Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Maskotki olimpijskie na kopalni Ignacy

17.04.2019 10:55 | 0 komentarzy | dud

Od Monachium do Tokio, tak nazywa się oficjalna wystawa maskotek i pamiątek olimpijskich ze zbiorów redaktora Henryka Grzonki, która zostanie zorganizowana na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Maskotki olimpijskie na kopalni Ignacy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwszą oficjalną maskotkę przygotowano w 1972 r. z okazji XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Od tamtej pory maskotki projektowane są na każde igrzyska. Na terenie kopalni w Rybniku-Niewiadomiu zaprezentowana zostanie unikatowa, największa tego typu kolekcja w Polsce. Będzie też można zobaczyć akredytacje i medale za udział w igrzyskach, plakaty oraz publikacje dotyczące igrzysk.

To jedyna taka kolekcja w Polsce. Tak naprawdę ciągle brakuje mi jednej maskotki. Bóbr Amik z Montrealu jest tak rzadki i drogi, że niełatwo tę maskotkę nabyć. Kiedyś nawet na jednym z portali ją licytowałem, o czym moja żona nigdy się nie dowiedziała, ale cena mnie przerosła – mówi właściciel niesamowitej kolekcji Henryk Grzonka i dodaje: – Jak już zebrałem prawie wszystkie maskotki, to postanowiłem zbierać inne pamiątki olimpijskie. Od pierwszych igrzysk w Atenach wszyscy uczestnicy tej najważniejszej sportowej imprezy otrzymywali pamiątkowe medale za udział w igrzyskach. Nie tylko sportowcy, ale także dziennikarze, działacze, obsługa medyczna, itp. Wszyscy, którzy weszli w skład rodziny olimpijskiej. Mam tych medali dwadzieścia i je także będzie można zobaczyć na wystawie, na którą serdecznie zapraszam – kończy redaktor Grzonka. 

Wernisaż połączony z prelekcją Henryka Grzonki na temat maskotek i gadżetów olimpijskich odbędzie się 23 kwietnia o godz. 18:00 na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu przy ul. Mościckiego 3.


Kontakt z autorem: g.duda@nowiny.pl