Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czym są panele fotowoltaiczne i dlaczego warto je zainstalować?

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, zyskując dzięki temu oszczędność i pewną niezależność. Są one przyjazne dla środowiska i rzadko ulegają awarii. Dlaczego fotowoltaika stała się w ostatnich latach tak popularna, kto może z niej korzystać i czy faktycznie się to opłaca? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania oraz inne przydatne informacje, zapraszamy do lektury!

Czym są panele fotowoltaiczne i dlaczego warto je zainstalować?

Ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez energii elektrycznej. Większość urządzeń wykorzystywanych w domach wymaga stałego lub chociaż tymczasowego podłączenia do prądu, a to wiąże się z koniecznością opłacania rachunków, co wcale nie jest małym kosztem. Szukając oszczędności, coraz więcej osób postanawia zamontować instalację fotowoltaiczną. Może być ona skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków, jednak aby czerpać z niej maksimum korzyści, warto najpierw zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu

Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię promieniowania słonecznego i przekształcają ją w energię elektryczną. Jak to się dzieje? Promienie słoneczne padając na ogniwa fotowoltaiczne wywołują przepływ przez obwód prądu stałego. Ogniwa takie, w zależności od technologii produkcji, mogą być wykonane z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Wytworzony prąd stały przepływa następnie do inwertera i tam zostaje przetworzony na prąd zmienny, który może być wykorzystany do zasilania różnych urządzeń używanych w gospodarstwie domowym lub innym budynku, którego dotyczy instalacja fotowoltaiczna. Natężenie prądu zależne jest od intensywności promieni słonecznych, natomiast jego napięcie od liczby paneli, co przekłada się na moc instalacji.

Wytwarzaną w ten sposób energię można na bieżąco wykorzystywać lub magazynować, a jej nadwyżki przekazać do zakładu energetycznego i wykorzystać w tym samym roku rozliczeniowym, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Za każdą przesłaną 1 kWh można odebrać z sieci 0.8 kWh (w przypadku instalacji o mocy mniejszej niż 10 kW) lub 0.7 kWh (w przypadku instalacji mocniejszych). Magazynowanie oraz przesyłanie energii jest darmowe.

Bardzo często zdarza się, że panele fotowoltaiczne mylone są z kolektorami słonecznymi. Na czym polega różnica? Zarówno jedne, jak i drugie czerpią energię z promieniowania słonecznego, jednak panele słoneczne przetwarzają ją na ciepło, a fotowoltaiczne - na prąd. Kolektory słoneczne wykorzystuje się zatem najczęściej do podgrzewania wody użytkowej lub tej w basenie.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Dom jednorodzinny z instalacją fotowoltaiczną

Stale rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych związana jest szeregiem zalet takiego rozwiązania, do których zalicza się między innymi:

brak negatywnego wpływu na środowisko - fotowoltaika zaliczana jest do Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwala uzyskać potrzebną energię elektryczną w sposób ekologiczny, odciążając zakład energetyczny i zmniejszając zapotrzebowanie na paliwa kopalne, takie jak węgiel, którego spalanie powoduje zanieczyszczenie powietrza;

oszczędność - wyprodukowana tym sposobem energia elektryczna może częściowo, a nawet całkowicie pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu, takie rozwiązanie przyczynia się do sporych oszczędności i znacznego zmniejszenia rachunków. Trzeba tutaj także wspomnieć, iż fotowoltaika generuje oszczędności już od momentu jej uruchomienia;

niezależność - posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej, z której pozyskuje się energię daje duży komfort i niezależność od dostaw prądu oraz jego cen. Nawet w przypadku niewykorzystania wyprodukowanej w ten sposób energii i powstania jej nadwyżki latem, można ją wykorzystać podczas chłodniejszych miesięcy i pochmurnych dni, gdy promieniowanie słoneczne nie jest już tak intensywne;

możliwość montażu w dowolnym momencie - montaż fotowoltaiki nie wiąże się z wymianą instalacji elektrycznej, ponieważ panele wykorzystują już tę istniejącą;

bezproblemowość - panele nie wymagają czyszczenia i obsługi, są także bezawaryjne i nie generują hałasu.

Jak widać, za montażem paneli fotowoltaicznych przemawiają mocne argumenty, a wyżej wymieniono tylko niektóre z nich. Więcej o opłacalności fotowoltaiki i jej zaletach można dowiedzieć się w artykule - Opłacalność fotowoltaiki - poznaj największe zalety systemu.

Montaż paneli fotowoltaicznych - co trzeba wiedzieć?

Montażysta paneli PV na dachu

Aby taka instalacja mogła być przeprowadzona, przede wszystkim trzeba być pełnoprawnym posiadaczem lub dzierżawcą posesji, na której mają się znaleźć panele. Mogą być one zamontowane zarówno na gruncie, jak i dachu budynku, o ile jest wystarczająco wytrzymały. Aby mogły poprawnie działać, muszą być zainstalowane w odpowiednim miejscu - najlepiej od strony południowej, nachylone pod kątem ok. 35 stopni. Zapewnia to maksymalne korzystanie z promieniowania słonecznego, a co za tym idzie - dużą wydajność fotowoltaiki.

Montaż paneli fotowoltaicznych jest prosty i nie zajmuje dużo czasu, pod warunkiem, że jest wykonywany przez profesjonalistów. Instalacje powinny być dobierane indywidualnie, uwzględniając dotychczasowe rachunki za prąd, a w przypadku nowego domu - na podstawie znajdujących się w nim urządzeń. System fotowoltaiczny ma charakter modułowy, w związku z czym istnieje możliwość zamontowania dodatkowych paneli, jeśli zaistnieje taka potrzeba, jednak trzeba się wtedy liczyć z większymi kosztami.

Panele fotowoltaiczne – koszt

Panele PV czyli duża oszczędność finansowa

Koszt fotowoltaiki zależy głównie od mocy instalacji, a więc od ilości paneli. Wpływa na niego również miejsce montażu - bardziej skomplikowane instalacje będą kosztowały więcej, podobnie jak te oddalone od budynku, ponieważ w takim przypadku istnieje konieczność zakupu osobnych konstrukcji. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

Na koszt, poza ilością paneli, składa się również zakup inwertera, okablowania, systemu mocującego oraz montaż. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych to spora inwestycja, jednak istnieje możliwość skorzystania z dofinansowań, takich jak np. program "Czyste Powietrze". Dotyczy on właścicieli domów jednorodzinnych i ma pomóc między innymi w sfinansowaniu instalacji OZE, w tym fotowoltaiki. Wysokość takiego dofinansowania zależy od dochodów - im są one niższe, tym wyższa dotacja. Mimo, że koszt założenia paneli jest spory, to jest to jedna z najtańszych opcji jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, a zwrot z nakładów zazwyczaj ma miejsce już po 6-8 latach. Ponadto biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu i korzystanie z coraz większej ilości urządzeń elektrycznych, to bardzo opłacalna inwestycja.

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród budynków mieszkalnych, takich jak domy jednorodzinne. Przynoszą one wiele korzyści, wśród których szczególnie można wyróżnić oszczędność wynikającą ze zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, a także niezależność od cen i dostaw prądu oraz aspekty ekologiczne. Montaż fotowoltaiki wiąże się z dość dużymi wydatkami, jednak po kilku latach można liczyć na ich zwrot. Ponadto obecnie można skorzystać z dofinansowań, zatem nie ma na co czekać i warto zdecydować się na taką instalację już teraz, ponieważ panele fotowoltaiczne to naprawdę dobra inwestycja!

Emilia Zuzia

Specjalista SEO SEM

seolo.pl

Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

Materiał zewnętrzny

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Oberwator_R 17.09.2020 22:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W związku z tym, że instalowane w ramach montażu fotowoltaiki nowe liczniki dwukierunkowe posiadają możliwość pomiaru zarówno mocy czynnej jak i biernej pojemnościowej i indukcyjnej dostawcy energii wykorzystują to wystawiając prosumentom rachunek za "ponadnormatywny pobór energii biernej pojemnościowej" . Pierwsze takie rachunki otrzymali klienci PGE Białystok. Ponieważ w domach jest coraz więcej takich urządzeń (zasilacze impulsowe, przetwornice oświetlenia LED) rośnie ilość pobieranej energii biernej pojemnościowej. Można oczywiście zakupić kompensator mocy biernej ale to urzadzenie tanie nie jest. Tak więc kalkulatorki do rączek, bo oznacza to kolejną korektę "opłacalności" instalacji fotowoltaicznych.

~kryss (89.65. * .140) 14.09.2020 15:03
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~KUKUnaMUNIU (87.205. * .175) 13.09.2020 22:55
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

"Panele opłacają się ludziom którzy potrafią liczyć", czyli ich importerom, dystrybutorom i monterom :))))
Niewiele się pomyliłem, co nie? Propozycja dla niesekciarzy: Przejedźcie się po wsiach i zobaczcie, które domy najczęściej kopcą wiosną, latem, jesienią, a potem wytłumaczcie sobie, dlaczego tak wiele wśród nich chałup obłożonych fotovoltaiką? Monter "źle policzył"?

~zatroskana (5.173. * .105) 13.09.2020 21:06
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

elektryczne odbiorniki i naprzód

~zatroskana (5.173. * .240) 13.09.2020 21:01
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Prawda

~Jan_Kowalski (188.146. * .80) 13.09.2020 19:12
oceniono 6 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Oberwator_R 13.09.2020 17:31
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Coraz więcej informacji można znaleźć na temat kłopotów krajów, które przesadziły z wielkością udziału źródeł OZE (n.p. fotowoltaiki) w ich systemach energetycznych. Kłopoty miały m.in. USA (Kalifornia), Australia oraz Niemcy. Zdarzało się tam to co powinno być oczywiste dla przeciętnie inteligentnego człowieka: że co jakiś czas przychodzi okres kiedy w tym samym czasie słońce nie świeci a wiatr nie wieje. Zamknięcie dużej części elektrowni systemowych (czyli wodnych, gazowych, jądrowych lub węglowych) doprowadziło w Australii Południowej do blackoutu. W Kalifornii stało się podobnie. Symptomy otrzeźwienia powoli widać. Niemcy praktycznie OZE nie dotują. U nas podobno trwają prace nad zmianą definicji prosumenta w celu graniczenia ilości nieregulowalnych źródeł w systemie energetycznym. Wg tego projektu Państwo nie będzie odbierało nadmiaru energii produkowanej indywidualnie. Właściciel instalacji fotowoltaicznej będzie musiał posiadać własny magazyn energii (akumulatory) i sam sobie magazynować nadwyżki. Weźcie sobie kochani kalkulatorki i przeliczcie na nowo "okresy zwrotu" swoich fotowoltaicznych zabawek.

~KUKUnaMUNIU (77.255. * .100) 12.09.2020 10:21
oceniono 7 razy
1
Zgłoś

Wszystko to jest "wspaniałe". Szkoda tylko, że skrzętnie ukrywa się koszty uboczne tej wspaniałości, takie jak lawinowe powstawanie kolejnego gatunku bardzo kłopotliwych odpadów (żywotność 10 lat, efektywność pewnie 5 lat) oraz udział tego obkładania Planety, kolejnymi, czarnymi, przypowierzchniowymi akumulatorami ciepła, które podnoszą lokalnie temperaturę w, i tak już zabetonowanym, środowisku człowieka.

~JanosikPlus (83.7. * .205) 11.09.2020 16:57
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Takie panele to wspaniała rzecz. Warto jeszcze dodać że jak już ludzie sobie je zamontują to nasze wspaniałe państwo wprowadzi podatek od "słońca" wzorem np. Hiszpanii. Tam też były dopłaty i ludzie byli namawiani do tych instalacji. Teraz są cyckani z pieniędzy.

~borok (155.133. * .231) 11.09.2020 15:12
oceniono 7 razy
1
Zgłoś

do tego artykułu mozna jeszcze duzo dodać choćby to że jak tauron wyłączy prąd to panele :nie działąją"chyba że ma się profesjonalną instlację,z tym dodawaniem paneli też nie jest tak jak pisze itd.