Niedziela, 16 czerwca 2019

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Medale rybnickich szpadzistek na mistrzostwach Polski

09.05.2017 15:45 | 0 komentarzy | pm

Dwa brązowe medale wywalczyły zawodniczki RMKS Rybnik na mistrzostwach Polski juniorek młodszych. 

Medale rybnickich szpadzistek na mistrzostwach Polski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W piątek, 5 maja i dzień później na planszach w Drzonkowie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, będąca jednocześnie indywidualnymi i drużynowymi Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych (do 17 lat) w szermierce. W ciągu całorocznej rywalizacji do finałowego turnieju indywidualnego w szpadzie, zakwalifikowało się 42 zawodników w szpadzie chłopców oraz 42 zawodniczki w szpadzie dziewcząt W drugim dniu odbyły się turnieje drużynowe. Tylko 12 najlepszych drużyn szpady męskiej i szpady kobiet rywalizowało o medale. RMKS Rybnik reprezentowali: szpada męska - turniej indywidualny - Maciej Białas, Marcin Tumas. Szpada kobiet - turniej indywidualny: Beata Pękała, Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Patrycja Frystacka, w takim też składzie rybniczanki rywalizowały w zawodach drużynowych, do Tumasa i Białasa dołączyli Eligiusz Malinowski i Wiktor Wałach.

W pierwszym dniu w turnieju indywidualny znakomicie spisała się jedna z najmłodszych uczestniczek turnieju, 13-letnia Alicja Klasik, która dopiero w półfinale przegrała 14:15 z Dominiką Pawłowska z Flesza Świdnica, jak się okazało późniejszą mistrzynią Polski. – Choć Ala jest jeszcze młodziczką, to w swoim dorobku medalowym ma już złoty medal indywidualny i dwa srebrne z drużynowych MP młodzików. Jest aktualnie liderką listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego w kategorii młodziczek – relacjonuje Artur Fajkis, trener rybnickich zawodniczek. W finałowej ósemce bardzo dobre 5. miejsce zajęła Beata Pękała. Patrycja Frystacka była 25., a Kinga Zgryźniak 37. – W szpadzie męskiej niestety naszym zawodnikom nie poszło już tak dobrze. Marcin Tumas pomimo bardzo dobrych walk w eliminacji grupowej przegrał walkę o najlepszą „16” turnieju z Stanisławem Rutzem ze Szpady Wrocław i zajął 20. miejsce. Jedno miejsce za nim, 21 zajął Maciej Białas – dodaje Fajkis.

W drugim dniu odbyły się turnieje drużynowe. Rybnickie szpadzistki, po dobrym starcie indywidualnym, zajmowały 2. miejsce w rankingu, natomiast szpadziści 7. Drużyna szpady kobiet z pierwszego meczu była zwolniona. W swoim pierwszym meczu o półfinał dziewczęta wygrały z drużyną PTG Sokoła Mielec 45:34. W meczu półfinałowym rybnickie zawodniczki musiały zmierzyć się z SKS Fleszem Świdnica. – Niestety po bardzo wyrównanym pojedynku, młodziutkie szpadzistki przegrały 45:42. Pomimo porażki w walce o finał OOM nasze zawodniczki w walce o trzecie miejsce z Sokolnią Chorzów wygrały wszystkie swoje walki i pewnie zwyciężyły w całym meczu 45:32, zdobywając brązowy medal. Na uwagę zasługuje fakt, że trzy z naszych zawodniczek w drużynie: Klasik, Frystacka oraz Zgryźniak, to jeszcze młodziczki, więc drużyna wraz z Pękałą, która przeszła do kategorii juniora młodszego w tym sezonie jest bardzo rozwojowa i perspektywiczna – tłumaczy Artur Fajkis.

Szpadziści z Rybnika w pierwszym meczu wygrali z TS Górnik Radlin 45:38. W walce o półfinał rybnicki zespół przegrał, po bardzo wyrównany pojedynku, z PKSZERM Warszawa 37:45. Pomimo porażki o strefę medalową, rybniczanie walczyli o miejsca 5-8 z wielką determinacją i zaangażowaniem . Z tego zadania chłopcy wywiązali się w 100 proc., pokonując wszystkich swoich przeciwników i zajmując ostatecznie 5. miejsce.

Start w OOM sekcji szermierczej RMKS Rybnik może uznać za bardzo udany, ponieważ w klasyfikacji klubowej w szpadzie RMKS zajął znakomite 3. miejsce.

Klasyfikacja końcowa:
Szpada dziewcząt:
1.PAWŁOWSKA Dominika (SKS Flesz Świdnica)
2.BRYCH Barbara (UKS Wołodyjowski Siem. Śl.)
3.PERNACH Aleksandra (UKS Wołodyjowski Siem. Śl.)
3.KLASIK Alicja (RMKS Rybnik)
5.PĘKAŁA Beata (RMKS Rybnik)
6.KAWENCKA Ewa (Piast Gliwice)
7.MUSIAŁ Anna (Pałac Młodzieży Katowice)
8.URYGA Patrycja (Muszkieter Gliwice)

Szpada chłopców:
1.ZBIERADA Bartłomiej (PKSzerm Warszawa)
2.KOC Franciszek (T.S. Wisła Kraków)
3.RACHWALIK Michał (UKS Start Opole)
3.RUTZ Stanisław (KS Szpada Wrocław)
5.NOGANOWICZ Karol (WKS Kolejarz Wrocław)
6.BULANDRA Jan (AZS AWF Katowice)
7.SZURLEJ Bartłomiej (WKS Kolejarz Wrocław)
8.RADOSZ Mikołaj (SKS Grass-Hopper Kalwaria)

Szpada dziewcząt drużynowo:
1.SKS Flesz Świdnica
2.UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie
3.RMKS Rybnik
4.DOSiR Sokolnia Chorzów
5.SKS Muszkieter Gliwice
6.Pałac Młodzieży Katowice
7.KS Szpada Wrocław
8.PTG Sokół 1893 Mielec

Szpada chłopców drużynowo:
1.WKS Kolejarz Wrocław
2.PKSzerm Warszawa
3.KS Szpada Wrocław
4.SKS Flesz Świdnica
5.RMKS Rybnik
6.MKS Kusy Szczecin
7.Zerwikaptur Kraków
8.UKS MDK Olimp Lubin