Niedziela, 23 stycznia 2022

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Silesia Samurai X. Dwa dni sportowej rywalizacji w Radlinie z pokazem broni w tle [ZDJĘCIA]

20.11.2021 17:06 | 1 komentarz | AgaKa

W dniach 20-21 listopada w hali MOSiR Radlin trwają Mistrzostwa Polski Nowoczesnych Sztuk Walki SILESIA SAMURAI. To już X, jubileuszowa edycja. Poza maratonem sztuk walki uczestnicy mają okazję podziwiać wystawę starożytnej japońskiej broni.

Silesia Samurai X. Dwa dni sportowej rywalizacji w Radlinie z pokazem broni w tle [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W hali MOSiR Radlin trwają dwudniowe Mistrzostwa Polski Nowoczesnych Sztuk Walki Silesia Samurai X. To maraton wschodnich sztuk i sportów walki, największy tego typu turniej w tej części Europy. Na jubileuszową edycję dnia pierwszego zjechało ponad 220 zawodników z całej Polski oraz Czech. 

Pokonywanie toru przeszkód na czas

Pokonywanie toru przeszkód na czas

Sobotnia rywalizacja rozpoczęła się od toru przeszkód na czas dla młodszych zawodników na małej sali MOSiR. Pokazowe triki do muzyki czy efektowne rozbicia desek i inne konkurencje rozegrano już na głównej hali. Jedną z atrakcji tej edycji zawodów jest bez wątpienia wystawa starożytnej japońskiej broni.

Co znaleźliśmy na wystawie? Poza katanami i nunczako było też kilka innych, ciekawych pozycji, między innymi:

Jitte (czarne) - metalowa pałka o długości ok. 45 cm z hakiem (kłem) od strony rękojeści, wyspecjalizowana broń używana w Japonii przez japońskie służby policyjne, detektywów, tajnych agentów. Kolor zawieszki świadczył o randze oficera.

Sztylet Sai - japońska broń defensywna podobna do widełek. Sai był używany przez wojowników ninja, a także przez policjantów na Okinawie. Szczególnie przydatny do wytrącania broni przeciwnika, pierwotnie używany przez chłopów na plantacjach ryżu do robienia otworów na sadzonki. Sai mogło posłużyć japońskim chłopom jako broń, dzięki której mogli blokować miecze samurajskie i poprzez złapanie je w „wąsy" i przekręcanie sai - łamać twarde lecz kruche miecze. Sztylety nosiło się za pasem.

Stalowe kulki kusari fundo - broń ninja o dość prostej budowie: składa się z dwóch małych lecz masywnych ciężarków połączonych łańcuchem które z łatwością można schować do kieszeni lub trzymać w zaciśniętej pięści. Broń ta służyła głównie do samoobrony.

Na niedzielę przewidziane są następujące konkurencje:

  • walki soft kijem
  • walki przerywane point
  • walka ciągła light (dzieci)
  • walka ciągła kick light (od kadeta)
  • walka w ringu MFR K1

Start godz. 10.00.