Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co jest źródłem białka? Proteiny dla sportowców nie tylko z odżywek.

Jasne, suplement z aminokwasami czy odżywka białkowa kupione w sklepie internetowym to najszybsze rozwiązanie, często też najłatwiejsze - ale czy jedyna słuszna droga w sporcie? Oczywiście nie, przed Wami alternatywne źródła białka.

Co jest źródłem białka? Proteiny dla sportowców nie tylko z odżywek.

Czym jest białko i po co je spożywać?

Białko to jeden z podstawowych, obok węglowodanów i tłuszczów, makroskładników pokarmowych. Zaliczane jest do składników budulcowych, ze względu na to, że wszystkie najważniejsze struktury naszego organizmu zbudowane są z białek (między innymi oczywiście) - poczynając od mięśni, poprzez mózg, na enzymach i hormonach peptydowych kończąc.

Białko pełni także funkcje energetyczne w naszym ustroju - każdy jego gram dostarcza ok. 4 kilokalorii (kcal). Białka zbudowane są z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi.

Ile białka potrzebuję?

Zapotrzebowanie na proteiny uwarunkowane jest przede wszystkim od naszej masy ciała, gdyż to właśnie od niej zależeć będzie to ile gramów białka powinniśmy spożywać. Zapotrzebowanie białkowe dla osób aktywnych podawane jest więc w ramach na kilogram masy ciała (ogólnej lub beztłuszczowej, zależnie od wytycznych i uprawianej dyscypliny sportowej).

Kolejnym z determinantów jest uprawiana dyscyplina i, nierozerwalnie związana z tym, zawartość masy mięśniowej oraz konieczność rozwoju masy i siły mięśni u atlety. Nie  jest zaskakującym, że kulturysta białek potrzebuje istotnie więcej niż biegacz długodystansowy.

Gdzie znajdę białko?

Biorąc pod uwagę suplementy białkowe mamy na podorędziu" najpopularniejsze białka serwatki (whey protein), - izolat białek serwatkowych (WPI), koncentrat białka serwatkowego (WPC) i hydrolizat (WPH); z innych białek mlecznych - kazeinę, ale także białko wołowe, sojowe, grochu, ryżu czy konopne.

W każdym sklepie z suplementami kupicie także aminokwasy w formie wolnej (np. EAA - zestaw aminokwasów niezbędnych, czy BCAA - aminokwasy rozgałęzione - leucynę, izoleucynę i walinę), chętnie suplementowane przez zawodników sportów siłowych (osobiście proponuję sięgać raczej po białko "pełne"). Suplementy to jednak oczywiście nie wszystko! 

Do naturalnie wysokobiałkowych produktów spożywczych zaliczymy te najbardziej oczywiste:

  • mięso, podroby, produkty wędliniarskie, ryby (zważ na zawartość tłuszczu w wędlinach, kiełbasach i mięsie czerwonym),
  • jaja,
  • nabiał (głównie sery - są one również świetnym źródłem wapnia, zwróć jednak uwagę na zawartość tłuszczu i sodu/soli!).

Jednocześnie nie należy zapominać o innych, równie smacznych i niepozbawionych walorów zdrowotnych i odżywczych, źródłach białka w królestwie roślin:

  • orzechy (pamiętaj, że są wysokotłuszczowe i wysokokaloryczne - to niezmiernie zdrowa grupa produktów, musimy jednak pamiętać by "uszanować" bilans kaloryczny),
  • suche nasiona roślin strączkowych oraz produkty, półprodukty i potrawy przygotowane z ich użyciem - pasty sojowe, hummusy, tofu, falafele, "wędliny" sojowe,
  • zboża (stanowiące również obfite źródło błonnika pokarmowego i węglowodanów przyswajalnych oraz witamin z grupy B, cynku i fosforu) - warto wybierać produkty zbożowe z pełnego przemiału.

W produktach odzwierzęcych znajdziecie głównie białka pełnowartościowe, w roślinnych natomiast - niepełnowartościowe (co nie oznacza, że bez wartości odżywczej!) - warto sięgać po obie grupy produktów spożywczych i urozmaicać codzienny jadłospis!

Lepsze białko z odżywki czy jedzenia?

Niezależnie od tego czy mówić będziemy o białkach mlecznych (białka serwatkowe i białka kazeinowe), wołowych, roślinnych, drobiowych czy innych - ich źródłem może być zarówno suplement, jak i żywność tzw. konwencjonalna.

Zawsze, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość, optymalniejszym rozwiązaniem jest sięganie po klasyczne pożywienie. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względów czasowych/logistycznych/smakowych lub zwyczajnie niewielkiego odczuwania głodu. Jeśli więc możesz zjeść posiłek - zjedz (możesz oczywiście dodać do niego odżywki białkowej, np. do ciasta czy omletów), jeśli jednak nie masz takiej możliwości - z czystym sercem możesz sięgnąć po koktajl z odżywki.

Materiał zewnętrzny