Porażka, która nic nie zmienia

Górnik Zabrze przegrał na własnym stadionie w kończącym rozgrywki PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2019/2020 meczu 37. kolejki z Zagłębiem Lubin 0:2. Zabrzanie, którzy mimo porażki wygrali grupę spadkową zakończyli ligowe rozgrywki na 9. miejscu w tabeli. Dzisiejsze spotkanie było pożegnalnym meczem dla czterech żegnajacych się z Górnikiem piłkarzy.

Początek spotkania należał do gospodarzy, którzy kilkukrotnie stworzyli zagrożenie pod bramką Zagłębia. Zabrzanie mieli jednak problemy ze skutecznością, co odbijało się na jakości strzałów, które mijały światło bramki. Dwukrotnie na posterunku był z kolei bramkarz przyjezdnych - Konrad Forenc. Niewykorzystane sytuacje zabrzan zemściły się na nich w 13. minucie. Napastnik gości - Bartosz Białek do zdobycia gola potrzebował jednak aż trzech prób. Pierwsze z uderzeń obronił strzegący bramki Górnika Martin Chudy, drugie zatrzymało się na poprzeczce i dopiero trzecie znalazło drogę do bramki i wyprowadziło gości na prowadzenie. W kolejnych minutach inicjatywę przejmować zaczęli lubinianie, jednak nie byli w stanie podwyższyć prowadzenia. W końcówce ponownie do głosu doszli gospodarze, którzy przed przerwą powinni doprowadzić do remisu. Zabrzanom zabrakło jednak szczęścia. Jesus Jimenez uderzył w poprzeczkę, a strzał Igora Angulo kapitalnie obronił bramkarz gości. Ostatecznie na przerwę obydwa zespoły schodził przy wyniku 0:1.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli goście, którzy dziesięć minut po wznowieniu gry byli blisko podwyższenia prowadzenia. W świetnej sytuacji znalazł się Bartosz Białek, którego uderzenie z ostrego kąta obronił Martin Chudy. Zabrzanie nie byli w stanie odpowiedzieć, a w 67. minucie stracili drugiego gola. Rzut karny podyktowany przez prowadzącego spotkanie Pawła Gila za faul na zdobywcy pierwszej bramki na gola zamienił Filip Starzyński. W ostatnich dwudziestu minutach lubinianie cofnęli się i dzięki konsekwentnej obronie skutecznie rozbijali ataki gospodarzy. Podopieczni Marcina Brosza, którzy wyraźnie nie mieli pomysłu na grę nie byli w stanie stworzyć zagrożenia pod bramką gości. W końcówce żaden z zespołów nie był w stanie zmienić wyniku meczu, który zakończył się rezultatem 0:2.

Dla Górnika w barwach którego po raz ostatni wystąpili Igor Angulo i Szymon Matuszek była to dwunasta porażka w sezonie. Zabrzanie, którzy w 37 meczach zgromadzili na swoim koncie 53 "oczka" sezon 2019/2020 zakończyli na 9. miejscu w tabeli.

Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin 0:2 (0:1)

Bramki: Białek 13., Starzyński 67.

Górnik: Martin Chudy - Dariusz Pawłowski, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza (55. Michał Koj), Szymon Matuszek (46. Giorgos Giakoumakis), Piotr Krawczyk (46. Erik Jirka), Roman Prochazka, Alasana Manneh, Jesus Jimenez, Igor Angulo

Zagłębie: Konrad Forenc - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Dominik Jończy, Sasa Balić, Jewgienij Bashkirov, Filip Starzyński (87. Dawid Pakulski), Patryk Szysz, Łukasz Poręba (93. Kamil Kruk), Sasa Zivec, Bartosz Białek (91. Jakub Sypek)

Żółte kartki: Matuszek - Balić

Sędzia: Paweł Gil (Lublin)