Wtorek, 18 czerwca 2019

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Lekkoatletyka

19.05.2005 12:07 | 0 komentarzy |
Ćwiczeniami lekkoatletycznymi zajęto się już na początku XX w. W klubach turnerskich i piłkarskich  uzmysłowiono sobie potrzebę wprowadzenia, szczególnie dla młodych piłkarzy i gimnastyków, ćwiczeń dodatkowych, tzw. ogólnorozwojowych.
Lekkoatletyka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najlepiej nadawały się do tego dyscypliny lekkoatletyczne. Zaczęto więc tworzyć prawie we wszystkich raciborskich klubach sekcje lekkoatletyczne i urządzać zawody w tej dziedzinie sportu.
 
Już w latach 1905 i 1907 zorganizowano bieg długodystansowy na 20 km z Markowic do Rud, do którego w 1908 r. włączono zawody w chodzie sportowym z pełnym ekwipunkiem wojskowym oraz normalne zawody chodziarskie. W 1911 r. utworzono w Katowicach Górnośląski Okręg Lekkoatletyczny, do którego wstąpiły wkrótce niektóre raciborskie kluby. W 1922 r., tak jak i we wszystkich innych związkach sportowych, Lekkoatletyczny Związek Górnośląski rozpadł się w wyniku podziału na dwa odrębne organizmy.
 
Po I wojnie światowej powstały nowe cykliczne imprezy lekkoatletyczne. Jedną z nich był coroczny raciborski uliczny bieg sztafetowy imienia Otto Bernertha - raciborskiego asa lotnictwa niemieckiego z czasów I wojny światowej. Przeprowadzano także (w 1931 r. w Raciborzu) zawody biegowe i chodziarskie na 25 km. Corocznie odbywały się wspomniane już mistrzostwa Raciborza w lekkiej atletyce, wiele tradycyjnych spotkań klubowych, zawody wyższych szczebli m.in.: Kreis und Gaumeisterschaften, zawody West (zachodnia część Górnego Śląska) przeciw Ost (część wschodnia) Oberschlesien.
 
W 1931 r. przeprowadzono je w Raciborzu. W latach dwudziestych  sekcję lekkoatletyczną posiadały w naszym mieście następujące kluby: Behördensportverein OB 1927, SvEV Ratibor 05, SvEV Ostrog 1907, SvEV Plania 07, Polizei-Sportverein Schutzpolizei Ratibor ze swoimi świetnymi lekkoatletami Kaisikiem i Michallikiem na czele, ATV Ratibor z najlepszym raciborskim lekkoatletą Stoschkiem, Ratibor 03, Preussen 06 Ratibor, SV Ostrog 19, kluby zrzeszone w DJK i kilka innych.  Lekkoatletyką zajmowały się także szkoły wszystkich szczebli urządzając regularnie zawody i imprezy sportowe.  Po piłce nożnej lekkoatletyka była najpopularniejszą w Raciborzu dziedziną sportu. W latach 1922-1933 uprawiało ją mniej lub bardziej wyczynowo kilka tysięcy osób.

Piotr Sput