórych modeli szczoteczek dołączone są specjalne stacje dezynfekujące, które ułatwiają utrzymanie urządzenia w czystości.

  • Jaką pastę do zębów mogę zakupić?

Pasta do zębów stosowana ze szczoteczką elektryczną, przede wszystkim musi mieć niski wskaźnik RDA. Jeżeli wybierzemy zbyt mocno ścierającą pastę - w połączeniu z szybkimi ruchami urządzenia, będzie ona powodowała ścieranie szkliwo. Dobrze jeśli wybrany produkt jest gęsty (łatwiej nałożyć jego niewielką ilość), w formie pasty bądź żelu.

  • Czy będąc w ciąży mogę oczyszczać zęby szczoteczką elektryczną?

Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań - podobnie jak w okresie karmienia piersią.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Marcin234 (89.64. * .32) 21.03.2020 14:16

Dobry artykuł, znalazłem podobny, ale chyba bardziej wyczerpujący: https://elektryczneszczoteczki.pl/szczoteczka-soniczna-a-elektryczna/