środa, 19 czerwca 2019

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Wychowali 27 czarnych pasów [ZDJĘCIA]

05.04.2017 15:45 | 1 komentarz | pm

Zawodnicy Rybnickiego Klubu Taekwon-do Feniks-Arete, we Wrocławiu, wzięli udział w centralnym egzaminie na stopnie mistrzowskie w Taekwon-do ITF.

Wychowali 27 czarnych pasów [ZDJĘCIA]
Fot. mat. prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W egzaminie brało udział blisko 50 osób z Polski, w tym siedmioro zawodników Rybnickiego Klubu Taekwon-do Feniks-Arete. Na stopień II dan zdawali: Adrianna Karwowska-Poleszak oraz małżeństwo – Ewelina i Marek Stepnowscy, na stopień I dan zdawali: Patryk Kolarczyk, Dominik Henzel, Dawid Stawczyk oraz Dariusz Kozioł. – Mamy dwa powody do dumy – mówi trener i prezes RKT Feniks-Arete – pierwszy to to, że wszystkie osoby z naszego klubu zdały egzamin, którego zdawalność to ok. 50 proc., drugi jest taki, że część naszych zdających to osoby w wieku blisko 40 lat i powyżej, w takim okresie życia ciężej jest znaleźć czas na regularny trening oraz przejść testy sprawnościowe, które nie należą do najłatwiejszych – tłumaczy Rafał Poleszak.
Egzamin Taekwon-do składa się z kilku części:
- układy formalne – zbiór technik ataku i obrony połączony w jeden ruchowy schemat, należy wykazać się dokładnością techniczną i koordynacją. Na stopień II dan należy znać 12 takich układów każdy o średniej ilości 30 ruchów. W sumie układów w Taekwon-do jest 24 i są one najważniejszym elementem tej sztuki walki, ponieważ zawierają całą jej tożsamość techniczną i są spuścizną twórcy Taekwon-do gen. Choi Hong Hi,
- techniki podstawowe – kopnięcia w różnych konfiguracjach (np. 3 kopnięcia jedną nogą lub kilka kopnięć w różne strony), dochodzą do tego także kopnięcia z wyskoku i po obrocie, ta część wymaga dużej równowagi oraz dynamiki,
- walka sterowana – ustalona szkoleniowa walka z partnerem – pokazuje umiejętność poprawnego zastosowania technik ataku i obrony w odpowiednim dystansie,
- walka wolna – pojedynek/wolna walka z partnerem przy użyciu kopnięć i uderzeń,
- samoobrona – techniki obrony przy wykorzystaniu uderzeń, kopnięć, oswobodzeń, dźwigni, rzutów, uników itp.,
- rozbicia – bardzo widowiskowa część polegająca na pokazaniu skuteczności technik przez rozbijanie od 1 do 4 desek 2cm grubości na wysokości od 1 do 2,5 metra, na ziemi, z wyskoku i po obrocie.
Egzamin na stopnie mistrzowskie przeprowadzany jest 3 razy w roku; w czerwcu i grudniu w Lublinie oraz w marcu we Wrocławiu. W centralnej komisji egzaminacyjne zasiadają najwyższe stopnie w Polsce oraz gość zapraszany z zagranicy – od kilku lat jest to Wielki Mistrz Kim Lan Ung z Niemiec, posiadacz 9 dana (najwyższy stopień w Taekwon-do ITF). Centralny egzamin przed jedną komisją dla wszystkich kandydatów do czarnego pasa w Polsce, pozwala także zapewnić jednakowe standardy dla wszystkich chętnych i utrzymać wysoki poziom w Taekwon-do.
Do tej pory w Rybnickim Klubie Taekwon-do Feniks-Arete, trenerom Rafałowi Poleszakowi 6 dan oraz Arturowi Wołosewiczowi 4 dan, udało się wychować aż 27 czarnych pasów. – W naszym klubie nie skreślamy nikogo z powodu wieku, płci czy budowy ciała, każdego jesteśmy w stanie wyszkolić i doprowadzić do czarnego pasa, jest to tylko kwestia determinacji ćwiczących – mówi prezes Rafał Poleszak. – Zapraszamy na treningi, a także na naszą stronę www.tkd.rybnik.pl oraz fanpage www.facebook.pl/tkdrybnik - kończy Poleszak. (inf. mat. prasowe)