Piątek, 19 lipca 2019

imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława

RSS

Wydarzenia sportowe 1923 roku

19.05.2005 11:34 | 0 komentarzy |
22 czerwca 1923 r. odbył się drugi uliczny bieg sztafetowy im. Otto Bernertha. Trasa biegu prowadziła z boiska „Preussen 06” przez Troppauerstrasse, Neue Strasse, rynek, ulicę Dworcową do dworca, gdzie znajdowała się meta.
Wydarzenia sportowe 1923 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Na starcie stanęły trzy drużyny: ubiegłoroczny zwycięzca „Coseler Sportfreunde”, „SuEV Ratibor„ i „Preussen 06„. Sztafetę wygrał niespodziewanie „SuEV Ratibor”. Było to zasługą startującego na ostatniej zmianie zawodnika tego klubu Waltera Sajaka, który, mając w chwili startu 3 m straty do prowadzącej drużyny „Preussen 06”, zdołał nie tylko ją odrobić, ale uzyskał na mecie 1,5 m przewagi nad rywalem.
 
28 czerwca odbyły się w Zabrzu zawody kolarskie. Wygrał je jeden z najlepszych kolarzy śląskich, Josef Leppich (Klodnitz). Na 11. miejscu przyjechał do mety Dilla z „Ratibor 1899”. 17 sierpnia zorganizowano w Opolu doroczne regaty. Na starcie stanęły kluby: „RV Cosel”, „RV Ratibor”, „RV Oppeln”, „RV Ohlau” i „RV Brieg”. Raciborzanie wypadli dobrze, choć nie rewelacyjnie, zajmując jedno pierwsze miejsce (podwójna dwójka ze sternikiem), drugie miejsce w biegu seniorów (czwórka) i trzecie miejsce w czwórkach. Tydzień później odbyły się w Raciborzu wielkie zawody pływackie (tzw. Propagande Wettschwimmen), które już pół godziny przed oficjalnym otwarciem zgromadziły nad brzegami Odry (basenu jeszcze wtedy w Raciborzu nie było) tysiące widzów. Przeprowadzano wiele wyścigów, w tym sztafetowych na 200 i 500 m. Wyścig na 200 m kraulem, z powodu braku zgodności wśród uczestników, musiał zostać w terminie późniejszym powtórzony.
 
7 sierpnia rozpoczęły się w Raciborzu mistrzostwa okręgowe w lekkiej atletyce. Raciborzanie dominowali w nich zdecydowanie.  Oto najciekawsze wyniki: bieg na 100 m - 1. Woitalla (Preussen 06) - 12 sek., 2. Hoffmann (Preussen 06) - 12,1 sek., 3. Raisik (ATV Ratibor) - 13 sek.; bieg na 200 m 1. Hoffmann (Preussen 06) - 26 sek.; bieg na 400 m 1. (Preussen 06) - 57,2 sek.; bieg na 800 m 1. Krzesiwo - 2,25 min; bieg na 1500 m - 1. Krzesiwo - 4,37 min; bieg na 5000 m - 1 Rohrschneider (ATV Ratibor) - 19,2 min; sztafeta 4x100 m - 1. Preussen 06 - 51,2 sek.; sztafeta 3x100 m - 1. Preussen 06 - 10,56 min; skok w dal - 1. Kostka (ATV Ratibor) - 5,78 m, 2. Raisik (ATV Ratibor) - 5,78 m, 3 Hoffmann (Preussen 06) - 5,77 m; skok wzwyż - 1. Hoffmann (Preussen 06) - 1,61 m, 2. Raisik (ATV Ratibor) - 1,61 m, 3. Plesch - 1,58 m; pchnięcie kulą - 1. Raisik (ATV) - 10,73 m; rzut dyskiem - 1. Raisik (ATV Ratibor) - 33,25 m; rzut piłką 1. Burczik (Plania) - 78,9 m.
 
Poza konkursem startował Erich Stoschek z „ATV Ratibor”, uzyskując wynik 80,35 m. W konkurencjach kobiecych dominowały zawodniczki „ATV Ratibor” - Piechullek i Leszczyński, wygrywając wszystkie cztery konkurencje. W dniach od 17 do 22 sierpnia odbyła się w kilku miastach górnośląskich seria mityngów lekkoatletycznych. Brały w nich udział kluby: „Schlesien” Breslau, „Vorwärts” Gleiwitz, „Sportfreunde Cosel”, „Beuthener Sportklub”, „SC  Oppeln”, „SC Leobschütz”, „1911 Kreuzburg”, „ATV Ratibor” i „Preussen 06” Ratibor. Zawodnik „ATV Ratibor” Raisik wygrał kilkakrotnie pchnięcie kulą i rzut dyskiem. Kilkunastu innych raciborzan zdobyło miejsca na podium. 20-letni Erich Stoschek zajął 3. miejsce w skoku o tyczce z wynikiem 2,68 m oraz 2. miejsce w rzucie oszczepem z wynikiem 44,2 m.
 
Sezon jesienno-zimowy zdominowały rozgrywki piłkarskie. „Ratibor 03” trzymał się dzielnie  w Oberlidze. Po wygraniu kilku spotkań przegrał jednak 30 stycznia 1924 r. w Bytomiu z „Beuthen 09” w stosunku 0:3. Drużyna bytomska była wówczas najsilniejszą drużyną piłkarską  prowincji. W niższych ligach dzielnie poczynał sobie „Preussen 06”,  który 3 lutego 1924 r. pokonał „Schlesien Neisse” w stosunku 4:0.
 #nowastrona#
2 lutego raciborscy łyżwiarze uczestniczyli w zawodach w Głubczycach, a 12 lutego w Raciborzu. Dzięki magistratowi miejskiemu zdołano bardzo dobrze przygotować lodowisko. W konkursie juniorów raciborzanin Bodo Schondorff uzyskał 69,5 punktów. W zawodach seniorów zaś, gdzie startował poza konkursem, uzyskał wynik lepszy od zwycięzcy. W klasie mistrzowskiej zwyciężył wspomniany już wielokrotnie Paul Snehotta, uzyskując 240,5 punktów. Imprezę kończyły pokazy młodzieżowe. Bardzo dobrze zaprezentowały się w nich raciborskie rodzeństwa Loske, Schmidt i Schondorff.
 
Dziesięć dni później odbyły się mistrzostwa raciborskiego okręgu turnerskiego. Zawody wygrał Walter Prokop z „ATV Ratibor” z wynikiem 174 punkty. Drugie miejsce zajął Kaczmarek, a trzecie P. Prokop, który długo dominował nad rywalami, ale w czasie ćwiczeń na poręczach  musiał przerwać pokaz, co kosztowało go zwycięstwo. W klasie początkujących wygrał Puppel z Koźla. Dwa następne miejsca zajęli: Herbert Weiss i Hans Plesch z Raciborza. Bardzo dobrze sprawował się w rozgrywkach Oberligi zespół Ratibor 03. W kolejnych meczach pokonał on „Sportfreunde Cosel” w stosunku 10:0 i zremisował bezbramkowo w Gliwicach z „Vorwärts Gleiwitz”.
 
19 marca odbyła się w Raciborzu runda wstępna mistrzostw Niemiec w boksie. Raciborzanie wypadli nieźle. Nie obyło się jednak bez skandalu. Pojedynek wagi półciężkiej Goebel - Lux, obaj z „Heros” Gleiwitz, został ukartowany. Po trzykrotnym  wezwaniu do podjęcia sportowej walki sędzia przerwał ją.
 
W dniach od 2 do 9 września odbył się w Raciborzu tydzień sportowy (tzw. Sportwoche). W imprezie udział wzięło ok. 20 raciborskich klubów i 2 tys. zawodników. Imprezę rozpoczął wielki pochód z pochodniami. W jego trakcie przemawiało kilku oficjeli i zaproszonych gości. Następnie przeprowadzono bieg uliczny na 8 km, którego zwycięzcą został Knötler z czasem 15,52  min. W wyścigu kolarskim zwyciężył Alfred Bozigurski, wyprzedzając na mecie Roska i Dillę. W następnych dniach odbyły się zawody pływackie i turnieje: schlagballowy, faustballowy, tenisowy, piłki nożnej, zapasów i boksu. Udział w turnieju piłkarskim wziął „SC Prerau” - jedna z najsławniejszych drużyn czeskich, w której występowali m. in. Boncek i Kasperek, piłkarze formatu europejskiego. Na zakończenie zawodów odbył się szalenie ciekawy mieszany bieg sztafetowy. Na trasie długości 25 km ścigały się drużyny złożone z biegaczy, rowerzystów, motocyklistów i jeźdźców z Polizeisport-Verein. Niektóre ze startujących drużyn miały pecha - kilku zawodnikom urwał się łańcuch od roweru. Na finiszu najlepsza okazała się drużyna „Preussen 06”. Na zakończenie tygodnia  urządzono uroczysty wieczór, z pokazami gimnastycznymi i balem sportowym.
 
Ostatniego dnia września zorganizowano bieg uliczny (Rund um Ratibor). Trasa wynosiła 17,7 km. Na starcie stanęło kilka drużyn i mimo silnego wiatru impreza udała się nadspodziewanie. Bieg wygrał Rott z „ATV Ratibor” z wynikiem 57,55 min. W tym samym dniu raciborscy motocykliści startowali w wyścigu zorganizowanym w Gliwicach. Na trasie długości 204 km startowano w kilku kategoriach w zależności od pojemności silnika. W klasie B - motocykli do 9 KM drugie miejsce zajął Walter, a trzecie Lorenz, obaj z Raciborza. W czołówce uplasował się także raciborzanin Mak.

Piotr Sput