Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Olimpijski rok

Rok 1928 zaczął się od tradycyjnych noworocznych spotkań klubowych. 5 stycznia 1928 r. Schwimmverein „Delphin” urządził w hotelu Brück`s wieczór towarzyski (Faschingsvergnügenfest).
Olimpijski rok
Na uroczystość nie wysłano zaproszeń, gdyż jako wejściówka służyła legitymacja klubowa. Drugi raciborski klub pływacki - „SC Ratibor” urządził swoje noworoczne spotkanie w domu niemieckim. Bawiono się tam przy muzyce i śpiewie . W dniach 5-8 stycznia 1928 r. miały miejsce spotkania noworoczne następujących klubów: „SuEV Plania”, „SV Ratibor 03”, DJK „Silesia”, „Automobil und Motorradklub” Ratibor, „Sportverein Ostrog”, (nie występującego w innych źródłach) „Kawallerie Verein” z prezesem, pułkownikiem w stanie spoczynku von Selchowem oraz „Glatzer Gebirgsverein Ortsgruppe Ratibor” z prezesem Mandelem.
 
W drugiej połowie stycznia rozpoczęły się rozgrywki piłkarskie. W eliminacjach do mistrzostw Górnego Śląska spotkały się drużyna „SV Ostrog” (drużyna A klasowa - grająca w tych rozgrywkach po raz pierwszy) i „Wartburg” Gleiwitz. Gliwiczanie wygrali mecz 5:1. Przegrana mogła być wyższa, ale bramkarz raciborzan Dombek bronił znakomicie, parując wiele ostrych strzałów. W tym samym czasie rozegrały mecze drużyny młodzieżowe Ostroga i Plani. Ten jednostronny pojedynek, rozgrywający się prawie wyłącznie na połowie boiska Plani, zakończył się zasłużonym zwycięstwem Ostroga 4:0.
 
21 stycznia odbyło się spotkanie, nieznanego mi z innych źródeł, raciborskiego klubu szachowego „Springer”, na którym pan Sekulla przedstawił roczne sprawozdanie z działalności oraz złożył sprawozdanie z zawodów w Koźlu i Opolu. Klub ten był urzędującym mistrzem szachowym okręgu (Gau) raciborskigo. W tym samym dniu odbył się mecz piłkarski pomiędzy, również nieznanym mi z innych źródeł, klubem „Bahnsportverin” Ratibor i „Bahnsportverein” Oppeln I. Mecz wygrali raciborzanie w stosunku 3:0. Na odbytym w tym samym czasie mityngu pływackim na krytej pływalni w Gliwicach, raciborzanin z „SC Ratibor 24” Ernst Lorenz wygrał wyścig na 100 m stylem dowolnym. Warto dodać, że na początku lutego 1928 r. panowały na Śląsku bardzo dobre warunki narciarskie i saneczkarskie. Pokrywa śnieżna wynosiła od 1 m (Altvetergebirge) do 1,60 m (Glatzergebirge). Urządzano więc liczne wyjazdy w celach sportowych i turystycznych w góry.
 
22 marca spotkały się w Raciborzu drużyny „Behördesportverein” i „SuEV Bauerwitz I”. Drużyna z Baborowa, chociaż lepsza technicznie, była jednak zmęczona, gdyż w tym samym dniu rozegrała już dwa spotkania schlagballowe. W konsekwencji uległa raciborzanom w stosunku 4:1. 27 marca 1928 r. odbyło się walne zgromadzenie „Stadtverband für Leibesübungen” (Raciborskiego Związku Kultury Fizycznej). Prezes Dehner wygłosił mowę powitalną. Do Związku przyjęto kilka nowych klubów, m.in. „Arbeitersportverin Ratibor”. Sekretarz Strzybny przedstawił zgromadzonym sprawozdanie roczne. Do Związku należało w tym czasie 28 klubów i 3563 zawodników. W tym samym dniu (27.3.1928 r.) rządy Niemiec i Czechosłowacji podpisały umowę o bezwizowym przekraczaniu granicy przez obywateli tych państw. Fakt ten miał duże znaczenie dla raciborskich sportowców, gdyż jeździli oni bardzo często do zaprzyjaźnionych klubów w Czechach.
 #nowastrona#
Rok 1928 był rokiem olimpijskim. Raciborzanin Erich Stoschek wystąpił na olimpiadzie w Amsterdamie, zajmując w konkursie rzutu oszczepem 11. miejsce. W miesiącach zimowych 1929 r. odbyły się jak zwykle mistrzostwa Raciborza w łyżwiarstwie oraz miejskie i okręgowe mistrzostwa w wielu grach zespołowych. 30 czerwca zaczęły się natomiast zawody miejskie w wielu dyscyplinach sportowych, m.in. w: kolarstwie, pływaniu, ciężkiej atletyce i boksie. Zawody kolarskie odbyły się w trzech grupach. Sędzią głównym zawodów był Rieger. W grupie A, w wyścigu szosowym zwyciężył Alfred Bozigurski wyprzedzając Jurytkę i Moischa. W grupie B, jeździe na 18 km zwyciężył Wittek (Freiweg),w czasie 33,15 min, wyprzedzając Krotkiego i Hünera z „Wanderer 1899”. Zawody odbyły się na szczęście bez wypadków i kraks. Zawody pływackie przeprowadzone pod kierownictwem Dehnera, obfitowały w wiele dobrych wyników. W wyścigu juniorek i juniorów na 50 m zwyciężyli: Ruth Kassel w czasie 42,5 sek. i Helmut Lassak w 35,4 sek. Bardzo dobry wynik w nurkowaniu uzyskała Steffi Pogoda, która przepłynęła pod wodą 50 m w czasie 1 minuty. Dla porównania: zwycięzca konkursu męskiego w tej konkurencji, Kurt Häusler przepłynął „tylko” 41 m. Skoki do wody wygrał Ernst Lorenz z wynikiem 50,68 punktu. Konkurs piłki wodnej wygrała drużyna „SC 24 Ratibor”.
 
W dużej sali „Deutsches Haus” odbyły się zawody bokserskie, 3-boju oraz ciężkiej atletyki (zapasy). Zwycięzcami tych ostatnich zostali w kolejnych wagach: Reichel, Gellner, Welz, Zdralek i Tebel. Wszystkie walki zakończyły się przed czasem. W konkursie brali udział tylko zawodnicy „Germanii” Ratibor. 4 lipca zakończyły się rozgrywki śląskiej ligi tenisowej. W ostatnim swym meczu „Ratibor 03” pokonał tenisistów „BTC Beuthen”, co pozwoliło raciborzanom utrzymać się w lidze. W piłkarskiej lidze górnośląskiej dzielnie trzymał się „Ratibor 03”. Drużyna ta z ośmioma zwycięstwami i dwiema porażkami (stosunek bramek 16:4) zajmowała w połowie lipca 4. miejsce w tabeli. Prowadzący „VfL Gleiwitz” rozegrał jednak już 13 spotkań, a raciborzanie dopiero 10. Pod koniec lipca odbyły się w Zabrzu mistrzostwa Górnego Śląska w ciężkiej atletyce. Zawodnicy „Germanii” Ratibor, Reichel i Radziej, wywalczyli tytuły mistrzowskie. Wels i Tebel zajęli miejsca trzecie.
 
W sierpniu uroczyście obchodzono 10. rocznicę powstania klubu „Ostrog 19” Ratibor. Odbyły się też mistrzostwa w lekkiej atletyce. Najlepszym uczestnikiem zawodów okazał się Neumann z „Preussen 06” Ratibor, zwycięzca trzech konkursów (pchnięcia kulą, rzutu młotem i dyskiem). Dobrze zaprezentował się „Polizei Sportklub” Ratibor, wywalczając kilka medali. Członek klubu Machura zdobył 1. miejsce w biegu na 100 m, a 2. w biegu na 1500 m, Heim był 3. w pchnięciu kulą, a sztafeta policyjna 4x100 m zajęła 2. miejsce.
#nowastrona# 
W dniach 17-18 sierpnia odbyły się w Bytomiu 2. Górnośląskie Zawody Sportowe (Oberschlesische Kampfspiele). Pierwsza impreza tego typu miała miejsce w 1925 r. w Raciborzu, jeszcze pod nazwą Olimpiady Górnośląskiej. W organizację i przebieg imprezy duży wkład pracy wnieśli Fritz Simellka i Eugen Dehner, prezes i drugi wiceprezes Górnośląskiego Związku Kultury Fizycznej. Raciborzanie odnieśli w imprezie kilka zwycięstw. Zespół Plani wygrał konkurs faustballowy, pokonując w finale „TV Jahn Beuthen”. W zapasach 1. miejsca zdobyli niezawodni Reichelt i Radziej. W konkursie skoków do wody 2. miejsce zajął Ernst Lorenz. Wśród pań 2. miejsce w konkursie skoku wzwyż zajęła Piechullek. W biegu na 100 m 3 miejsce, w czasie 13,8 sek., zdobyła Hildebrandt z Raciborza. W kilku innych dyscyplinach sportowcy raciborscy wywalczyli czołowe lokaty. Zawody w Bytomiu odbyły się w nieco skromniejszych ramach niż I Olimpiada Górnośląska w Raciborzu. Zabrakło w nich konkursów w kilku grach zespołowych, zawodów kolarskich, bokserskich, wioślarskich i motorowych. Impreza ta jednak udała się nadzwyczajnie.

Piotr Sput

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].