środa, 8 kwietnia 2020

imieniny: Dionizego, Cezaryny, Radosława

RSS

Tour de Pologne w naszym regionie. Zobacz, przez które miasta przejedzie

11.04.2019 16:55 | 0 komentarzy | adi

Dzisiaj wyjaśniło się, przez jakie miasta przejedzie peleton 76. Tour de Pologne. Jak w poprzednich latach, Górny Śląsk jest ważnym regionem dla największego kolarskiego wyścigu w Polsce, który odbędzie się w dniach 3-9 sierpnia.

Tour de Pologne w naszym regionie. Zobacz, przez które miasta przejedzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym roku Tour de Pologne odbywał się pod hasłem Narodowy Wyścig Niepodległości, włączając się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. W tym roku przypada stulecie polskiego olimpizmu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W związku z tym Tour de Pologne rozgrywany będzie jako "Wyścig Pokoleń" i w szczególny sposób nawiąże do olimpijskich sukcesów kolarzy, przede wszystkim Ryszarda Szurkowskiego, Czesława Langa i Rafała Majki.

Podobnie jak przed rokiem uroczyste otwarcie wyścigu będzie miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia kolarze będą mieli do pokonania pagórkowaty etap ze startem i metą w Krakowie. Kolejne dwa dni to typowo sprinterskie etapy z trudną, technicznie trasą. 4 sierpnia peleton wystartuje z Tarnowskich Gór i zafiniszuje przy Spodku w Katowicach. Dzień później na trasie pojawi się miejsce-symbol polskiego sportu, czyli Stadion Śląski w Chorzowie, a finisz zaplanowano w Zabrzu.

Ten etap najbardziej zainteresuje mieszkańców naszego regionu bowiem kolarski peleton przejedzie m.in. przez Żory, Jastrzębie-Zdrój i Rybnik, gdzie będą miały miejsce Lotna Premia LOTTO i Górska Premia TAURON czwartej kategorii.

Czwarty etap Jaworzno - Kocierz, Śląskie będzie rozgrywany pod hasłem stulecia powstań śląskich, a partnerem mety jest Województwo Śląskie. Tego dnia kolarze pierwszy raz wjadą w wysokie góry, a na trasie znajdą się dwie premie górskie pierwszej kategorii. Piąty etap to znów interwałowa, pagórkowata trasa z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej. Ostatni dwa dni będą decydujące dla losów klasyfikacji generalnej. Szósty etap Małopolska, Zakopane i siódmy, królewski etap BUKOVINA Resort - Bukowina Tatrzańska to klasyczna górska trasa w przepięknej scenerii polskich Tatr.

- Tour de Pologne to największe wydarzenie sportowe w Polsce. Jesteśmy dumni, że województwo śląskie jest partnerem tak prestiżowego wyścigu kolarskiego, którego czwarty etap odbywać się będzie pod hasłem 100-lecia Powstań Śląskich. W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego i chcemy, aby temat ten zaistniał szeroko w przestrzeni publicznej. Liczymy na sportową rywalizację na najwyższym poziomie i trzymamy kciuki za naszych zawodników - podkreślił Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego

Trasa 76. TdP UCI World Tour

1. Etap: 3.08. Kraków-Kraków (136 km);

2. Etap: 4.08. Tarnowskie Góry-Katowice (153 km);

3. Etap 5.08. Stadion Śląski, Chorzów-Zabrze (157 km);

4. Etap 6.08. Jaworzno- Śląskie, Kocierz (173 km);

5. Etap 7.08. Kopalnia Soli „Wieliczka”- Bielsko-Biała (154 km);

6. Etap 8.08. Małopolska, Zakopane (155 km);

7. Etap 9.08. BUKOVINA Resort- Bukowina Tatrzańska (132,5 km).