Wydarzenia sportowe 1923 roku

22 czerwca 1923 r. odbył się drugi uliczny bieg sztafetowy im. Otto Bernertha. Trasa biegu prowadziła z boiska „Preussen 06” przez Troppauerstrasse, Neue Strasse, rynek, ulicę Dworcową do dworca, gdzie znajdowała się meta.
Na starcie stanęły trzy drużyny: ubiegłoroczny zwycięzca „Coseler Sportfreunde”, „SuEV Ratibor„ i „Preussen 06„. Sztafetę wygrał niespodziewanie „SuEV Ratibor”. Było to zasługą startującego na ostatniej zmianie zawodnika tego klubu Waltera Sajaka, który, mając w chwili startu 3 m straty do prowadzącej drużyny „Preussen 06”, zdołał nie tylko ją odrobić, ale uzyskał na mecie 1,5 m przewagi nad rywalem.

28 czerwca odbyły się w Zabrzu zawody kolarskie. Wygrał je jeden z najlepszych kolarzy śląskich, Josef Leppich (Klodnitz). Na 11. miejscu przyjechał do mety Dilla z „Ratibor 1899”. 17 sierpnia zorganizowano w Opolu doroczne regaty. Na starcie stanęły kluby: „RV Cosel”, „RV Ratibor”, „RV Oppeln”, „RV Ohlau” i „RV Brieg”. Raciborzanie wypadli dobrze, choć nie rewelacyjnie, zajmując jedno pierwsze miejsce (podwójna dwójka ze sternikiem), drugie miejsce w biegu seniorów (czwórka) i trzecie miejsce w czwórkach. Tydzień później odbyły się w Raciborzu wielkie zawody pływackie (tzw. Propagande Wettschwimmen), które już pół godziny przed oficjalnym otwarciem zgromadziły nad brzegami Odry (basenu jeszcze wtedy w Raciborzu nie było) tysiące widzów. Przeprowadzano wiele wyścigów, w tym sztafetowych na 200 i 500 m. Wyścig na 200 m kraulem, z powodu braku zgodności wśród uczestników, musiał zostać w terminie późniejszym powtórzony.

7 sierpnia rozpoczęły się w Raciborzu mistrzostwa okręgowe w lekkiej atletyce. Raciborzanie dominowali w nich zdecydowanie.  Oto najciekawsze wyniki: bieg na 100 m - 1. Woitalla (Preussen 06) - 12 sek., 2. Hoffmann (Preussen 06) - 12,1 sek., 3. Raisik (ATV Ratibor) - 13 sek.; bieg na 200 m 1. Hoffmann (Preussen 06) - 26 sek.; bieg na 400 m 1. (Preussen 06) - 57,2 sek.; bieg na 800 m 1. Krzesiwo - 2,25 min; bieg na 1500 m - 1. Krzesiwo - 4,37 min; bieg na 5000 m - 1 Rohrschneider (ATV Ratibor) - 19,2 min; sztafeta 4x100 m - 1. Preussen 06 - 51,2 sek.; sztafeta 3x100 m - 1. Preussen 06 - 10,56 min; skok w dal - 1. Kostka (ATV Ratibor) - 5,78 m, 2. Raisik (ATV Ratibor) - 5,78 m, 3 Hoffmann (Preussen 06) - 5,77 m; skok wzwyż - 1. Hoffmann (Preussen 06) - 1,61 m, 2. Raisik (ATV Ratibor) - 1,61 m, 3. Plesch - 1,58 m; pchnięcie kulą - 1. Raisik (ATV) - 10,73 m; rzut dyskiem - 1. Raisik (ATV Ratibor) - 33,25 m; rzut piłką 1. Burczik (Plania) - 78,9 m.

Poza konkursem startował Erich Stoschek z „ATV Ratibor”, uzyskując wynik 80,35 m. W konkurencjach kobiecych dominowały zawodniczki „ATV Ratibor” - Piechullek i Leszczyński, wygrywając wszystkie cztery konkurencje. W dniach od 17 do 22 sierpnia odbyła się w kilku miastach górnośląskich seria mityngów lekkoatletycznych. Brały w nich udział kluby: „Schlesien” Breslau, „Vorwärts” Gleiwitz, „Sportfreunde Cosel”, „Beuthener Sportklub”, „SC  Oppeln”, „SC Leobschütz”, „1911 Kreuzburg”, „ATV Ratibor” i „Preussen 06” Ratibor. Zawodnik „ATV Ratibor” Raisik wygrał kilkakrotnie pchnięcie kulą i rzut dyskiem. Kilkunastu innych raciborzan zdobyło miejsca na podium. 20-letni Erich Stoschek zajął 3. miejsce w skoku o tyczce z wynikiem 2,68 m oraz 2. miejsce w rzucie oszczepem z wynikiem 44,2 m.

Sezon jesienno-zimowy zdominowały rozgrywki piłkarskie. „Ratibor 03” trzymał się dzielnie  w Oberlidze. Po wygraniu kilku spotkań przegrał jednak 30 stycznia 1924 r. w Bytomiu z „Beuthen 09” w stosunku 0:3. Drużyna bytomska była wówczas najsilniejszą drużyną piłkarską  prowincji. W niższych ligach dzielnie poczynał sobie „Preussen 06”,  który 3 lutego 1924 r. pokonał „Schlesien Neisse” w stosunku 4:0.
 #nowastrona#
2 lutego raciborscy łyżwiarze uczestniczyli w zawodach w Głubczycach, a 12 lutego w Raciborzu. Dzięki magistratowi miejskiemu zdołano bardzo dobrze przygotować lodowisko. W konkursie juniorów raciborzanin Bodo Schondorff uzyskał 69,5 punktów. W zawodach seniorów zaś, gdzie startował poza konkursem, uzyskał wynik lepszy od zwycięzcy. W klasie mistrzowskiej zwyciężył wspomniany już wielokrotnie Paul Snehotta, uzyskując 240,5 punktów. Imprezę kończyły pokazy młodzieżowe. Bardzo dobrze zaprezentowały się w nich raciborskie rodzeństwa Loske, Schmidt i Schondorff.

Dziesięć dni później odbyły się mistrzostwa raciborskiego okręgu turnerskiego. Zawody wygrał Walter Prokop z „ATV Ratibor” z wynikiem 174 punkty. Drugie miejsce zajął Kaczmarek, a trzecie P. Prokop, który długo dominował nad rywalami, ale w czasie ćwiczeń na poręczach  musiał przerwać pokaz, co kosztowało go zwycięstwo. W klasie początkujących wygrał Puppel z Koźla. Dwa następne miejsca zajęli: Herbert Weiss i Hans Plesch z Raciborza. Bardzo dobrze sprawował się w rozgrywkach Oberligi zespół Ratibor 03. W kolejnych meczach pokonał on „Sportfreunde Cosel” w stosunku 10:0 i zremisował bezbramkowo w Gliwicach z „Vorwärts Gleiwitz”.

19 marca odbyła się w Raciborzu runda wstępna mistrzostw Niemiec w boksie. Raciborzanie wypadli nieźle. Nie obyło się jednak bez skandalu. Pojedynek wagi półciężkiej Goebel - Lux, obaj z „Heros” Gleiwitz, został ukartowany. Po trzykrotnym  wezwaniu do podjęcia sportowej walki sędzia przerwał ją.

W dniach od 2 do 9 września odbył się w Raciborzu tydzień sportowy (tzw. Sportwoche). W imprezie udział wzięło ok. 20 raciborskich klubów i 2 tys. zawodników. Imprezę rozpoczął wielki pochód z pochodniami. W jego trakcie przemawiało kilku oficjeli i zaproszonych gości. Następnie przeprowadzono bieg uliczny na 8 km, którego zwycięzcą został Knötler z czasem 15,52  min. W wyścigu kolarskim zwyciężył Alfred Bozigurski, wyprzedzając na mecie Roska i Dillę. W następnych dniach odbyły się zawody pływackie i turnieje: schlagballowy, faustballowy, tenisowy, piłki nożnej, zapasów i boksu. Udział w turnieju piłkarskim wziął „SC Prerau” - jedna z najsławniejszych drużyn czeskich, w której występowali m. in. Boncek i Kasperek, piłkarze formatu europejskiego. Na zakończenie zawodów odbył się szalenie ciekawy mieszany bieg sztafetowy. Na trasie długości 25 km ścigały się drużyny złożone z biegaczy, rowerzystów, motocyklistów i jeźdźców z Polizeisport-Verein. Niektóre ze startujących drużyn miały pecha - kilku zawodnikom urwał się łańcuch od roweru. Na finiszu najlepsza okazała się drużyna „Preussen 06”. Na zakończenie tygodnia  urządzono uroczysty wieczór, z pokazami gimnastycznymi i balem sportowym.

Ostatniego dnia września zorganizowano bieg uliczny (Rund um Ratibor). Trasa wynosiła 17,7 km. Na starcie stanęło kilka drużyn i mimo silnego wiatru impreza udała się nadspodziewanie. Bieg wygrał Rott z „ATV Ratibor” z wynikiem 57,55 min. W tym samym dniu raciborscy motocykliści startowali w wyścigu zorganizowanym w Gliwicach. Na trasie długości 204 km startowano w kilku kategoriach w zależności od pojemności silnika. W klasie B - motocykli do 9 KM drugie miejsce zajął Walter, a trzecie Lorenz, obaj z Raciborza. W czołówce uplasował się także raciborzanin Mak.