Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Karmienie psa dynią – czy pies może jeść dynię?

Psy są względnymi mięsożercami, co oznacza, że w ich diecie oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego powinny znaleźć się również warzywa i owoce. Oczywiście nie wszystkie produkty roślinne będą dla nich odpowiednie. A jak jest z dynią dla psa? Czy w diecie czworonoga jest miejsce na to warzywo?

Karmienie psa dynią – czy pies może jeść dynię?

Dynia dla psa – wartości odżywcze

Ze względu na wysoką zawartość włókna pokarmowego o właściwościach prebiotycznych dynia wykorzystywana jest jako składnik karm pełnoporcjowych dla psów. Prebiotyki to substancje stymulujące do wzrostu „dobre” bakterie jelitowe. To ważne, ponieważ prawidłowa mikroflora jelit wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Zwiększone zapotrzebowanie na błonnik mają psy o brachycefalicznej (skróconej) budowie czaszki, np. buldogi francuskie. U zwierząt tych często występują dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Warto więc, by w ich diecie znalazło się powyżej 5% włókna pokarmowego dobrej jakości. Zwiększone zapotrzebowanie na nie mają też czworonogi w podeszłym wieku.

Dynia dla psa jest również źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów (skrobi). Jednocześnie warzywo to zawiera sporą ilość wody, więc może stanowić niskokaloryczną przekąskę dla psa, zwłaszcza w żywieniu osobników ze skłonnością do nadwagi. Ponadto występuje w niej beta-karoten, czyli prowitamina A, która działa antyoksydacyjnie i ma korzystny wpływ na wzrok czworonoga.

Czy pies może jeść dynię? Dynia to warzywo, które nie zaszkodzi Twojemu podopiecznemu, a nawet przyniesie mu pewne korzyści. Można jednak podawać ją tylko okazjonalnie, jako przekąskę, a nie jako główny składnik posiłku.

W jakiej formie można podawać psu dynię?

Jeśli zdecydujesz się na podanie psu dyni, powinieneś odpowiednio ją przygotować. Surowa dynia dla psa jest ciężkostrawna i może spowodować u niego niestrawność. Obierz ją, pokrój w kostkę i ugotuj do miękkości w wodzie lub na parze, bez dodatku soli i innych przypraw. Możesz serwować ją także w formie miękkich kawałków lub purée.

Purée z dyni podawane w niewielkich ilościach wpływa na wyregulowanie pracy jelit – łagodzi biegunki i zaparcia u psa. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój podopieczny ma problemy trawienne, najpierw lepiej wybrać się z nim do lekarza weterynarii, który zbada zwierzę i zaleci odpowiednie leczenie oraz dietę. Podczas wizyty zapytaj, czy pies może jeść dynię, a jeśli tak, to w jakiej ilości.

Nie można dyni dla psa używać jako głównego składnika diety. Potraktuj ją jak inne przekąski i podawaj zwierzęciu tylko okazjonalnie. Pamiętaj, że smakołyki nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii w diecie czworonoga. Ugotowana dynia stanowi korzystny dodatek do menu, ale już karmienie psa dużymi jej porcjami może mu poważnie zaszkodzić, zaburzając bilans składników odżywczych i doprowadzając do niedoborów bądź nadmiarów pokarmowych.

Podstawą diety Twojego psa powinna być pełnoporcjowa karma gotowa, na przykład Pedigree®, która zapewni mu wszystkie niezbędne substancje odżywcze – odpowiednią ilość i proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych.

Czy pies może jeść pestki z dyni?

Przy okazji nasuwa się pytanie, czy pestki dyni dla psa to równie dobra przekąska, jak miąższ. Jeśli chcesz poczęstować czworonoga pestkami dyni, rób to okazjonalnie i podawaj je w małych ilościach. Najpierw jednak rozdrobnij je w młynku do kawy lub maszynce do mielenia, aby uniknąć groźnego zadławienia lub utkwienia pestek w zębach. Pestki dyni są bogate w tłuszcz, a więc dość kaloryczne, dlatego łatwo podnoszą wartość energetyczną diety i w nadmiarze mogą zwiększać ryzyko nadwagi i otyłości.

Przez niektóre osoby pestki dyni uważane są za domowy specyfik na odrobaczenie psa. Metoda ta nie jest jednak skuteczna, w ten sposób można jedynie zaszkodzić zwierzęciu, podając mu dużą ich ilość. W przypadku gdy podejrzewamy inwazję pasożytniczą u czworonoga, należy zgłosić się z nim do lekarza weterynarii, który zastosuje skuteczną i bezpieczną farmakoterapię.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tylkozdrowakarma (89.64. * .84) 13.10.2021 00:04

Pedigree? Tyle renomowanych firm istnieje na rynku a promujecie najgorszy syf? To nie karma tylko odpad...