środa, 26 czerwca 2019

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Ariel Kuśka: "Judo sprawia wiele radości"

29.03.2013 11:48 | 7 komentarzy | KP

Ariel Kuśka, jeden z najwybitniejszych zawodników Polonii Rybnik, a zarazem trener, opowiada, dlaczego warto uprawiać judo, kto może wstąpić w szeregi klubu oraz czego poza sztuką walki uczy ta dysycplina sportu.

Ariel Kuśka: "Judo sprawia wiele radości"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kuba Pochwyt: Dzięki waszemu klubowi judo jest jedną z najbardziej wiodących dyscyplin w mieście. Swoją filię macie również w dzielnicy Maroko-Nowiny, gdzie jesteś trenerem. Powiedz, gdzie odbywają się treningi, jak często i ilu prowadzisz zawodników?

Ariel Kuśka: Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół nr 3 w Rybniku, codziennie od godziny 16:00 do 18:30. Prowadzę treningi z dziećmi i młodzieżą w wieku od 6 do 9 lat w pierwszej grupie i od 13 do 17 lat w grupie drugiej. Grupy liczą około 20 zawodników.

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby wstąpić w Wasze szeregi? Cały czas przyjmujecie nowych adeptów?

Nabór odbywa się cały rok, a w nasze szeregi może wstąpić każdy chętny.

Jak wygląda typowy trening? z jakich składa się elementów?

Każdy trening zaczyna się od rozgrzewki. Następnie zawodnicy mają elementy gry i zabaw połączone z elementami ćwiczeń ogólnorozwojowych. Kolejny etap to technika judo, ćwiczenia wytrzymałościowe, szybkościowe i wszystkie ćwiczenia niezbędne do nabycia umiejętności zawodnika judo.

Jako zawodnik masz na swoim koncie wiele sukcesów. A co uważasz za największe osiągnięcie w dotychczasowej pracy trenerskiej?

Dotychczas udało się moim zawodnikom wywalczyć medale podczas mistrzostw Polski i w innych turniejach ogólnopolskich. Ich osiągnięcia to moje największe sukcesy trenerskie.

Czy judo to sport dla każdego?

To dyscyplina, która zapewnia bezpieczeństwo każdemu ćwiczącemu. Dlatego każdy może uprawiać ten sport.

Dlaczego warto uprawiać ten sport i dlaczego akurat w waszym klubie? Czym staracie się przyciagać do siebie nowych członków?

Judo jest dyscypliną, która integruje wszystkich zawodników i sprawia wiele radości z powodu przebywania w grupie i wspólnego zaangażowania w treningi. Sam klub dokłada wszelkich starań, inwestując w każdego zawodnika, by mógł się rozwijać i osiągać jak najlepsze wyniki.

Czy wśród zawodników, których obecnie szkolisz, są talenty mogące zrobić karierę zawodową?

W klubie są zawodnicy, którzy mają duży potencjał, by w przyszłości zostać dobrymi zawodnikami i odnosić sukcesy w tej dyscyplinie. Nie będę jednak wymieniał, które to osoby, zostawię to dla siebie. Dodam jednak, że tylko ich ciężka praca przez lata może przyczynić się do wyniku w przyszłości.

Czego, poza stylem walki, można się nauczyć od judo?

Judo uczy dyscypliny, zapewnia konstruktywny sposób spędzania czasu dla dzieci i młodzieży. Ruch przyczynia się do prawidłowego rozwoju fizycznego i pozytywnego rozładowania emocji.