Piątek, 19 kwietnia 2019

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Ekipa Siedlaczka przegrała ale pomogła INTEGRACJI

18.09.2011 10:15 | 20 komentarzy | ma.w

Drużyna samorządowców-siatkarzy z Henrykiem Siedlaczkiem kapitanem uległa w meczu z niesłyszącymi. Tak politycy włączyli się w VI edycję Zagrajmy razem.

Ekipa Siedlaczka przegrała ale pomogła INTEGRACJI
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzięki Stowarzyszeniu na Rzecz Integracji "Podaj Rękę" niepełnosprawni z powiatu i okolic mają w kalendarzu co najmniej jedną datę na którą szczególnie czekają. To ich jesienne spotkanie na imprezie integracyjnej "Zagrajmy razem - Integracja, sport, rehabilitacja". Jej tradycyjnym miejscem jest hala sportowa przy ul. Łąkowej. 

Program artystyczny imprezy był bardzo bogaty, występów starczyłoby na parę innych imprez. "Orkiestrę" zaprezentowali podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych z Raciborza (przygotowały ich Ewa Orłowska, Wioletta Pierchała, Maria Cwik, Karolina Synko, Katarzyna Rożek, a pszowska świetlica "Radość życia" urzekła tańcami o "Tęczowych marzeniach", a zwłaszcza "Nowym dniu" (opiekun Marzena Hink). Do przeboju Shakiry tańczyły dzieci z "Szabli Basi i Iwonki" Zespołu Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących z Raciborza.

Kulturalną integrację podkreśliły dedykacje piosenek zespołu "Miraż" z Młodzieżowego Domu Kultury dla Jerzego Wiśniewskiego. Był również wyjątkowy utwór "Choć pomaluj mój świat" w wykonaniu niepełnosprawnej Joanny Matuszek z Warsztatu Terapii Zajęciowej i zdrowych wokalistów Alicji oraz Łukasza.

Sportowym gwoździem programu był mecz siatkówki Samorządowcy-Polski Związek Głuchych koło w Raciborzu. Mimo obecności Lenka, Hajduka i Siedlaczka w składzie lepsi byli niepełnosprawni ze znakomitym w ataku Jarosławem Szyszką. Oparta na zapalonych amatorach siatkówki jak Mirosław Lenk, Marek Kurpis i Krzysztof Borkowski, ekipa z kapitanem Henrykiem Siedlaczkiem (podobnie jak Adam Hajduk wytrzymał jednego seta) uległa zgranej ze sobą drużynie głuchych. Przegrała 1:2, w tie-breaku 11:15. Mecz sędziował Mariusz Kaleta.Emocje sportowe towarzyszyły także pokazowi niepełnosprawnego sztangisty Damiana Klimka zawodnika "Animuszu" Sekcji Terenowej Olimpiad Specjalnych działającej przy Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. Z trenerem Januszem Zimnickim i kibicującą tuż obok mamą Dorotą udowodnił, że IV miejsce na krajowym mityngu w Bydgoszczy mu się należało.

- Promujemy sport w rehabiltacji niepełnosprawnych, chcemy by takie młode osoby integrowały się ze swymi zdrowymi rówieśnikami - podkreślali organizatorzy. Dbali o każdy szczegół przedsięwzięcia, do którego przygotowywano się przez pół roku.

Patroni honorowi (poseł Siedlaczek i starosta) imprezy wymyślonej przez małżeństwo Wiśniewskich byli szczodrzy ale z umiarem: w loterii do wygrania był nowy hyundai, ale telewizor nie samochód. - Co roku jest was więcej - podkreślał patron Hajduk życząc by grono życzliwych niepełnosprawnym powiększało się. Hojnym gestem błysnął za to skromny Tadeusz Słodziński, który dał 500 zł za szwajcarski zegarek w licytacji.

Całość przemówień była migana, tłumaczem była Irena Białuska, a w języku migowym błogosławieństwa udzielił ksiądz prałat Jan Szywalski ze Studziennej. Główne nagrody w loterii, gdzie rozprowadzono większość z 600 cegiełek szczęścia, wygrywali niepełnosprawni - DVD trafiło do nastolatka, a płaski telewizor do świeżo upieczonego małżonka. Przed samym zakończeniem podziękowania w imieniu uczestników złożył Katarzynie i Jerzemu Wiśniewskim znany społecznik Piotr Klima związany ze środowiskiem osób chorych. 

fot. Sebastian Krupa

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.